Blog
Tak widzę to ja
Zdzislaw Sztorm
0 obserwujących 240 notek 247486 odsłon
Zdzislaw Sztorm, 13 marca 2010 r.

Miasteczko Bełz

 

  

„Mein Shtetele Belz”to jedna z najbardziej znanych żydowskich piosenek okresu międzywojennego. Dokładny czas powstania piosenki nie jest znany, autorem muzyki jest Aleksander Olszaniecki, słów Jacob Jacobs.

 

 

Oryginalna wersja napisana w jidysz została przetłumaczona na polski i znalazła się na płycie Adama Astona wydanej w 1935 roku. Utwór jest wyrazem tęsknoty za minionym, szczęśliwym dzieciństwem, najbliższymi i związanymi z nimi miejscami.

 

Co ciekawe, wbrew powszechnemu przekonaniu piosenka nie dotyczy Bełza, miejscowości zlokalizowanej obecnie na Ukrainie, ale miasta Bălţi, drugiego co do wielkości miasta Mołdawii. Przekaz jest natomiast na tyle uniwersalny, że dotyczyć może w zasadzie niemal każdego miasteczka, tytułowego sztetla, czyli małego żydowskiego skupiska miejskiego zachowującego tradycyjną żydowską obyczajowość w przedwojennej Polsce.

 

Bardzo ciekawa jest interpretacja „Miasteczka”w wykonaniu Andre Hubnera-Ochodlo.

Ten mieszkający i tworzący w Polsce Niemiec, popularyzator przedwojennej tradycji i kultury żydowskiej, dyrektor teatru Atelier w Sopocie nadał utworowi niezwykły, przejmujący wyraz, który możecie usłyszeć poniżej.

 

 

 

Ciąg dalszy „Miasteczka Bełz” dopisała Agnieszka Osiecka w piosence „Miasteczko Bełz 20 lat później”. Jej tekst w niezwykły sposób oddaje pustkę i zmianę jaka zaszła po wojnie w polskich miasteczkach.

 

Sztetl, będący dotychczas ich nierozerwalną częścią zniknął całkowicie, odszedł ostatecznie razem ze swoimi mieszkańcami.

Miasteczko Bełz Osieckiej to w zasadzie każde Polskie miasto i miasteczko, które po wojnie straciło znaczną część swojej wielowiekowej tradycji.

 

 

„Kroki w sieni
Nie drżyj tak
To nie oni to tylko wiatr”

 

 

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

imageWilliam Turner - Snowstorm

"Każde nieszczęście w historii jest zapowiedziane; zawsze występują jakieś znaki na niebie, ostrzegające ludzi o niebezpieczeństwie. Rzadko ktokolwiek im wierzy." - Calek Perechodnik

Blog wyróżniony prestiżowym 37 miejscem na Liście Hańby Narodowej

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Autor Kiedy usłyszałem, że umarł, od razu pomyślałem o tym Twoim tekście. Mało rzeczy...
  • @historii-studentka Bardzo Pani dziękuję i cieszę się z Pani opinii :). Niestety w...
  • @somegreybloke Gmina ma pod opieką ponad 70 cmentarzy. Samo ich przekazanie nie rozwiązuje...

Tematy w dziale