Episkopat chce by zmniejszono limity w kościołach na święta Bożego Narodzenia. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Episkopat chce by zmniejszono limity w kościołach na święta Bożego Narodzenia. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Korona-raport. Episkopat chce, by zmniejszono limity w kościołach na Boże Narodzenie

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 58

Episkopat prosi, by od Wigilii uroczystości Bożego Narodzenia obowiązujący dotąd limit wiernych (jedna osoba na 15 mkw.) został zmniejszony do osoby na 7 mkw.

Tak napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. 

Abp Stanisław Gądecki podkreślił, że „Kościół katolicki od początku trwania pandemii ze zrozumieniem podchodził do decyzji władz państwowych, również gdy dotykały one sfery życia religijnego”

Zaznaczył jednocześnie, że „Kościół nie zrezygnował ze swoich praw, w tym z prawa do wolności religijnej, gwarantowanej przez art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”.

„Na gruncie prawnym – podobnie jak na gruncie teologicznym – możemy powiedzieć, że wolność religijna nie jest po prostu jednym z praw człowieka, ale należy ona do fundamentalnych praw człowieka, których ochrona jest warunkiem sine qua non demokratycznego państwa prawnego” – napisał abp Gądecki.

Zwrócił uwagę, że zbliżająca się uroczystość Bożego Narodzenia jest dla chrześcijan czasem szczególnym.

koronawirus, Polska, katedra, Przemyśl
Koronawirus w Polsce. Kartka informacyjna o obowiązku noszenia maseczek w Bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

„Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we mszy świętej pasterskiej. W związku z powyższym proszę, aby od Wigilii uroczystości Bożego Narodzenia obowiązujący dotąd limit wiernych (jedna osoba na 15 mkw.) został zmniejszony do osoby na 7 mkw.” – napisał przewodniczący KEP.

Zwrócił uwagę, że w wyniku rozmów przedstawicieli Konferencji Biskupów Francji z rządem uzgodniono, że „do 15 grudnia wymagane będzie pozostawienie dwóch wolnych miejsc między każdą osobą lub rodziną i zajmowanie tylko, co drugiego rzędu, z nadzieją, że po 15 grudnia restrykcje zostaną ponownie poluzowane, by dać możliwość wiernym swobodnego przeżycia uroczystości Bożego Narodzenia”.

W ocenia przewodniczącego KEP, „podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli”.

Zaznaczył, że „w okresie coraz większego sekularyzmu wolność religijna jest ważnym i wartym ochrony prawem, gdyż jej przestrzeganie służy zarówno jednostce, jak i dobru społeczeństwa”. Zauważył też, że ograniczając możliwość sprawowania aktów kultu publicznego, rząd „ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła”.

„Religia odgrywa znaczącą rolę w zachowaniu zdrowia duchowego i mentalnego, które w czasie pandemii jest poważnie zagrożone” – napisał abp Gądecki.

Premier: Toczą się rozmowy z Episkopatem 

Premier Mateusz Morawiecki pytany o apel przewodniczącego KEP odpowiedział, że toczą są rozmowy z Episkopatem, ale „na ten moment żadnej zmiany w tym zakresie jeszcze nie ma”.

– Dla nas jest rzeczą niezwykle ważną, żeby mimo otwarcia części sklepów od początku grudnia nie doszło do ponownych przyrostów zakażeń. My tego nie wiemy, czy tak będzie, dlatego musimy trzymać rękę na pulsie. Dlatego wszelkie obostrzenia, bardzo proszę, żeby wszyscy traktowali w sposób rygorystyczny, wszyscy ich przestrzegali, ponieważ to od odpowiedzialności nas wszystkich zależy, jak będzie wyglądać druga połowa grudnia, jak wyglądać styczeń – mówił szef rządu.

Przestrzegał przed ewentualną trzecią falą koronawirusa, która - jak wskazał - zdaniem ekspertów jest możliwa na przełomie lutego i marca.

Zakażenia i zgony na COVID-19 – 9 grudnia 2020

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 168 osób, zmarło 568 chorych – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 088 364 przypadków COVID-19. Zmarło 21 160 chorych.

Według danych resortu zdrowia nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw: mazowieckiego (1496), śląskiego (1465), wielkopolskiego (1213), kujawsko-pomorskiego (1101), pomorskiego (933), zachodniopomorskiego (932), łódzkiego (821), dolnośląskiego (813), lubelskiego (728), warmińsko-mazurskiego (651), małopolskiego (564), podlaskiego (360), lubuskiego (349), podkarpackiego (253), opolskiego (224), świętokrzyskiego (178).

Jednocześnie resort poinformował, że 87 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 133 osoby, a 435 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Najwyższą liczbę zgonów zanotowano w środę 25 listopada – zmarło wówczas 674 chorych.

Łącznie od początku epidemii zmarło 21 160 chorych, a wyzdrowiało 768 241 zakażonych.

Codzienne raporty zakażeń z danymi lokalnymi i ogólnopolskimi są na stronie: http://gov.pl/raport-zakazen

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości