Epidemia wymknęła nam się spod kontroli?

Premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk oraz dr n. med. Artur Zaczyński wizytują szpital polowy na Stadionie Narodowym, fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk oraz dr n. med. Artur Zaczyński wizytują szpital polowy na Stadionie Narodowym, fot. PAP/Radek Pietruszka

Strategia walki z epidemią była błędna, nielogiczna i niewłaściwa. Dziś ponosimy tego konsekwencje - uważa dr hab. Jarosław Drobnik naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dziś mamy już 21 629 nowych przypadków zakażenia i 202 zgony.

Resort podał, że liczba przypadków zakażenia od początku pandemii przekroczyła 340 tys. osób, wyzdrowiały 134 tys. 724 osoby.  Zmarło łącznie 5351 osób.


Zdaniem eksperta Jarosława Drobnika ministerialne oceny stanu epidemii to trochę próba zaklinania rzeczywistości, bo system stał się niewydolny i trzeszczy.

- System stał się reaktywny i wszyscy już dbają tylko o to, żeby się nie przewrócił, a nie by rozwiązać sytuację. Co gorsze, przyjęta jakiś czas temu przez rząd główna strategia, która nadal obowiązuje, jest w wielu miejscach błędna, nielogiczna i niewłaściwa. I ponosimy tego konsekwencje – powiedział dr Drobnik. 

Kardynalne błędy rządu

Jego zdaniem błędne było kilkutygodniowe testowanie tylko tych objawowych pacjentów, którzy mieli wszystkie cztery symptomy wskazujące na zakażenie SARS-CoV-2. Doprowadziło to do sytuacji, że część zakażonych nie była w izolacji i zarażała inne osoby. 

- Dopiero 5 października wreszcie to zmieniono i lekarze rodzinni mogli kierować na test z jakimkolwiek objawem. A dwa tygodnie później zanotowaliśmy diametralny wzrost zachorowań, bo ten wirus potrzebuje do 14 dni, by się inkubować – powiedział lekarz.

Drugi błąd to zbyt krótki okres kwarantanny, trwający 10 dni, podczas gdy czas inkubacji wirusa wynosi od 1 do 14 dni. Nie pozwala to wykryć wszystkich zakażonych. 

- Mamy teraz pół miliona osób na kwarantannie. I problem leży w efekcie skali, jeśli nawet tylko dwa procent wyjdzie z kwarantanny w przekonaniu, że jest zdrowa, to mamy i tak kilkanaście tysięcy osób, które będą zakażać innych. Nawet jeśli w warunkach pracy będą zachowywały jakiś reżim, to w warunkach rodzinnych, w kontaktach przyjacielskich będą swobodne. W tej sposób generujemy drogę transmisji – powiedział dr Drobnik.

Jego zdaniem testowanie pacjentów jest postawione na głowie, ponieważ w epidemiologii dzwonek alarmowy zaczyna dzwonić, gdy testy wskazują zakażenie już u 5 procent testowanych.

- Mamy wyniki wykrywalności w testowaniu na poziomie 25 procent, co oznacza, że testujemy tylko osoby objawowe. I co z tego, skoro za tym nic nie idzie. Przecież sanepidy są kompletnie niewydolne i nie są w stanie prowadzić rzetelnych i sensownych dochodzeń epidemiologicznych – ocenił lekarz.

Według niego z tego powodu kolejna grupa nieświadomych swego zakażenia osób również dodatkowo może zakażać innych.

- Tylko tama ludzkich zachowań, stosowanie się do zaleceń może to powstrzymać, ale ta tama może też szybko pęknąć. Straciliśmy półtora miesiąca na dyskusje, czy należy nosić maseczki. Powinno być zero tolerancji: noszenie maseczek, dystans, higiena rąk. Dzieci nadal są w szkołach, a studenci na zajęciach. Częściowo w ograniczonym wymiarze, ale interakcje międzyludzkie istnieją – mówił ekspert.

Ocenił, że nie jest jeszcze konieczny pełny lockdown i można tę sytuację wciąż odwrócić, ale potrzeba bardzo odważnych i zdecydowanych działań.

- Potrzebne jest wzmocnienie systemu testowania nawet do 100 tys. testów dziennie, a jeśli nie będzie to możliwe, to warto rozważyć wprowadzenie nowoczesnych testów antygenowych. Samo testowanie nic nie da, jeśli za tym istotnie nie zostanie wzmocniony sanepid. Trzeba zwiększyć dwu– lub trzykrotnie zatrudnienie, wykorzystać choćby studentów medycyny, którzy teraz trochę nie wiedzą, co ze sobą robić, studentów politechniki, którzy nie mają problemów informatycznych – powiedział ekspert.

Uważa on, że pozwoli to na robienie rzetelnych dochodzeń, ustalanie kontaktów i skuteczne przerywanie transmisji wirusa.

Kolejne kroki to bezwzględne egzekwowanie obowiązku noszenia masek, stosowania dystansu i częste mycie rąk. Niezbędne jest też wydłużenie czasu pracy placówek handlowych i ograniczenie w nich liczby klientów, a także zmniejszenie liczby wiernych na nabożeństwach w kościołach.

- Sprawmy, by ryzyko niepotrzebnych interakcji międzyludzkich było ograniczone do minimum – podsumował ekspert.

Dzisiejszy bilans zachorowań na koronawirusa w Polsce

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 21 tys. 629 nowych osób. Najwięcej przypadków odnotowano na Mazowszu – ponad 3,4 tys. oraz w Wielkopolsce – ponad 3 tys.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z powodu COVID-19 zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 167 osób.MZ podaje, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowanych jest łącznie 23 tys. 111 łóżek i 1777 respiratorów. W szpitalach przebywają 15 tys. 444 zakażone osoby, 1254 są pod respiratorem. W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi więc 7667, a respiratorów 523.

Na kwarantannie przebywa 496 tys. 213 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte są 49 tys. 503 osoby.


ja

Lubię to! Skomentuj102 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości