Od poniedziałku masowe punkty szczepień. Dopuszczono szczepionkę Johnson&Johnson

Od poniedziałku masowe punkty szczpień. fot. PAP/EPA
Od poniedziałku masowe punkty szczpień. fot. PAP/EPA

19 kwietnia ruszy pierwszy punkt szczepień powszechnych, a razem z nim 16 punktów w ramach pilotażu – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień minister Michał Dworczyk. Następne punkty, których będzie kilkaset, będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. Rząd planuje zakończyć akcję szczepień w sierpniu.

Rząd opublikował wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych (PSP) tworzonych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Docelowo w każdym powiecie powinny być, co najmniej dwa duże punkty szczepień funkcjonujące, jako Punkty Szczepień Powszechnych.
 
Jak wskazano "docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być, co najmniej dwa duże punkty szczepień funkcjonujące jako Punkty Szczepień Powszechnych: jeden prowadzony przez PWDL (populacyjny punkt szczepień), najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień, drugi, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów - organizowany "od podstaw" przez samorządy we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ.

Nowe punkty powinny być, co do zasady organizowane poza obecną siecią placówek medycznych (np. w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru)".

W powiatach o największej gęstości punktów szczepień opartych o istniejące placówki medyczne i dużej wydajności wystarczające może być funkcjonowanie tylko jednego PSP.

Lokalizacja punktów masowych szczepień


Warszawa

Z informacji przekazanych przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego wynika, że w stolicy zostaną uruchomione cztery punkty masowych szczepień. Największy miałby działać na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej. Dokładne lokalizacje mają być znane 15 kwietnia.

Kraków

W Krakowie zostaną uruchomione trzy punkty szczepień masowych. Jak podał Urząd Miasta znajdą się one w: Tauron Arenie, w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych przy ul. Wielickiej i w hali sportowej WKS Wawel.

Olsztyn

Punkty szczepień masowych w Olsztynie będą w przychodni przy ul. Dworcowej i w hali sportowej przy ul. Mariańskiej.

Łódź

W Łodzi uruchomionych zostanie sześć takich miejsc, a w każdym wykonywanych będzie od 200 do 1 tys. zabiegów dziennie. Nowe punkty powstaną w: sport Arenie, w hali przy ul. Skorupki oraz w Bionanoparku. Kolejne trzy punkty w Łodzi powstaną w miejscach, gdzie już teraz prowadzone są szczepienia populacyjne – w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i w punkcie przy ul. Lumumby.

Wrocław

Jeden z punktów populacyjnych powstanie w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. We wtorek zakończyła się organizacja punktu szczepień masowych w hali sportowej przy ulicy Lotniczej w Legnicy (dolnośląskie) – poinformował legnicki magistrat. Ostateczną decyzję o jego uruchomieniu podejmie dolnośląski odział NFZ.

Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wlkp. przygotowuje dwa punkty szczepień masowych – w przystani sportów wodnych przy ul. Fabrycznej i w budynku lodowiska Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Słowianka przy ul. Słowiańskiej – poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.

Białystok

Punkty będą się mieściły w hali Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Broniewskiego, w hali Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej i w budynku poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) przy ul. Waszyngtona.

Kielce

Punkty mogą zostać uruchomione w klubie seniora przy al. Legionów 5 i w klubie seniora przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 75. Trzeci punkt typu drive-thru ma powstać na parking Stadionu Miejskiego Suzuki Arena.

Rzeszów

Władze Rzeszowa uruchomią wspólnie z Centrum Medycznym Medyk punkt szczepień masowych w hali Podpromie.

Dworczyk o szczepionce Johnson&Johnson

Dworczyk został zapytany na konferencji prasowej o skalę rezygnacji ze szczepienia preparatem firmy Johnson&Johnson. Minister wskazał, że czwartek jest pierwszym dniem, kiedy ta szczepionka jest używana w punktach szczepień. - Nie mamy sygnałów od punktów, żeby były jakieś problemy, tzn. żeby pacjenci odmawiali. Ale to są pierwsze dni, musimy zaczekać na pewno jakiś czas - mówił szef KPRM.

- Mam nadzieję, że podobnie jak w przypadku szczepionki AstraZeneca, po pierwszym zaniepokojeniu wywołanym informacjami medialnymi, sytuacja wróci do normy i będziemy wykorzystywać wszystkie szczepionki, które mamy w Polsce do tego, aby się szczepić przeciw Covid-19 - podkreślił Dworczyk.

Szczepionka Ad26.COV2.S, opracowana przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, to czwarty dopuszczony w Unii Europejskiej preparat. Jako jedyna wymaga podania tylko jednej dawki. Szczepionki od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen podawana jest osobom powyżej 18 lat, we wstrzyknięciu domięśniowym, preferowanym miejscem jest górna część ramienia. Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego ochrona rozpoczyna się około 14 dni po szczepieniu.

We wtorek Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) i Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie w USA szczepień z użyciem preparatu z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób.

W związku z sygnałami, jeszcze w zeszłym tygodniu, Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła działania zmierzające do oceny zgłoszonych zdarzeń zatorowych i zakrzepowych u osób, które otrzymały szczepionkę Janssen przeciw COVID-19.

Wcześniej przypadki zakrzepicy z małopłytkowością wystąpiły też u osób szczepionych AstrąZeneką. Ostatecznie po analizie tych przypadków EMA na początku wydała kwietnia opinię, że są to bardzo rzadkie przypadki, a korzyści ze stosowania szczepionki AstryZeneki w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak podkreślił, że na ten moment Europejska Agencja Leków nie wprowadza żadnych restrykcji dotyczących szczepionki Johnson & Johnson. Wskazywał, że korzyści płynące z użycia tej szczepionki w zapobieganiu Covid-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych.

KJ


Lubię to! Skomentuj108 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości