Nie bagatelizujmy bólu głowy

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Powracające bóle głowy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Nagły, silny ból połączony np. z nudnościami, może być objawem udaru.

Bólu głowy nie traktujemy zbyt poważnie i właściwie nie ma się czemu dziwić. Zwykle taki ból ustępuje podczas snu, dotlenienia na świeżym powietrzu, odpoczynku w ciszy lub po wypiciu kawy, albo po zażyciu dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Takie środki przynoszą ulgę, ale trzeba pamiętać, że ich nadużywanie może okazać się bardzo szkodliwe dla żołądka, nerek, wątroby. Przemysł farmaceutyczny w prawie wszystkich krajach rozwiniętych zasilany jest miliardami przeznaczanymi przez nas regularnie na walkę z bólem głowy.

Neurolog o bólu głowy

Coraz więcej osób przestaje jednak traktować ból głowy jako zwykłą dolegliwość, z którą trzeba żyć. Zgłaszają się do lekarza po poradę. - Na powtarzające się tego rodzaju dolegliwości narzeka w Warszawie 43,5 proc. mieszkańców” – mówi dr Tomasz Nowakowski, konsultant Centrum Medycznego MML w Warszawie. Dodaje, że podobnie jest w innych krajach. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że powtarzające się bóle głowa odczuwa 47 proc. osób, w tym nieco więcej kobiet niż mężczyzn.

Groźne bóle głowy

Specjalista uważa, że powtarzających się bólów głowy nie należy lekceważyć. Nie wolno również bagatelizować pierwszego, ale nagłego i silnego bólu głowy, szczególnie wtedy, gdy towarzyszą mu nudności i wymioty oraz niedowłady kończyn i zaburzenia widzenia.  - To może być objaw poważnego schorzenia, np. udaru mózgu lub pęknięcia tętniaka w mózgu – ostrzega lekarz.

Dr Nowakowski zaleca, by w razie gwałtownego i narastającego bólu głowy wezwać karetkę pogotowia. - Nauczyliśmy się wzywać pomoc w przypadku bólów w klatce piersiowej, bo to może świadczyć o zawale serca. Nadal jednak zwlekamy z wezwaniem ambulansu w przypadku silnych bólów głowy. Zdarza się, że pacjent z krwawieniem podpajęczynówkowym, który w 50 proc. jest śmiertelny, zgłasza się dopiero po 3 dniach od wstąpienia bólu – zwraca uwagę.

Migreny

Najbardziej uciążliwym jest migrenowy ból głowy, na który cierpi aż 15 proc. ludzi na świecie. To ból napadowy, towarzyszą mu takie objawy jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z migreną jest urządzenie do neurostymulacji. Zobacz, na czym polega na metoda:

Samodzielna terapia

Osoby cierpiące na powracające bóle głowy powinny też zmienić tryb życia. Pomóc mogą ćwiczenia oddechowe, ruch na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu. Nie przemęczajmy oczu i uszu w miejscach pracy i podczas relaksu. Być może bóle głowy są zbawiennym sygnałem, jaki daje nam nasz organizm. Sygnałem, który powinien zachęcać do zmiany stylu życia na zdrowszy i bardziej uporządkowany. Tylko tyle i aż tyle.

tekst: PAP/ RZ, wideo: Dzień Dobry TVN

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości