Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
747
BLOG

Kłamać, straszyć i obiecywać- recepta Platformy na wygranie wyborów

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 45

1. Kłamanie jako sposób na wygranie wyborów, zalecał Platformie już blisko rok temu, Janusz Palikot obecnie przedsiębiorca, a kiedyś poseł, prominentny polityk, a nawet wiceprzewodniczący tej partii.

Właśnie pod koniec stycznia poprzedniego roku, napisał on na jednym z portali społecznościowych, „że jeżeli opozycja chce wygrać wybory, musi kłamać”, przy czym tak, żeby się nie dać na tym złapać.

Twórczo tę koncepcję rozwinął były premier Marek Belka (zresztą wybrany z list Platformy do PE), który poszedł krok dalej, sugerując, żeby kłamać ale ponieważ w dobie internetu ludzie szybko się orientują, że są okłamywani, to poprzednie kłamstwa, przykrywać następnymi.

Politycy Platformy i wspierające ich media, stosują te rady w całej rozciągłości, ba jak się wydaje, są przekonani, że nie programem wyborczym, a właśnie kłamstwami, można wygrać nadchodzące wybory.

2. W ostatnich tygodniach te kłamstwa czołowych polityków Platformy, koncentrują się na „przemalowaniu” tej partii i jej lidera z polityka wręcz skrajnie prorosyjskiego, na antyrosyjskiego, który od zawsze przestrzegał przez imperialnymi zamierzeniami naszego wschodniego sąsiada.

Stąd właśnie 10 pytań zadanych na ostatniej konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości właśnie Donaldowi Tuskowi, który w ostatnich tygodniach na spotkaniach z wyborcami, podkreśla jak to ostrzegał całą Europę, ba świat, przed Putinem.

Pytania o rezygnację z amerykańskiej tarczy antyrakietowej, o darowanie 1,2 mld zł Gazpromowi, o propozycję umowy gazowej z tą firmą do 2037 roku, o zgodę na Nord Stream2 i rezygnację z Baltic Pipe, o propozycję sprzedaży Rosjanom Lotosu i rafinerii w Możejkach, o nie przeznaczanie na armię 2% PKB i likwidację jednostek wojskowych na wschodzie Polski, wreszcie o oddanie śledztwa smoleńskiego w ręce Rosjan.

Oczywiście odpowiedzi na te pytania ze strony Tuska i innych polityków Platformy nie ma, bo oni szczególnie w ostatnich miesiącach są już antyrosyjscy, ba twierdzą, że zawsze tacy byli.

3. Kłamstwom, towarzyszy straszenie nie tylko polityków Zjednoczonej Prawicy i ich rodzin, ale coraz częściej wszystkich tych, którzy publicznie ich wspierają, a ostatnio nawet wszystkich wyborców.

Zaczęło się od „słabych” żartów w stylu „moherowe berety” i „zabierz babci dowód”, przez „opiłowanie katolików” Nitrasa do „będą wyskakiwali przez okna” Wałęsy, a ostatnio „rozwiązań na ulicy” i „wyprowadzania siłą z budynków” Tuska.

Ba politycy Platformy poczuli się już teraz zwycięzcami październikowych wyborów, nie tylko dzielą stanowiska ministerialne ale zapowiadają kogo wyrzucą, jakie instytucje rozwiążą, kto nie będzie mógł korzystać z publicznych pieniędzy.

Schetyna kiedyś zapowiadał likwidację CBA, IPN i Urzędów wojewódzkich, Budka niedawno wyrzucenie 3 tysięcy nowych sędziów, a także rozwiązanie Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa, a Nitras parę dni temu, pozbawienie KUL-u dotacji z budżetu państwa, bo zatrudnia prof. Czarnka.

4. No i nieustanne obiecywanie, szczególnie przez Tuska, „nie zabierzemy tego co dał PiS”, ba dołożymy do tego „20% podwyżkę dla całej sfery budżetowej”, „paliwo po 5,19 zł”, a nawet „4-dniowy tydzień pracy”.

Przy tych wszystkich deklaracjach „powszechnego zdrowia i szczęścia”, składanych przez Tuska trzeba jednak pamiętać, jakimi zasadami kieruje się Platforma jeżeli chodzi o realizację obietnic wyborczych.

Podsłuchani w restauracji „Sowa i przyjaciele”(a więc szczerzy), czołowi politycy Platformy, tacy jak Radosław Sikorski i Jan Vincent Rostowski, tak sobie „żartowali” w nawiązaniu do obietnic wyborczych „dwa razy obiecać, to jak raz dotrzymać” czy „obietnice polityczne wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą”.

Sondaże jednak pokazują, że kłamstwami, straszeniem i obietnicami bez pokrycia, wyborów się jednak nie wygra, poparcie dla Platformy sięga w nich 25-27 %, to wszystko co udało się osiągnąć tej partii pod przewodnictwem Tuska.


Dr nauk ekonomicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka