Elektryczny Autosan z zewnętrznym, wymiennym napędem

Elektryczny autobus Autosanu, fot. autosan.pl
Elektryczny autobus Autosanu, fot. autosan.pl

Projekt autobusu elektrycznego z zewnętrznym, wymiennym źródłem energii otrzymał 5 mln zł dofinansowania z NCBR. 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postanowiło dofinansować projekt autobusu elektrycznego klasy I z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym. Zdaniem projektantów, jego zastosowanie umożliwi szybką wymianę magazynu energii i wyeliminuje problem długotrwałego ładowania.

Projekt powstał we współpracy spółki Autosan (producent autobusów) i jednostki badawczej Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Autosan od marca 2016 r. należy do koncernu Polska Grupa Zbrojeniowa, w którym udziały ma Skarb Państwa.

Dofinansowanie z NCBR pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. 

- Poprzez budowę autobusu elektrycznego z zewnętrznym magazynem energii chcemy osiągnąć dwa cele. Po pierwsze, zdecydowane zwiększyć zasięg autobusu, po drugie - obniżyć koszty eksploatacji poprzez ładowanie magazynu energii w godzinach, w których sieci energetyczne dysponują nadmiarem energii elektrycznej - mówi prezes spółki Autosan Eugeniusz Szymonik.

- Jednocześnie zwiększony zasięg i możliwość wymiany magazynu energii pozwolą na wykorzystanie autobusów elektrycznych nie tylko w przewozach miejskich, ale także lokalnych, regionalnych i krajowych. Dodatkowo powstanie również techniczna i organizacyjna możliwość oddzielenia w firmach przewozowych funkcji transportu pasażerów od funkcji zapewnienia energii dla autobusów elektrycznych. Liczymy, że nasz produkt przełamie dotychczasowe bariery rozwoju elektromobilności - dodaje prezes.

Obecna technologia ogranicza efektywne wykorzystywanie pojazdów elektrycznych w transporcie dalekobieżnym, a nawet w transporcie miejskim ze względu na konieczność długotrwałego ładowania magazynów energii.

Spółka Autosan uczestniczy również w organizowanym przez NCBR postępowaniu na opracowanie i dostawę innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego, które nie są wyposażone w silnik spalania wewnętrznego i spełniają wymogi dopuszczenia do ruchu drogowego oraz posiadają co najmniej dwie innowacje: wyposażenie w zestandaryzowane moduły bateryjne oraz styk umożliwiający sterowanie pojazdem w zakresie wszystkich funkcjonalności dostępnych z kabiny kierowcy.

ja


Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka