177 obserwujących
3590 notek
3816k odsłon
5909 odsłon

Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział

Wykop Skomentuj128

1. „Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział”, w taki sposób scharakteryzowała prezesa klubu sportowego „Tęcza”, sprzątaczka zatrudniona w tym klubie w filmie „Miś” Stanisława Barei.
Te słowa jak się wydaje, pasują do byłego premiera i byłego już przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który gwałtownie uaktywnił się w polskiej polityce w związku z promocją swojej książki pod tytułem nomen, omen „Szczerze”.
Podczas promocji tej książki w Gdańsku Donald Tusk zaatakował premiera Morawieckiego, za ustalenia z ostatniego szczytu w Brukseli, podczas którego Polska uzyskała własną ścieżkę dochodzenia do tzw. neutralności klimatycznej.
Tusk stwierdził nawet, że premier Morawiecki uzyskując swoiste opt- out dla Polski w sprawie tzw. neutralności klimatycznej, „naraża na śmierć tysiące polskich dzieci z powodu smogu w naszym kraju”.
2. Przy pomocy takiego ciężkiego oskarżenia obecnego premiera, atakuje go poprzednik, na którym ciąży ogromna odpowiedzialność za decyzje, które podjął w imieniu naszego kraju na posiedzeniu Rady Europejskiej w grudniu 2008 roku.
Wtedy Tusk zgodził się miedzy innymi na to aby zmienić rok bazowy od którego liczono redukcję CO2 z 1988 roku na rok 2005, a także zrezygnował z dotychczasowej jednomyślności na głosowanie większościowe w tych sprawach.
Przy poprzednim roku bazowym redukcja CO2 przez Polskę do roku 2008 wyniosła aż 32% (byliśmy liderem tej redukcji w UE), przyjęcie roku 2005 jako roku bazowego spowodowało, że ten ogromny wysiłek z poprzedniego 20-lecia, został zmarnowany.
Co więcej w roku 2012 rząd Donalda Tuska, chcąc nie mieć kłopotów z ogłaszanymi alarmami smogowi w stosownym rozporządzeniu podwyższył próg od którego był on ogłaszany z 200 do 300 mikrogramów pyłów na m3 powietrza.
Dopiero rząd premiera Morawieckiego zdecydował się na obniżenie tej normy do 150 mikrogramów, a kolejnym krokiem będzie wprowadzenie progu alarmu smogowego na poziomie 80 mikrogramów pyłów na m3 powietrza.
3. W tej sprawie Donald Tusk zdaje się również nie rozumieć zasadniczej różnicy pomiędzy dążeniem do tzw. neutralności klimatycznej czym miedzy innymi zajmowali szefowie rządów na ostatnim posiedzeniu w Brukseli, a walką ze smogiem.
Świadome mieszanie tych swoistych „dwóch światów”, to jak widać kolejne narzędzie totalnej opozycji do budowania niechęci Polaków do rządzącej Zjednoczonej Prawicy, tym razem sugestiami, „patrzcie nie zależy im na waszym zdrowiu, w tym zdrowiu naszych dzieci”.
A przecież rząd Zjednoczonej Prawicy po raz pierwszy w takiej skali zaczął realnie walczyć ze smogiem, uruchamiając takie programy jak „Czyste powietrze”; „Twój prąd”; „Polska Geotermia Plus” czy „Ciepłownictwo powiatowe”.
Szczególnie te dwa pierwsze to programy na wielką skalę, program „Czyste powietrze” opiewa na kwotę 103 mld zł na najbliższe 10 lat i jest skierowany do wszystkich właścicieli domów i mieszkań aby zmieniać źródła ciepła oraz wyeliminować paliwa niskiej jakości, a „Twój prąd” do wszystkich tych, którzy chcą wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, a ewentualne nadwyżki odprowadzać do sieci.
Przez niecały rok jego realizacji podpisano już ponad 100 tysięcy umów, a zainteresowanie programem jest tak ogromne, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zdecydował się go zdecentralizować i obecnie jego obsługa odbywa się już w gminach a nie w strukturach Funduszu. Z kolei program „Mój prąd” to dotacje do 5 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe na instalacje fotowoltaiczne, cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, że firmy zajmujące się instalacją paneli, teraz przyjmują już zamówienia na II połowę 2020 roku, a ilość instalacji fotowoltaicznych w ciągu tego roku wzrosła blisko 5-krotnie.
Tylko na podstawie krótkiej analizy tej jednej wypowiedzi widać jak Donald Tusk podchodzi z jednej strony do oceny „swoich dokonań” jako premiera, z drugiej jak łato przychodzi mu rzucać ciężkie przy tym nieprawdzie oskarżenia na swojego następcę.

Wykop Skomentuj128
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka