42 obserwujących
753 notki
945k odsłon
2018 odsłon

Dzieje się coś niepokojącego

Wykop Skomentuj31

Od pewnego czasu dzieje się coś niepokojącego w świecie wulkanów - wybuchają jeden przez drugiego. Wygląda to tak, jaby się zmówiły one między sobą, że pogrzebią nas i tę nieszczęsną planetę...

Zacznijmy od Etny. 

Etna

Etna wprawdzie "niemal" zawsze dymiła, ale teraz sytuacja pogorszyła się. Przebudzona Etna dała bowiem o sobie znać mieszkańcom Sycylii erupcją jednocześnie z dwóch otworów w południowo-wschodnim kraterze, który to jak zbadali naukowcy jedną ze swoich ścian  przesuwa się niepokojąco w stronę Morza Śródziemnego gdzie może się do niego osunąć. Gigantyczne masy ziemi wpadając do wody mogą wywołać olbrzymie tsunami, które rozejdzie się po całym Morzu Śródziemnym dewastując wybrzeża wszystkich położonych nad nim krajów.

Wezuwiusz

Wezuwiusz po raz ostatni dawał o sobie znać mieszkańcom Neapolu w 1944 roku. Jako że miało to jednak miejsce podczas II wojny światowej, nie przeprowadzono szczegółowych pomiarów. Na szczęście erupcja okazała się niewielka. Naukowcy posiadając pełną listę jego erupcji począwszy od początku naszej ery, oszacowali cykl przebudzania się Wezuwiusza na około 20 lat. Oznacza to, że jego obecne uśpienie jest niezwykłe w skali ostatniego tysiąca lat. Wezuwiusz powinien przebudzić się od tego czasu już co najmniej trzykrotnie, ale tego jednak nie zrobił. To niepokojące -uważają badacze - ponieważ oznacza to, iż krater wulkanu zatkał się i magma nie może swobodnie wydostać się z wnętrza ziemi. Zakorkowane wulkany są wyjątkowo w takich przypadkach niezwykle groźne, ponieważ nie można przewidzieć ich erupcji. Z tego powodu magistrat Neapolu opracował niedawno plan ewakuacji miasta w chwili zagrożenia.

Pola Flegryjskie

Pola Flegryjskie to super wulkan. Obecnie pozostaje w uśpieniu. Ostatnia katastrofalna erupcja zdarzyła się 15 tysięcy lat temu powodując wyginięcie Neandertalczyków, zaś niewielka została lakonicznie opisana w  roku 1538.

Kaldera wulkanu ma około 12 kilometrów średnicy i częściowo znajduje się pod dnem Zatoki Neapolitańskiej oraz miastem Pozzuoli, na zachodnich przedmieściach Neapolu. Mieszkańcy Pozzuoli dosłownie mieszkają w kalderze superwulkanu, co jest widoczne na zdjęciach satelitarnych, w postaci licznych kraterów rozsianych po mieście. Badacze z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) poinformowali jednak niedawno na łamach pisma „Nature Communication”, że ciśnienie w komorze magmowej wulkanu Pola Flegrejskie ponad 10-krotnie przekracza próg, od którego w każdej chwili może dość do potężnej erupcji.

Pola Flegrejskie jest zdolny do produkcji magmy o objętości większej niż tysiąc kilometrów sześciennych, czyli tysiące razy większej niż w przypadku normalnych erupcji. Wybuch tego wulkanu może mieć skutki porównywalne z upadkiem dużych rozmiarów meteorytu. 

Z powierzchni ziemi w ciągu kilku sekund zniknie więc nie tylko Neapol zamieszkiwany wraz z przedmieściami przez 3 miliony ludzi, lecz również znaczny fragment włoskiego buta. O nieuchronności erupcji świadczy również stale podnosząca się ziemia w rejonie Wezuwiusza, co ma miejsce nieustannie od 2005 roku. W 2012 roku władze lokalne podniosły ostrzeżenie związane z erupcją obu wulkanów z najniższego stopnia zielonego do żółtego, czyli drugiego w czterostopniowej skali.

Cumbre Vieja

Niepokojące wieści płyną  z archipelagu położonego na Atlantyku, a mianowicie z Wysp Kanaryjskich, nad którymi góruje wulkan Cumbre Vieja. W ostatnim tygodniu sejsmolodzy z Instytutu National Geographic (IGN) odnotowali ponad 600 wstrząsów na wyspie La Palma.

O nieuchronnie zbliżającej się erupcji wulkanu Cumbre Vieja świadczą nie tylko nasilające się wstrząsy ziemi, ale też powiększająca się szczelina w stożku wulkanicznym, która ma średnicę 2 metrów. W przypadku spadnięcia stożka lub zapadnięcia się ściany wulkanu mogłoby powstać makabryczne tsunami mogące zaszkodzić nawet Nowemu Jorkowi.

Karymski i Szywiełucz 

Na rosyjskiej Kamczatce obudził się wulkan Karymski, który wyrzucił właśnie chmurę popiołów na wysokość 7 kilometrów. Szary pył opadł na pokryte śniegiem przestrzenie, przeważnie niezamieszane. Równolegle z nim wybuchł też Szywiełucz. Pióropusz pyłu wzbił się na wysokość 8,5 kilometra. Erupcja nie zagraża podobnie jak erupcja Karymskiego lokalnej społeczności, ale wydano najwyższego stopnia ostrzeżenie dla lotnictwa.

Kilauea, Manua Kea i Manua Loa

Na Hawajach rozkręca się Kilauea, który już w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku pokazał Hawajczykom na co go stać. Równolegle ziemia zatrzęsła się od wstrząsu o sile  M4.4 w okolicy wulkanu Manua Kea, który pozostawał w uśpieniu od 2460 roku przed naszą erą. Wstrząs był na tyle silny że spowodował zniszczenia na pobliskiej wyspie Oahu. Serię wstrząsów odnotowano rownież w bezpośredniej bliskości najwyższego na ziemi wulkanu (licząc od dna morskiego jego wysokość to 17km) Manua Loa, który wybuchł ostatni raz w 1984 roku.

Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości