PKN ORLEN stawia na fotowoltaikę. Efekty widoczne w Płocku

PKN Orlen zaprezentowało panele fotowoltaiczne na budynku w Płocku.
PKN Orlen zaprezentowało panele fotowoltaiczne na budynku w Płocku.

Na jednym z budynków PKN ORLEN w Płocku powstała mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp. "Zielona" inwestycja mieści się na sąsiednim budynku przed siedzibą Orlen Projekt. To największa instalacja tego typu w grupie Orlen. 

- ORLEN Projekt, spółka z Grupy ORLEN inwestuje w nowoczesne i przyjazne środowisku technologie. Na budynku w Płocku zamontowana została mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy blisko 50 kWp. Umożliwi ona ORLEN Projekt zmniejszenie do 25 proc. w skali roku opłat za zużycie energii elektrycznej oraz istotne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery - poinformował polski gigant na rynku paliw. 

- Fotowoltaika jest nową, bardzo dynamicznie rozwijającą się technologią. ORLEN chciałby wejść w tę technologię w większej skali. Będziemy budować farmy fotowoltaiczne o mocy kilku megawatów, w lokalizacjach, które do nas należą, gdzie możemy w łatwy sposób przyłączyć moce do systemu - zapowiedział Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN ORLEN. Jako przykłady takich lokalizacji podał Włocławek, tereny kopalni Solino, tereny stacji paliwowych.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna w Płocku wyprodukuje rocznie moc o równowartości 51MWh, co w przybliżeniu pozwoliłoby na 1300 ładowań aut elektrycznych.

- Zgodnie ze strategią, zwiększamy zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną. Jako PKN ORLEN poprzez swoje działania, jak choćby budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Bałtyku, konsekwentnie wpisujemy się w trend zielonej energetyki. W przeszłości zainwestowaliśmy w niskoemisyjne źródła gazowe, rozwijamy technologie produkcji wodoru, wierząc, że jest to paliwo przyszłości w transporcie. Instalacja fotowoltaiczna w Płocku, zasilająca ORLEN Projekt, wpisuje się w realizowany na wielu poziomach proces transformacji energetycznej - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

Spółka zamontowała panele fotowoltaiczne na dachach i wiatach 11 stacji benzynowych w całej Polsce. Ogniwa mają moc o łącznej wartości ok. 180 kWp i są zbudowane z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych. Strategia PKN Orlen, polegająca na inwestowaniu w OZE, wpisują się w proces transformacji energetycznej. 

- Przy projektowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej analizowaliśmy rozwiązania techniczne pod kątem uzyskania jak najwyższej efektywności. Przy doborze typu paneli fotowoltaicznych oraz kąta ich nachylenia pod uwagę została wzięta lokalizacja i konstrukcja budynku, a także stopień nasłonecznienia. Umożliwiło to zoptymalizowanie kosztów inwestycji i osiągnięcie korzystnego efektu pod względem zwrotu poniesionych nakładów. Zadanie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu pracowników ORLEN Projekt, którzy zresztą byli jego pomysłodawcami - opisał prace przy mikroinstalacji fotowoltaicznej projekt prezes ORLEN Projekt, Marcin Kasza. 

Ogniwa fotowoltaiczne składają się z 175 paneli, każdy o mocy 285 W. Dzięki optymalizerów mocy, inwestycja może zwiększyć wytworzoną energię elektryczną o 25 proc. w przypadku kiepskich warunków atmosferycznych bądź zacienienia. Instalacja fotowoltaiczna w Płocku zapewniłaby energię elektryczną dla 12 gospodarstw domowych. 

Jak powiedział Sławomir Zalewski, dyr. biura ds. innowacyjności i projektowania ORLEN Projekt, przy instalacji o nocy 50 kWP w dobry nasłoneczniony dzień uzyskaliśmy produkcję 330 kwh, co pozwoliło też oszczędzić emisję dwutlenku węgla w wysokości ponad 300 kg.

ORLEN Projekt to spółka zależna od PKN ORLEN, której zadaniem jest projektowanie i tworzenie nowych budynków rafineryjnych i petrochemicznych. Firma specjalizuje się też w inwestycjach, dotyczących energetyki i środowiska. 

GW


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka