W polityce niezbędne jest świadome myślenie, pozwalające na ocenę wiarygodności polityka i prezentowanego przez niego programu. A program winien dotyczyć rea;izacji interesu narodowego.
Czy ktoś.po doświadczeniach z października i grudnia 2023 r., mógłby podejrzewać słynnych mieszkańców Jagodna o umiejętność świadomego myślenia ?
Nie dość, że chodzi tu o myślenie, ale przecież jeszcze w dodatku świadome. Dla wielu, to próg nie do pokonania. Bo myślenie przebiega na dwóch poziomach.
Warto pokusić się o dowód w tej kwestii, ale wymagałoby to refleksji nad kilkoma kwestiami.
Przede wszystkim chodzi o myślenie, czyli proces przetwarzanai surowych danych i wyciągania wniosków, a myślenie przebiega na dwóch poziomach, nieświadomym i świadomym. Surowe dane przetwarzane są na poziomie nieświadomym, a wyniki myślenia jeśli odgrywają istotną rolę, pojawiają się, poddane deliberacji jako wnioski na poziomie świadomym.Wielu ludziom nie mającym pojęcia o rzeczy a żyjących na poziomie banałów medialnych, wydawać by się mogło, że myślenie to czynność świadoma. Owszem, ale tylko w minimalnej części, bo większą część myślenia odbywa się na poziomie nieświadomym, o czym mogą poświadczyć wybitni naukowcy opisujący swoje dochodzenie do genialnych teorii.
I tu pojawia się intrygujące pytanie: skąd się te surowe dane przetwarzane przez nieświadomość tam się znalazły ? W tej nieświadomości. Jeżeli uwzględnimy fakt, że myśleniem na urządzeniu hardware'u jakim jest mózg, kieruje software nabyty przecież z zewnątrz, ze sfery społecznej, to jaką mamy gwarancję, że to oprogramowanie jest solidne i nie czają się w nim ukryte wirusy ?
Efekty pracy nieświadomej aparatury umyslowej pojawiają się następnie na poziomie świadomym, gdy informacja jest niezbędna do jakichś konkretnych celów i przebija się do świadomości. A jezeli w nieświadomie przetwarzanych danych i programach operacyjnych ukryty był wirus, to nie ulega wątpliwości, że i świadomość ulegnie skażeniu.
Nad działaniem nieświadomych mechanizmów nie mamy żadnej kontroli, zaś nad świadomością ta kontrola jest bardzo ograniczona.
A grożącymi w takiej sytuacji skażeniami umysłu spróbuję się zająć w kolejnych notkach.


Komentarze
Pokaż komentarze (5)