Nastolatek na siłowni. Kiedy rozpocząć treningi?

Nastolatkowie na siłowni powinni trenować pod okiem trenera, który dobierze ćwiczenia do etapu rozwoju. Fot. Pixabay
Nastolatkowie na siłowni powinni trenować pod okiem trenera, który dobierze ćwiczenia do etapu rozwoju. Fot. Pixabay

Młodzież ćwicząca na siłowniach to już normalność. W ciągu kilku lat nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania trenowaniem przez młode osoby. Każdy nastolatek na siłowni powinien jednak mieć świadomość, że liczy się przede wszystkim jakość ćwiczeń. 

W jakim wieku można zacząć trenować

Nie ma odgórnie wyznaczonego właściwego wieku do rozpoczęcia treningów na siłowi. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji, wzrostu czy budowy fizycznej młodego sportowca. Na siłowniach coraz częściej spotyka się nastolatków w wieku 15-16 lat i można uznać, że jest to bezpieczny wiek do rozpoczęcia przygody z regularnymi ćwiczeniami. 

Nie jest powiedziane, że trenować nie mogą osoby młodsze, ale w ich przypadku najwięcej zależy od rozwoju fizycznego. Młodsze osoby, które chcą rozpocząć przygodę z siłownią powinny zasięgnąć opinii trenera personalnego. Będzie on mógł stwierdzić, czy warunki fizyczne pozwalają na ćwiczenia na siłowni, a jeśli tak, to przygotuje odpowiedni zestaw i odpowiednie obciążenia. Ważna jest również odpowiednia rozgrzewka przed treningiem. Trzeba pamiętać, że istnieją ćwiczenia, które są niewskazane dla młodych osób. Można do nich zaliczyć: 

  • przysiady z obciążeniami na karku,
  • wyciskanie sztangi z klatki piersiowej,
  • wyciskanie sztangi zza karku. 

Wszystkie z wymienionych ćwiczeń wiążą się z dużymi obciążeniami ciała. Niektóre - zwłaszcza przysiady z obciążeniem na karku - działają na kręgosłup, co w okresie dojrzewania, może niekorzystnie wpływać na jego rozwój, a nawet doprowadzić do hamowania wzrostu. 

Ryzyko przetrenowania u nastolatków

Często zadawanym pytaniem zarówno przez młode osoby zaczynające treningi na siłowni, jak i przez ich rodziców, jest pytanie o ryzyko przetrenowania u nastolatków. Należy podkreślić, że podobnie, jak w przypadku określenia odpowiedniego wieku do rozpoczęcia zajęć na siłowni, tak i w kwestii przetrenowania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy organizm jest inny i każdy może reagować inaczej. Dlatego korzystanie z pomocy doświadczonego trenera personalnego jest tak ważne. Aby zminimalizować ryzyko przetrenowania, należy: 

  • trzymać się odpowiednio opracowanego planu treningowego,
  • wykonywać ćwiczenia poprawnie technicznie, 
  • dbać o regenerację (przerwy w treningach, ilość snu),
  • zwrócić uwagę na odpowiednią dietę (spożywanie wartościowych posiłków),
  • zapewniać organizmowi regularne nawadnianie. 

Jeżeli mimo stosowania się do powyższych kwestii, dojdzie do przetrenowania, wówczas warto na jakiś czas przerwać treningi. Kolejnym krokiem powinna być modyfikacja planu treningowego. 

Treningi a rozwój fizyczny

Treningi na siłowni w młodym wieku mogą korzystnie wpłynąć na rozwój fizyczny. Często nastolatkowie, chcąc zadbać o swój wygląd, nie zdają sobie jednak sprawy z konsekwencji, jakie niesie za sobą chociażby ćwiczenie ze zbyt dużymi obciążeniami. Odpowiedni trening dla młodzieży na siłowni bardziej powinien przypominać lekcję wychowania fizycznego aniżeli profesjonalny trening siłowy. 


MM

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport