Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
1068
BLOG

Przegrany w Niemczech Schulz, chce rządzić Polską i Węgrami

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 68


1. Martin Schulz jeszcze na początku 2017 roku był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i zabiegał o kolejną już 3 swoją kadencję na tym stanowisku, ale gdy okazało się, że europejscy chadecy będą jednak forsować swojego kandydata, zrezygnował i ze stanowiska przewodniczącego, a później i mandatu posła do PE, żeby objąć z kolei funkcję przewodniczącego Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i poprowadzić tę partię do zwycięstwa w jesiennych wyborach do Bundestagu.


Zaraz po objęciu stanowiska przez Schulza i rozpoczęcia kampanii wyborczej przez SPD, notowania tej partii zaczęły się piąć w górę i był taki moment, że zrównały się z notowaniami CDU-CSU pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel.


Lewicowe niemieckie media, które mocno wspierały kampanię „mocnego człowieka z Brukseli”, zaczęły nawet spekulować, że to SPD wygra wybory i to ta partia będzie rozdawała koalicyjne karty, ale nagle i to za sprawą publicznych wypowiedzi Schulza, dotyczących głównie otwartości jego partii na przyjmowanie imigrantów, kampania się załamała i poparcie zaczęło spadać.


2. W samych wrześniowych wyborach parlamentarnych w Niemczech SPD zajęła 2 miejsce osiągając poparcie zaledwie w wysokości 20,5% (o ponad 5% niższe niż 4 lata wcześniej), przy czym było ono najniższe w całym okresie po II wojnie światowej.


Z tej klęski Schulz jako przewodniczący SPD wyciągnął właściwy wniosek i już w wieczór wyborczy zapowiedział, że jego partia przechodzi do opozycji (przez ostatnie 4 lata współrządziła z CDU-CSU).


Ale po fiasku rozmów CDU-CSU z liberałami i zielonymi, (czyli tzw. koalicji jamajskiej), prezydent Niemiec Frank- Walter Steinmeier (wywodzący się z SPD), namówił Schulza (niektórzy niemieccy politycy twierdzą, że wręcz zmusił) do podjęcia rozmów z Angelą Merkel o stworzeniu wielkiej koalicji CDU-CSU- SPD) na kolejne 4 lata.


Te rozmowy w najbliższym czasie się rozpoczną i wydaje się, że obydwie partie panicznie bojąc się przedterminowych wyborów, zawrą jednak na wiosnę koalicję, choć ostatnie 4 lata rządzenia dla ich obydwu jak pokazały wyniki wyborów, nie zakończyły się sukcesem.


3. Wygląda, więc na to, że przegrany Schulz i jego partia SPD, będą jednak od wiosny współrządzili w Niemczech, choć razem z CDU-CSU w ostatnich wyborach obydwie partie straciły blisko 14 punktów procentowych poparcia i miliony wyborców.


Tak „umocowany” w demokratycznych wyborach w Niemczech, Martin Schulz zamiast skoncentrować się na nadchodzących negocjacjach z CDU-CSU i wypracowaniu programu, który ich wspólny rząd będzie realizował przez najbliższe 4 lata, próbuje urządzać Europę i strofuje rządy krajów członkowskich, w których rządzące koalicje mają blisko 50% poparcie społeczne.


Chodzi o Polskę i Węgry, bo o tych dwóch krajach mówił w wywiadzie dla gazety Bild Martin Schulz, zarzucając im brak solidarności w rozwiązywaniu problemu imigrantów w Europie i strasząc utratą środków w przyszłym unijnym budżecie.


4. Prawie natychmiast odpowiedział mu minister spraw zagranicznych Węgier mówiąc między innymi, „że liczył, iż Schulz odzyska zdrowy rozsądek po powrocie z Brukseli do Berlina, ale nadzieja ta okazała się bezpodstawna”.


To rzeczywiście mocna ocena samego Schulza, ale i całego brukselskiego establishmentu, któremu wydaje się, że mimo braku demokratycznego mandatu, może dyrygować rządami i społeczeństwami państw członkowskich.


Zresztą niektórzy niemieccy politycy straszący tym, że będą karać państwa członkowskie z Europy Środkowo-wschodniej odebraniem im unijnych pieniędzy, chyba nie mają pojęcia, że większość tych środków trafia do niemieckiej gospodarki i z tego tytułu uzyskuje ona przynajmniej 0,5 punktu procentowego dodatkowego wzrostu PKB.


Lepiej, więc by było i dla samego Schulza i niemieckiej gospodarki, żeby zaniechał tego rodzaju wypowiedzi, bo przegrany niemiecki polityk nie jest najlepszym wyborem dla stojącej przed wielkimi wyzwaniami Unii Europejskiej.


Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka