Afty - niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej - potrafią uprzykrzyć życie.
Afty - niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej - potrafią uprzykrzyć życie.

Sprawdzone sposoby na afty

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Każdy, kto miał afty, wie, jak te niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej potrafią uprzykrzyć życie i że nie ma nie skutecznego lekarstwa. Pomocne okazują się np. napar z szałwii, roztwór z soli albo lód. Profilaktycznie warto stosować płyn do płukania jamy ustnej.

Afty należą do najczęstszych zakażeń jamy ustnej. Mimo, że występują u ludzi na całym świecie, częściej dotyczą krajów rozwiniętych. Przyczyna powstawania aft nie jest do końca wyjaśniona, jednak lekarze bardzo często wskazują na stres, przemęczenie, niewłaściwą dietę i spadek odporności. Mogą być następstwem alergii, zmian hormonalnych, podrażnień wywołanych pastą do zębów lub niedoborami: witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego.

Do ich powstawania mogą przyczyniać się konserwanty i środki chemiczne stosowane w żywności, urazy mechaniczne, niektóre leki na anginę i choroby: zapalenie jelit, białaczka. Bywa, że towarzyszą zażywaniu silnych antybiotyków - w tym przypadku zaleca się przyjmowanie leków osłonowych zawierających bakterie kwasu mlekowego. Na występowanie owrzodzeń jamy ustnej wpływ mają także czynniki genetyczne i predyspozycje rodzinne.

W większości przypadków afty znikają samoistnie, po kilku lub kilkunastu dniach, jednak w tym czasie mogą być bardzo bolesne. Zdarza się, że mają charakter nawrotowy. Najczęściej pojawiają się u osób między 10 a 40 rokiem życia. Jeśli dokuczają nam częściej niż raz w roku, możemy podejrzewać nawracające aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

W leczeniu zaleca się płukanie ust naparem z szałwii, albo stosowanie żelów zawierających kwas hialuronowy. Rzadziej stosuje się rozpuszczalne opatrunki będące filmożelem lipidowo-koloidowym. Oprócz tego istnieją także domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę w zmaganiach z aftami.

Najtańszym i najprostszym jest sól domowa. Rozpuszczamy łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody i takim roztworem płuczemy jamę ustną - nie rzadziej niż 3 razy dziennie. Płyn staramy się przemieszczać w miejsce, w którym znajduje się afta. Zabieg ten pozwoli na stopniowe zmniejszenie bólu, a w konsekwencji poprawi samopoczucie.

Można sięgnąć także pod sodę oczyszczoną. Podobnie jak sól działa antyseptycznie. Łyżeczkę sody rozprowadzamy w 125 ml wody i roztworem płuczemy usta. Z sody można również przyrządzić pastę, mieszając ją z odrobiną wody i nakładając na aftę. Po dłuższej chwili możemy wypłukać jamę ustną zimną wodą, unikając pocierania wrażliwych miejsc.

W walce z bólem pomoże nam także lód. Działa może powoli, ale za to zmniejsza stan zapalny i bolesność. Przy okazji pełni funkcję naturalnego środka uspokajającego.

W czasie terapii albo profilaktycznie warto stosować płyny do płukania jamy ustnej. Mają właściwości antybakteryjne i mogą przynieść niemal natychmiastową ulgę. Trzeba jednak uważać z ilością. Zbyt duża dawka, zwłaszcza mocnego środka, podrażni błonę śluzową. Dlatego można stosować je też po rozcieńczeniu z wodą.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości