Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
1506
BLOG

Czyżby przełom informacyjny, niemiecka gazeta chwali rząd Prawa i Sprawiedliwości?

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 63

1. Niemiecki dziennik Frankfurter Allegemeine Zeitung kilka dni temu opublikował artykuł, w którym informuje że 2018 rok był pierwszym w którym więcej osób do Polski wróciło niż z niej wyjechało.
Artykuł jest oparty na danych statystycznych GUS, z których wynika, że liczba Polaków przebywających czasowo za granicą w 2018 roku zmniejszyła się o 85 tysięcy w stosunku do roku poprzedniego, po raz pierwszy od naszego członkostwa w UE, a więc od 2004 roku.
Niemiecki dziennik ocenia, że jest to zasługa dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce, spadku bezrobocia, wysokiego wzrostu płac, licznych programów społecznych (przede wszystkim programu 500 plus), a także sprawnej polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości.
To rzeczywiście zaskakujące, bo do tej pory jeżeli nawet niemieckie media informowały o dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce, to nie było to wiązane z dobrym zarządzaniem krajem przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
2. Rzeczywiście z danych GUS wynika, że w Europie czasowo (a więc dłużej niż 3 miesiące w 2017 roku przebywało 2.241 tysięcy Polaków, a już w roku 2018 było ich 2.155 tys. o 86 tysięcy mniej, z kolei w 27 krajach UE liczba Polaków zmalała odpowiednio z 2.121 tysięcy do 2.031 tysięcy.
Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że najbardziej zmalała liczba Polaków przebywających czasowo w W. Brytanii z 793 tysięcy w 2017 roku do 695 tysięcy w 2018 roku ale jak się wydaje na te powroty do Polski, wpływ miało nie tylko wyjście W. Brytanii z UE ale przede wszystkim czynniki, które zostały wymienione przez niemiecką gazetę.
Referendum w sprawie Brexitu odbyło się przecież w W. Brytanii latem 2016 roku, a liczba Polaków przebywających czasowo w tym kraju rosła aż do 2017 roku, jeszcze w 2015 roku wyniosła 720 tysięcy, w 2016 roku 788 tysięcy, a w roku 2017 aż 793 tysiące osób.
3. Na takie, a nie inne opinie o Polsce prezentowane w niemieckiej gazecie mają wpływ jak się wydaje nie tylko informacje pochodzące z naszego kraju ale przede wszystkim raporty ważnych instytucji międzynarodowych.
Przypomnijmy, że na przykład w nowym raporcie Banku Światowego z października poprzedniego roku, dotyczącym sytuacji w gospodarce znalazła się informacja, że wzrost gospodarczy w Polsce przekroczy 4% PKB (wg. wstępnych szacunków GUS wyniósł dokładnie 4% PKB).
Analitycy BŚ pisali wtedy między innymi „konsumpcja gospodarstw domowych napędzana oczekiwanym wzrostem wydatków budżetowych oraz dobrą sytuacja na rynku pracy i rosnącymi płacami, będzie nadal rosła”.
I dalej „konsumpcja, wraz z utrzymującym się niskim poziomem stóp procentowych i realizacją inwestycji współfinansowanych funduszami europejskimi, pomoże utrzymać dobre perspektywy wzrostu polskiej gospodarki”.
W raporcie BŚ znalazło się również stwierdzenie, że „wzrost gospodarczy w Polsce jest jednym z najszybszych w całym regionie Europy i Azji Środkowej”.
4. Przypomnijmy także, że według kolejnych komunikatów Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce na koniec 2019 roku, według tzw. metody BAEL (opartej na aktywności ekonomicznej ludzi w wieku zdolności do pracy), wyniosła tylko 3,3%
Polska znajdowała się w czołówce wśród krajów o najniższym poziomie bezrobocia w UE (w liczbach bezwzględnych według wspomnianej metody BAEL spadło ono do 562 tysięcy osób).
Wyraźnie rosną także płace, jak podał GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w 2019 roku blisko 5170 zł i było aż o 6,5% wyższe niż rok wcześniej.
A więc to głównie wysoki wzrost gospodarczy, wyraźny wzrost wynagrodzeń, a także najniższy od 30 lat poziom bezrobocia, to są główne przyczyny powrotów Polaków przebywających czasowo za granicą i te czynniki właśnie podkreśla niemiecki FAZ jako najbardziej wpływające na powroty Polaków do kraju.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (63)

Inne tematy w dziale Polityka