12 obserwujących
723 notki
1663k odsłony
1039 odsłon

Uzależnienie od gier komputerowych jako choroba psychiczna

Od gier komputerowych najczęściej uzależnia się młodzież, fot. Pixabay
Od gier komputerowych najczęściej uzależnia się młodzież, fot. Pixabay
Wykop Skomentuj17

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce wpisać uzależnienie od gier wideo na listę chorób psychicznych. W Polsce jest ok. 16 milionów graczy, z czego jakieś 15 procent jest uzależnionych od gier i Internetu.

Zakwalifikowanie zjawiska nadużywania gier komputerowych jako choroby miałoby pomóc lekarzom na całym świecie w lepszym diagnozowaniu uzależnionych graczy oraz globalnej ocenie problemu. Na razie wpisano je na tzw. roboczą wersję próbnej wersji listy chorób zwanej ICD (International Classification of Diseases) na 2018.

Według szacunków w Polsce ok. 16 mln osób to aktywni gracze wideo, a ok. 15 proc. tej społeczności może być uzależnionych od tego typu rozrywki. Pod tym względem nasz kraj znajduje się na drugim miejscu w Europie i 23. na świecie.

Gry komputerowe są coraz atrakcyjniejsze wizualnie, z rozbudowaną fabułą, co czyni je wciągającymi, zwłaszcza dla młodych ludzi. Przyjemność grania szybko może się przerodzić w nałóg. Badania przeprowadzone przez CD Projekt wykazału, że Polacy uwielbiają spędzać czas w wirtualnej rzeczywistości. Według tych danych, średnio na granie poświęcamy 21 godzin tygodniowo. Przodują w tym osoby młodsze.

- Rośnie liczba przypadków, które są już naprawdę poważnie zagrożone uzależnieniem lub prezentują już wszystkie objawy uzależnienia. Nie można dłużej przymykać na to oczu – twierdzi psycholog dziecięca doktor Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz wideo TVN24/x-news


WHO zaznacza, że aby stwierdzić uzależnienie od gier wideo, muszą zostać spełnione 3 warunki: 1) dana osoba musi wykazywać brak kontroli nad czasem spędzanym przy elektronicznej rozgrywce; 2) granie musi stać się dla człowieka uzależnionego najważniejszą czynnością w życiu. 3) pomimo dostrzegania negatywnych konsekwencji swojego postępowania, uzależniona osoba będzie nadal grać.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób Światowej Organizacji Zdrowia jest listą, z której korzystają lekarze oraz badacze. Ci pierwsi przy diagnozowaniu, ci drudzy do kategoryzacji stanów zdrowia i w celach statystycznych. Fakt, że uzależnienie od gier wideo znajdzie się na liście chorób psychicznych ma duże znaczenie dla określania naszego stanu zdrowia. To oznacza, że lekarze, firmy ubezpieczeniowe czy pracodawcy będą musieli brać to pod uwagę.

Kluczowe znaczenie ma uczenie dzieci rozsądnego korzystania z gier. - Dużą winę ponoszą rodzice, którzy używają gier jako bardzo prostego sposobu pozbycia się dziecka na jakiś czas. Zostawiają dziecko z tabletem na kilka godzin, a potem się dziwią, że to dziecko jest od tego uzależnione – podsumowuje specjalista z dziedziny gier wideo Tadeusz Zieliński.

Źródło: wirtualne media.pl, tvn24.pl
ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości