177 obserwujących
3860 notek
4032k odsłony
  353   0

Najostrzejsza do tej pory rezolucja dotycząca Rosji została przyjęta w PE

1. Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyła się ponad dwugodzinna debata, poświęconej Rosji, w tym sprawie Nawalnego, gromadzenia oddziałów wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i rosyjskiemu zamachowi w Czechach. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu posłów ,kilkunastu z Polski, tylko przedstawiciele jednej grupy politycznej czyli europejscy komuniści (The Left), bronili Rosji i jej przywódcy Władimira Putina. Europosłowie z pozostałych 6 grup politycznych nie tylko bardzo krytycznie wypowiadali się o działaniach Rosji w ciągu ostatnich lat ale domagali się bardzo stanowczej postawy UE wobec tego kraju. Debata zakończy się rezolucją przygotowana przez EPP i moja frakcję ECR, z przebiegu dyskusji mogę wnioskować, że zostanie ona przyjęta dzisiaj miażdżącą większością głosów, mimo tego, że jak podkreślali niektórzy dyskutanci, jest to najostrzejszy dokument przyjęty w sprawie Rosji w PE.


2. Zabierałem glos w tej debacie, zwróciłem uwagę, że Rosja od lat działaniami niejawnymi, a coraz częściej jawnymi, destabilizuje sytuacje u swoich sąsiadów, posuwa się do zajmowania ich terytoriów jak w Gruzji czy na Ukrainie, próbuje pozbawiać życia swoich obywateli przy użyciu broni chemicznej, a teraz dowiedzieliśmy się , że jej służby organizują zamachy terrorystyczne na terytorium krajów należących do NATO, jak w przypadku Czech.


Przypomniałem, że reakcją UE na to ostentacyjne łamanie prawa międzynarodowego przez Rosję, są najczęściej zakazy wjazdu na teren UE dla osób za to odpowiedzialnych, a także blokada ich aktywów w europejskich bankach. Podkreśliłem, że tego rodzaju sankcję nie robią żadnego wrażenia na Rosji, jedyne co przywódcy tego kraju są w stanie zrozumieć, to solidne uderzenie po kieszeni, a więc zaprzestanie „karmienia bestii” kolejnymi zakupami gazu ziemnego i ropy naftowej w tym kraju.


Zwróciłem uwagę, że Niemcy nie chcą tego zrozumieć i dlatego kontynuują budowę Nord Stream2, co pozwoli na znaczne zwiększenie sprzedaży gazu do Europy Zachodniej i kolejne dziesiątki miliardów USD wpływów do rosyjskiego budżetu, które będzie można przeznaczyć na zbrojenia. Podkreśliłem, że zupełnie inaczej zachowuje się mój kraj Polska, już w następnym roku zrezygnujemy z zakupu w Rosji ok.10 mld m3 gazu i ograniczymy zakup ropy naftowej o co najmniej 2 mln ton, co oznacza utratę przez Rosję przynajmniej kilku miliardów USD wpływów ze sprzedaży tych surowców.
I na koniec zaapelowałem do     wysokiego przedstawiciela d/s stosunków zewnętrznych Josepha Borrella, żeby sankcyjne zapisy rezolucji zostały wreszcie zastosowane przez UE wobec Rosji.


3. W rezolucji znalazły się 22 różnego rodzaju zalecenia dla KE i Rady, przy czym dwa zawarte w 8 i 9 punkcie, mają szczególnie ostry charakter i mogą uderzyć w rosyjskie interesy tak mocno ,że ten kraj naprawdę zaboli. W tym     pierwszym PE przyjął „że jeżeli nagromadzenie wojsk rosyjskich przekształci się w ich  inwazję na Ukrainę, UE musi jasno określić, że cena za to naruszenie prawa międzynarodowego będzie dotkliwa; w związku z tym domaga się natychmiastowego wstrzymania importu ropy i gazu z Rosji do UE oraz wyłączenia Rosji z systemu płatności SWIFT, a wszystkie aktywa w UE oligarchów i ich rodzin, bliskich władzom rosyjskim, powinny zostać zamrożone, a ich wizy anulowane”.


W tym drugim punkcie PE „domaga się aby UE zmniejszyła zależność od rosyjskiej energii i nalega, aby wszystkie instytucje UE i państwa członkowskie wstrzymały ukończenie rurociągu Nord Stream2 oraz zażądały zaprzestania budowy kontrowersyjnych elektrowni jądrowych zbudowanych przez Rosatom”.

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka