Domowym sposobem na wszy jest ocet. Fot. Pixabay
Domowym sposobem na wszy jest ocet. Fot. Pixabay

Wszy - zmora kolonii i obozów. Jak sobie z nimi radzić

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Do zarażenia wszawicą dochodzi przez bezpośredni kontakt, np. dotykanie się głowami czy używanie tego samego grzebienia lub czapki. Do walki z wszami na głowie stosuje się specjalne szampony, balsamy, a także... ocet. 

Wszawica nie jest oznaką braku higieny człowieka. Może pojawić się zarówno na włosach czystych, jak i brudnych, długich oraz krótkich. Wszy poza skórą głowy przeżywają maksymalnie 48 godzin. 

Skąd się biorą wszy?

Wszy to bezskrzydłe owady, które żyją na głowie człowieka, najczęściej w miejscach za uszami lub na karku. Żywią się ludzką krwią, wgryzając się w skórę, co powoduje swędzące podrażnienia. Żerują najczęściej tuż przy nasadzie włosa, dlatego trudno je usunąć. Wszawica jest chorobą zakaźną i może przytrafić się każdemu, ale najczęściej problem dotyka dzieci.

Wszy nie są w stanie skakać, pływać ani latać. Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt, np. używanie tych samych ręczników, szalików, czapek, szczotek do włosów, gumek czy spinek. Dziecko może zarazić się od drugiego malucha wszawicą np. przez stykanie się głowami w czasie zabawy. Wszy nie przenoszą chorób, jednak uporczywe drapanie głowy powoduje podrażnienia, krwawe rany, uszkodzenia skóry głowy, uczulenia, infekcje czy choroby skórne, czyli dermatozy. 

Największe ryzyko zarażeniem wszawicą występuje w dużych skupiskach ludzi, np. na obozach wakacyjnych, koloniach, w przedszkolach, szkołach i internatach.

Wszawica – objawy

W początkowym stadium wszawicy trudno dostrzec niepokojące objawy. Najczęstszym symptomem występowania wszy jest świąd głowy, który jest reakcją alergiczną na kał oraz ślinę owadów, dlatego nie musi pojawić się u każdej zarażonej osoby. Objawem wszawicy są pojawiające się u nasady włosów gnidy, czyli białe jaja wszy, które łatwo pomylić z łupieżem. Na głowie zarażonego dziecka występują zaczerwienienia i podrażnienia – efekt notorycznego drapania się. 

Jak rozpoznać gnidy?

Po zauważeniu niepokojących objawów można użyć specjalnego preparatu wykrywającego wszy. Środek w postaci żelu nakłada się na skórę głowy i pozostawia na 2 minuty. Po spłukaniu włosów, jeżeli ma się do czynienia ze wszawicą, gnidy będą widoczne gołym okiem, ponieważ zabarwią się na czerwono. 

Wszy – jak się pozbyć?

Najpopularniejsze preparaty na wszy to specjalne szampony, balsamy oraz płyny. Nie zawierają one olejków eterycznych, substancji zapachowych oraz środków owadobójczych, dlatego są bezpieczne dla delikatnej skóry głowy dziecka. Preparaty powstały na bazie oleju mineralnego oraz dimetikonu, który najpierw zabija, a potem wysusza wszy. Na długie włosy najczęściej stosuje się specjalne balsamy, które zostawia się na włosach całą noc. Wszy można również usuwać za pomocą szamponu leczniczego oraz sprayu o takich samych właściwościach. 

Domowe sposoby na wszy 

Ocet to jeden z naturalnych sposobów walki z wszawicą. Płyn należy wymieszać z wodą, delikatnie podgrzać i opłukać nim włosy. Głowę należy owinąć czepkiem lub ręcznikiem i pozostawić przez minimum 30 minut. Po zdjęciu nakrycia włosy myje się zwykłym szamponem pielęgnacyjnym. 

MB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości