Centrum Terapii Pozaustrojowej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, gdzie przebywają pacjencji chorzy na Covid-19, fot. PAP/Leszek Szymański
Centrum Terapii Pozaustrojowej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, gdzie przebywają pacjencji chorzy na Covid-19, fot. PAP/Leszek Szymański

Polska przekroczyła 1 milion zakażeń od początku pandemii koronawirusa

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 28

Łącznie od początku epidemii wykryto 1 mln 13 tys. 747 przypadków COVID-19. Badania laboratoryjne potwierdziły dziś zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 855 osób, a zmarło 609 chorych – podało Ministerstwo Zdrowia.  

Najnowszy bilans zakażeń i zgonów

Według danych resortu zdrowia, nowe przypadki zakażenia pochodzą z województw: mazowieckiego (1626), wielkopolskiego (1577), śląskiego (1494), kujawsko-pomorskiego (1240), pomorskiego (1060), łódzkiego (1013), dolnośląskiego (844), małopolskiego (823), warmińsko-mazurskiego (785), lubelskiego (759), zachodniopomorskiego (751), podkarpackiego (518), podlaskiego (393), lubuskiego (387), świętokrzyskiego (276), opolskiego (257). Ponadto MZ zaznaczyło, że 52 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Resort we wtorek poinformował o 9 105 przypadkach koronawirusa, w poniedziałek o 5 733, w niedzielę o 11 483 przypadkach, w sobotę o 15 178, w piątek o 17 060, w czwartek o 16 687, w środę o 15 362. Rekord dziennej liczby zakażeń padł 7 listopada – zanotowano wtedy 27 875 przypadków.

Z powodu COVID-19 zmarło 89 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 520 osób. Do tej pory najwyższą liczbę zgonów zanotowano w środę (25 listopada) - zmarło wówczas 674 osób. Łącznie od początku epidemii zmarło 18 tys. 208 chorych, wyzdrowiało zaś 622 tys. 98 osób. 


Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 6 mln 95 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 42 tys. 140 testów, w tym 9022 testy antygenowe – podało Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo poinformowało, że łącznie przebadano dotychczas 6 mln 317 tys. 532 próbki pobrane od 6 mln 95 tys. 913 osób.

Dane resortu mówią, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 1 mln 327 tys. 107 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2.

Można nie nosić maseczki w pracy

Od dziś to pracodawca decyduje o zakrywaniu ust i nosa przez pracowników, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba - zakłada rozporządzenie, które w trybie obiegowym przyjęła Rada Ministrów i opublikowano je natychmiast w Dzienniku Ustaw. Podczas posiłków w pracy, nie obowiązują maseczki.

Wcześniej, według rozporządzenia rządowego z 26 listopada, które weszło w życie w sobotę, 28 listopada, do 27 grudnia 2020 r. nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba.

W obowiązującym od dziś rozporządzeniu napisano: "Do dnia 27 grudnia 2020 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (...) ust i nosa: w środkach publicznego transportu zbiorowego (...), w miejscach ogólnodostępnych, w tym: na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych; na terenie nieruchomości wspólnych (...); w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej".

"Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je, tak by pracodawca decydował w tym zakresie" - napisano. 

W rozporządzeniu obowiązującym od środy zapisano, że obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczył osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Dodano, że za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Obowiązek ten obejmuje także przebywających w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach); w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Można jeść w pracy posiłki

Zgodnie z rozporządzeniem, odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku m.in. spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy lub w wymienionych budynkach użyteczności publicznej, oraz po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu.

Zakłady pracy nadal są obowiązane zapewnić zatrudnionym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk; odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.

Według rozporządzenia, do 27 grudnia 2020 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej na prowadzeniu wesołych miasteczek i parków rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.21.Z), pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.A) oraz pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.B), z wyłączeniem działalności polegającej na obsłudze stoków narciarskich oraz wypożyczaniu sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego.

Jak czytamy w rozporządzeniu, w przypadku wypożyczania sprzętu narciarskiego oraz innego sprzętu sportowego doprecyzowanie może pozwolić na działanie wypożyczalni takiego sprzętu zlokalizowanej w ramach obiektu reakcyjnego (np.: stoku), ale także poza nim.

ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości