Masowa akcja pobierania wymazów od pracowników zakładu drobiarskiego AMI w wielkopolskim Mikstacie, fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Masowa akcja pobierania wymazów od pracowników zakładu drobiarskiego AMI w wielkopolskim Mikstacie, fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Kolejny dobowy rekord zakażeń Covid-19. Dodatkowe obostrzenia w wybranych powiatach

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 45

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 843 osób – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 51 tys. 167 osób, z których 1,8 tys. zmarło. Ostatniej doby wykonano ponad 21,9 tys. testów – przekazał resort.

Nowe potwierdzone ostatniej doby przypadki, o których w sobotę poinformował resort, wykryto u osób z województw: śląskiego (208), mazowieckiego (131), małopolskiego (124), wielkopolskiego (54), pomorskiego (53), podkarpackiego (44), dolnośląskiego (35), łódzkiego (31), warmińsko-mazurskiego (29), lubuskiego (25), kujawsko-pomorskiego (24), lubelskiego (22), zachodniopomorskiego (21), opolskiego (17), świętokrzyskiego (13), podlaskiego (12).

Ministerstwo przekazało, że zmarło 13 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 59 do 89. Zgodny miały miejsce m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Tychach, Starachowicach i Sieradzu. Większość zmarłych osób miała, jak podało MZ, choroby współistniejące.

Wyzdrowiało 36 tys. 403 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 9256 osób, a kwarantanną – 107 tys. 229 osób.


Strefa czerwona i strefa żółta - które to powiaty?

W 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wrócą niektóre obostrzenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie zakłada wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.


W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m. W rozporządzeniu zapisano, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.


Dodatkowe kontrole sanepidu

Rzecznik GIS informuje, że sanepid wprowadza dodatkowe kontrole związane z przestrzeganiem zaostrzonych przepisów. - Kontrole odbywają się w całym kraju, ale do powiatów "czerwonych” i "żółtych” ściągnęliśmy dodatkowe siły z bardziej bezpiecznych "zielonych” regionów –powiedział Jan Bondar.

Kontrolowane – jak wyjaśnił - będą obiekty handlowe, targowiska, zakłady pracy, przedsiębiorstwa produkcyjne, restauracje, kina, teatry, hotele, galerie handlowe, targi, wystawy, lotniska, salony kosmetyczne. Interwencyjnie prowadzone będą kontrole również innych zgromadzeń, np. wesel. - Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji - zaznaczył.

Bondar przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na kary do 30 tys. zł. Zapowiedział, że kontrole będą kontynuowane w kolejnych dniach. - Dotychczasowe doświadczenia są takie, że niejednokrotnie ognisko epidemiczne zaczynało się na weselu, a kończyło w wielkich zakładach przemysłowych. Musimy to przerwać – zaznaczył.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w piątek, że w najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Na antenie Polsat News przekazał, że ma to związek z wykonaniem 4,7 tys. wymazów w zakładach pracy w Małopolsce. Ich wyniki mają być raportowane w weekend.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości