Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
2175
BLOG

Profesorowie Chojna - Duch i Modzelewski miażdżą zeznania ministra Rostowskiego

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 83

1. Wczoraj w programie „Strefa starcia” w TVP Info, dyskutowali o wyłudzeniach podatku VAT w okresie ministrowania Jana Vincenta Rostowskiego, profesorowie Elżbieta Chojna-Duch i Witold Modzelewski.


Profesor Chojna-Duch przez ponad rok była wiceministrem w resorcie finansów, przy czym przez kilka miesięcy odpowiadała za departament zajmujący się podatkiem VAT, ale na skutek sprzeciwu wobec forsowania nowelizacji ustawy dotyczącej tego podatku, odebrano jej nadzór i niedługo po tym odeszła z resortu.


Z kolei profesor Modzelewski jako Prezes Zarządu Instytutu Studiów Podatkowych po wielokroć prezentował publicznie po roku 2008 w tym Sejmie analizy przygotowane przez swoją placówkę, z których wynikało, że mamy do czynienia z coraz większymi wyłudzeniami podatku VAT, co więcej już w tym czasie wskazywał on grupy towarów, których dotyczą tzw. karuzele podatkowe.


Oboje komentowali zeznania ministra Rostowskiego złożone przed sejmową komisja śledczą ds. podatku VAT, pod rygorem odpowiedzialności karnej i nie zostawili na nich wręcz suchej nitki.


Przypomnijmy, że minister twierdził, że dane prezentowane przez Komisję Europejską dotyczące luki podatkowej w VAT w wysokości ok. 250 mld zł, są absolutnie nieprawdziwe, co więcej, że nie docierały do niego apele przedsiębiorców o rozrastających się wyłudzeniach i przerzucaniu się karuzel podatkowych na kolejne grupy towarowe (najpierw złom, później wyroby stalowe, kruszce, wreszcie na masową skalę elektronika).


Wreszcie twierdził, że przygotowywana w jego resorcie nowelizacja ustawy o VAT nie podlegała oddziaływaniu lobbystów, ba była bardzo korzystna dla przedsiębiorców i tylko takie sygnały otrzymywał z tego środowiska.


3. Przypomnijmy, że pod koniec listopada zeznając pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, minister Chojna-Duch przyznała, że społecznym doradcą ministra Rostowskiego była Renata Hayder jednocześnie zatrudniona w firmie Ernst & Young i to ona uczestniczyła w pracach legislacyjnych w zakresie prawa podatkowego, forsując rozwiązania rozszczelniające system poboru podatku VAT (jak to określiła była wiceminister była wręcz super pracownikiem narzucającym swoje rozwiązania pracownikom departamentów podatkowych).


Co więcej na nieformalnych spotkaniach w KPRM ówczesny szef gabinetu politycznego premiera Tuska, Sławomir Nowak akceptował tak przygotowane zmiany i przekazywał je do Sejmu większości koalicyjnej PO-PSL do uchwalenia.


Dodała także, że zmiany w prawie podatkowym rozszczelniające system podatku VAT przygotowywała także sejmowa komisja Janusza Palikota „Przyjazne Państwo”, one także były uzgadniane przez gabinet polityczny kierowany przez Sławomira Nowaka.


4. Informacje, że podczas rządów Donalda Tuska lobbyści pisali ustawy podatkowe pojawiały się w zeznaniach profesora Modzelewskiego, który jako pierwszy stawił się przed komisją śledczą, ale to Chojna-Duch publicznie wymieniła nazwiska osób, które to robiły, co więcej także nazwiska polityków, którzy te zmiany akceptowali i przekazywali do Sejmu.


Przewodniczący komisji Marcin Horała, po tym zeznaniu byłej minister Elżbiety Chojna-Duch i profesora Modzelewskiego, złożył do prokuratury dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa urzędniczego przez ministra Jana Vincenta Rostowskiego (powołanie na swojego doradcę pracownika wielkiej firmy audytorskiej i lobbingowej) i Sławomira Nowaka, który wychodząc poza swoje kompetencje akceptował zmiany w ustawach podatkowych.


We wczorajszym wywiadzie profesor Chojna-Duch potwierdziła, że rolę ministra finansów w procesie przygotowywania w rządzie i procedowania w Sejmie nowelizacji ustawy o podatku VAT, pełnił minister Sławomir Nowak szef gabinetu politycznego premiera Tuska, a nie konstytucyjny minister finansów Jan Vincent Rostowski.


Jak wiadomo tak znowelizowana ustawa o podatku VAT przyczyniła się walnie do rozszczelnienia systemu jego poboru, a straty z tego tytułu dla budżetu państwa zostały oszacowane miedzy innymi przez Komisję Europejską na kwotę ponad 250 mld zł, a więc porównywalną z jednorocznymi dochodami budżetu państwa.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka