zenjk zenjk
98
BLOG

Słowiańszczyzna - co robić?

zenjk zenjk Kultura Obserwuj notkę 2

Słowiańszczyzna - co robić?

https://pl.wiktionary.org/wiki/Słowiańszczyzna

https://sjp.pwn.pl/slowniki/słowiańszczyzna.html

W poniższym tekście odnoszę się do całej Słowiańszczyzny: wschodniej, zachodniej i południowej, terytorialnie i czasowo (okresowo), ale głównie mam na uwadze Słowian i rodzimą kulturę słowiańską z obecnych ziem polskich.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Słowianie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura

https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Polski

https://zpe.gov.pl/a/kim-byli-i-skad-przyszli-slowianie/D1CFJ820E

https://rcin.org.pl/dlibra/collectiondescription/253

Przy tym na potrzeby tego tekstu nazwą-pojęciem "rodzima kultura Słowian" obejmuję wszystkie przejawy życia dawnych Słowian, w tym gospodarowania domowego, wymiany-handlu, itd.

(Dla pełnego wyjaśnienia używanych uznanych pojęć podaję linki do haseł z Wikipedii, ponieważ jednak wielu haseł odnoszących się do Słowiańszczyzny nie ma jeszcze/wciąż/nadal na Wikipedii, więc z konieczności muszę posłużyć się hasłami zbliżonymi z innych kultur, cywilizacji i zakresów, lub innymi portalami.)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pojęcie

Zdumienie budzi fakt, że rodzima kultura słowiańska nie jest w Polsce intensywnie studiowana - chyba nie ma tzw. "woli politycznej".

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wola_(psychologia)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolna_wola

https://pl.wikipedia.org/wiki/Woluntaryzm

Według moich domniemań opartych na wielu przesłankach, Polska istniała od dawna, kolejno początkowo jako twór rodowy, plemienny i proto-państwowy bazujący na doraźnych umowach między-plemiennych, bez stałych granic terytorialnych, później coraz ściślej zorganizowany pod rozproszonym przywództwem, coraz bardziej jednolitym hierarchicznie, ale bez sakralizacji wodzostwa w stylu germańskim.

Według mnie Słowianie-Polacy przyjmując z konieczności dziejowej, głównie dla uniknięcia zagłady z rąk barbarzyńców, krwawo im narzucone judeo-chrześcijaństwo, zastosowali w praktyce taktykę japońską: "ustąp, aby zwyciężyć!" - ta taktyka okazała się jednak dla nas długotrwałą strategią, po 1000 latach trzeba jednak w końcu przejść do fazy: "zwyciężyć!", tj. przywrócić w pełni obyczaje słowiańskie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Taktyka

https://pl.wikipedia.org/wiki/Strategia

Nie będzie to łatwe!

Z tego, co obecnie w Polsce widzę, słyszę i czytam w różnych mediach, wojna kulturowa religii judeo-chrześcijańskich i kultury semicko-chazarskiej (też feudalizmu religijnego) przeciwko zwykłym ludziom i demokracji słowiańskiej opartej na jawnej (a nie domniemanej) umowie społecznej osób, obywateli i społeczności lokalnych (umowie pomiędzy obywatelami, ale też umowie z władzą, o sprawowanie władzy), wspierana przez tzw. "rząd polski", nasila się.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rewolucja_kulturalna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_społeczna

https://wczesnesredniowiecze.pl/artykul,22,anarchia-czy-demokracja?-ustroj-slowian-oczami-bizantyjczykow.html

https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/tag/demokracja-slowianska/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Władza

Więcej nawet, tzw. "duchowni" mają nadzieję, że nowa krucjata europejska, rekonkwista religijna, wyjdzie z Polski.

Nie mam wątpliwości, że obca kultura semicko-chazarska przez wieki robiła z naiwnych Polaków kmiotków, debili - bezczelnie mordując najlepszych, najbardziej krytycznych, samoistnych przywódców narodu z trudem i mozołem szukających własnej filozofii narodowej słowiańskiej i suwerennej drogi rozwoju państwowego polskiego: Kazimierz Łyszczyński jest tutaj raczej postacią sztandarową niż wyjątkiem - słowiańskim wzorcem osobowym.

https://sjp.pwn.pl/slowniki/naiwność.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Łyszczyński

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zderzenie_cywilizacji

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_religijna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludobójstwo_kulturowe

Nie wszyscy ulegli tym obcym religiom i tej obcej kulturze w jednakowym stopniu, jest to zresztą proces: zmiana i rozwój, postęp wraz z wiekiem dla człowieka i z czasem dla narodu, społeczeństwa - dojrzewanie do rozumu i rozsądku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozum

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozsądek

Tzw. "rodzimowierstwo słowiańskie" w Polsce to według mnie patrząc z zewnątrz: żart - rodzimi Słowianie nie mieli żadnej religii ani bogów w sensie ponad-naturalnym (a przynajmniej nic z tego nie jest udowodnione na ziemiach polskich co do konkretnego miejsca i czasu), mieli tylko równoległy do ludzkiego niewidoczny świat biesów, magii, zaklęć, bajek edukacyjnych, medycyny ludowej, itp., jak świadczą pozostałości w kulturze ludowej polskiej - powrót do tych strojów i pokarmów prymitywnych: przaśnych, siermiężnych i zgrzebnych, to raczej folklor niż filozofia na obecne czasy i przyszłość.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzimowierstwo_słowiańskie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_ludowa

https://pl.wikipedia.org/wiki/Folklor

https://watranews.wordpress.com/media/teksty/teksty/religia-i-filozofia-slowianska/

Dla mnie jasnym zamiarem, celem i zadaniem - jest przypomnienie, odnowienie i przywrócenie do świadomości i dyskusji społecznej rodzimej Słowiańszczyzny, rodzimej kultury słowiańskiej polskiej, która głównie opiera się na obyczajach, filozofii życia i harmonijnego współżycia (współpracy) między-ludzkiego, a obecnie pozostaje w ukryciu w stanie uśpienia, hibernacji, ograniczona do małych kręgów rodzinnych i sąsiedzkich - poprzez intuicyjne poszukiwania i przemyślenia, wobec zalewu i powielania bredni na ten temat ze strony środowisk naukowych, pseudo-naukowych i literackich, w dużej części obcych (etnicznie) dla mentalności słowiańskiej, no i ze strony propagandy rządowej - będzie wiązało się to z koniecznością zakwestionowania i ponownego przemyślenia obecności i sposobu działania (metody osiągania celów, perfidii anty-polskiej i anty-słowiańskiej) w Polsce obcych religii judeo-chrześcijańskich i obcej kultury semicko-chazarskiej (feudalizmu religijnego, tak obcego Słowianom-Polakom) - najwyższa pora na to, na znalezienie w tym sensu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cel

https://pl.wikipedia.org/wiki/Świadomość

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sens_(filozofia)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obyczaj

https://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia_życia

https://mfiles.pl/pl/index.php/Metoda

Celem moim jest odnowienie rodzimej Słowiańszczyzny w jej tradycyjnych treściach, wartościach, ale uwspółcześnionym wymiarze, kształcie, formach.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tradycja

https://pl.wikipedia.org/wiki/Treść

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wartość_(filozofia)

https://sjp.pwn.pl/slowniki/forma.html

Podkreślam jednocześnie, że celowość słowiańska (czyn narodowy) według filozofii Mickiewicza i Stachniuka wyznaczony jest przez rodzimy słowiański i polski mit narodowy (podstawa - "czucie i wiara") - jest kontynuacją misji dziejowej słowiańskiej zakorzenionej w rodzimej myśli słowiańskiej, a nie jakąś oderwaną od tradycji abstrakcyjną świetlaną ideą, mrzonką globalistyczną, itp.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czyn

https://pl.wiktionary.org/wiki/myśl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Myślenie

Potrzeba do tego wielkiej wiedzy książkowej: archeologicznej i historycznej, a następnie intuicyjnego dobudowywania poprzez kojarzenie brakujących (wymazanych ze świadomości narodu) elementów wiedzy przy założeniu ciągłości obyczajów słowiańskich, i eliminacji bredni, które powstają w kręgach naukowych (często obcych etnicznie i całkiem nie rozumiejących Słowiańszczyzny) podczas interpretacji zabytków materialnych i źródeł pisanych.

Słowianie nie mogą użyć przemocy, przymusu, siły, dla przywrócenia swoich obyczajów, odpowiedzieć przemocą na dawną i obecną przemoc, nie leży to w ich charakterze, którym jest cierpliwość i tolerancja, gościnność - pracowitość i solidność, ufność (naiwność) często nadużywana przez obcych, łatwość przystosowania do cudzych wymagań dla zachowania dobrego współżycia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemoc

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przymus

https://pl.wikipedia.org/wiki/Siła

https://sjp.pwn.pl/slowniki/cierpliwość.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tolerancja

https://pl.wiktionary.org/wiki/gościnność

https://sjp.pl/pracowitość

https://sjp.pwn.pl/slowniki/solidność.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przystosowanie_(biologia)

Polacy nie potrzebują, nie chcą rewolucji - raczej stopniowego przywracania właściwych proporcji, ograniczania rozpasania i nadmiaru władztwa tych obcych religii nad ich życiem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Życie

Nie jest to jednak plan, a raczej program rozpisany na czas dłuższy, bo w tej sprawie nie można sztywno ustalić poszczególnych działań, a raczej elastycznie przywracać kolejne elementy kultury i obyczaju słowiańskiego.

Potrzebne jest bieżące zarządzanie operacyjne w tym zakresie, co wydaje się przekraczać i wykraczać poza rodzime możliwości organizacyjne Słowian, a nawet być sprzeczne z pierwotnymi wolnościowymi obyczajami słowiańskimi.

Ja sam obecnie staram się krytycznie analizować i eliminować z mojej świadomości i z użytku codziennego ten cały zestaw pojęciowy i słownictwo narzucone przez tą obcą kulturę, zwracać na to uwagę innym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Słownictwo

Moje spostrzeżenia-zalecenia:

1. Trzeba zacząć eliminować obce pojęcia i słowa z języka polskiego, świadomości Polaków i użycia, bo to przecież obce, nie słowiańskie, nie polskie - będzie to trudne, bo utrwaliło się to w literaturze, poezji, przysłowiach, itp.;

2. Trzeba zacząć odnawiać rodzime słowiańskie związki z przyrodą, z rytmami i cyklami przyrody, natury - szczególnie zwrócić uwagę na naturalne i sztucznie narzucone miary czasu (np. tydzień jest może przydatny i wygodny, lecz sztuczny), i miejsca kulturowe słowiańskie zagarnięte przez te obce religie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Literatura

Wszystkie obszary, gdzie narzucone obce obyczaje lub prawa są inne niż naturalne wymogi przyrody, wymagają przemyślenia i ewentualnie ograniczenia lub usunięcia.

Wszystkim, którzy chcieliby pogłębić wiedzę o Słowiańszczyźnie i rodzimej kulturze słowiańskiej, obyczajach, oraz samodzielnie wysnuć własne wnioski, polecam kilka najważniejszych nazwisk i ich dorobek pisarski, w kolejności chronologicznej - zalecam jednak czujność i ostrożność, bo zdarza im się zbaczać z jasnej ścieżki rodzimej myśli słowiańskiej (szczególnie Mickiewicz i jego mesjanistyczni następcy):

1. Zorian Dołęga Chodakowski (Adam Czarnocki);

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zorian_Do%C5%82%C4%99ga-Chodakowski

https://pl.wikipedia.org/wiki/O_S%C5%82awia%C5%84szczy%C5%BAnie_przed_chrze%C5%9Bcija%C5%84stwem

2. Adam Mickiewicz;

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Mickiewicz

"Prelekcje paryskie"

"Wybór Tom I-II"

wybór, wstęp i opracowanie Marta Piwińska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marta_Piwi%C5%84ska

3. Kazimierz Moszyński;

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Moszy%C5%84ski_(etnograf)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_ludowa_S%C5%82owian

4. Jan Stachniuk.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Stachniuk

5. Katia Michajłowa

https://www.poczytaj.pl/a/katia-michajlowa

-

Ostrzegam, że nowsze książki na temat Słowiańszczyzny w większości są pełne bredni i ich bezkrytyczne przyjmowanie prowadzi na manowce intelektualne - temat zrobił się modny i rzucili się na niego dla pieniędzy ludzi obcy etnicznie bez pojęcia, którym brakuje wiedzy i intuicji słowiańskich.

- brakuje mi tej namiętności Zoriana, uczuciowego tonu i żaru wypowiedzi, gdy mowa jest o zabytkach pradziejowej przeszłości słowiańskiej, patriotycznej dumy.

-

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konkluzja

-


zenjk
O mnie zenjk

spokojny - zdziwiony

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura