Zygmunt Białas Zygmunt Białas
320
BLOG

Co się dzieje w Syrii - 08.08.2018.

Zygmunt Białas Zygmunt Białas Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Syria wzywa UE i USA do zniesienia sankcji gospodarczych, aby wszyscy syryjscy uchodźcy mogli wrócić do domu.

Syryjski ambasador ONZ Bashar al-Jafaari wezwał wszystkich syryjskich uchodźców, przebywających za granicą, aby wrócili do Syrii - donosi syryjska agencja informacyjna SANA. Al-Jaafari zwrócił uwagę na to, że powrót syryjskich uchodźców jest uzależniony nie tylko od rządu w Damaszku, ale także od wielu państw, które nałożyły na ludność syryjską tak zwane "jednostronne środki przymusu", które nie są oparte na rezolucjach Rady Bezpieczeństwa ONZ. Syryjski dyplomata wskazał, że powrót syryjskich uchodźców zależy bezpośrednio od zniesienia sankcji gospodarczych wobec Syrii. Al-Jaafari dodał, że Chiny odgrywają skuteczną i kluczową rolę nie tylko w rozwiązaniu kryzysu w Syrii, ale także jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chiny są "pryncypialnym sprzymierzeńcem", co jest wyjątkowe.

W sprawie wpływu sankcji Unii Europejskiej na Syrię powiedział dr Joseph Fares, dyrektor włoskiego szpitala w Damaszku, w ubiegłym roku: "Nie możemy importować tlenku azotu potrzebnego do znieczulenia, ponieważ mówi się, że wytwarza się z niego bomby. Potrzebujemy helu do chłodzenia naszych skanerów MRI, ale nie możemy ich importować. Wiele ośrodków MRI nie działa w całej Syrii ". W przeszłości włoski szpital w Damaszku był częściowo finansowany z darowizn z Włoch, ale "nie możemy dostać więcej pieniędzy od Włochów, ponieważ te nie mogą przekazać pieniędzy bankom syryjskim" - powiedział Fares. - "Sankcje są wymierzone w syryjski rząd, ale nie mogę zrozumieć, dlaczego wszyscy Syryjczycy powinni cierpieć".

Patrirarchowie Jan X z Antiochii, Grzegorz III Laham i Mar Ignatius Aphrem II wezwali w 2016 roku do natychmiastowego zniesienia sankcji wobec Syrii. Wezwali społeczność międzynarodową do zakończenia "oblężenia narodu syryjskiego", ponieważ sankcje doprowadzą do izolacji Syrii i uderzą w najbiedniejszych z biednych. Stwierdzili oni: "Chociaż głównym celem nałożenia tych sankcji jest rząd w Damaszku, mają one ogromny wpływ na życie mieszkańców, szczególnie na biednych, którzy cierpią z powodu sytuacji społecznej i ubóstwa. Dlatego my, trzej patriarchowie, żyjący w Damaszku i odczuwający cierpienia Syryjczyków, podnosimy głos w tym apelu o pomoc humanitarną i wzywamy do zniesienia sankcji gospodarczych na podstawie Karty Praw Człowieka i innych międzynarodowych paktów".

28 maja 2018 r. Rada UE przedłużyła sankcje wobec Syrii do 1 czerwca 2019 roku. W komunikacie Rada UE stwierdza:"Mówiąc szerzej, obecnie sankcje nakładane na Syrię obejmują embargo naftowe, ograniczenia w niektórych obszarach inwestycji, zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w UE, ograniczenia eksportowe dotyczące sprzętu i technologii, które można wykorzystać do wewnętrznych represji, oraz ograniczenia eksportowe w zakresie sprzętu i technologii do monitorowania łączności internetowej lub telefonicznej".

Angielski serwis Reutersa stwierdza: "Przed konfliktem Syria produkowała 90 procent potrzebnych leków. Elizabeth Hoff, przedstawicielka WHO w Syrii, powiedziała, że ​​przywóz leków stał się bardzo drogi od czasu wybuchu wojny w 2011 r. po znacznych cięciach w budżecie służby zdrowia i 90-procentowym spadku wartości funta syryjskiego. Brak gotówki nie jest jednak jedynym powodem, dla którego dostawy leków są znacznie niższe od popytu. 'Wpływ sankcji gospodarczych, nałożonych na Syrię, wywarł znaczący wpływ na zakup niektórych leków, w tym leków przeciwnowotworowych' - powiedziała Hoff. - 'Sankcje uniemożliwiły wielu międzynarodowym firmom farmaceutycznym prowadzenie interesów z władzami syryjskimi i uniemożliwiły zagranicznym bankom obsługę płatności za leki importowane'.

ONZ podziela pogląd, że sankcje wobec Syrii mają druzgocący wpływ na ludność cywilną. "Jestem bardzo zaniepokojony z powodu wprowadzenia sankcji" - powiedział specjalny sprawozdawca ONZ Idriss Jazairy w maju 2018 r. ONZ ogłosiło w oświadczeniu:"Na zaproszenie rządu pan Jazairy odwiedził Syrię w dniach 13-17 maja i widział, jak kryzys mocno uderzył w gospodarkę. Specjalny sprawozdawca ONZ powiedział: Nie chcę zmniejszać roli konfliktu w tworzeniu tej strasznej sytuacji, ale podkreślam, że sankcje pogłębiają tylko krytyczną sytuację. Naród syryjski nie powinien cierpieć z powodu tego, co stało się międzynarodowym konfliktem o niewiarygodnej złożoności. Każdy, kto chce wypełnić podstawowe prawa człowieka, potrzebuje naszej pomocy, a nie naszej biurokracji". 

Badanie wpływu sankcji

Syryjska gospodarka przed wojną była napędzana głównie przez rolnictwo i produkcję ropy - podaje University College London. - Te dwa sektory stanowiły ponad połowę PKB. W 2009 r. rząd syryjski informował, że stopa bezrobocia w Syrii wynosiła około 8%, a stopa bezrobocia w latach 2006-2009 nie była wyższa niż 11%. W porównaniu do innych krajów Bliskiego Wschodu - takich jak Jordania, Liban, Iran i Egipt - stopa bezrobocia w Syrii była stosunkowo niska. W latach 2006-2011 Syria eksportowała głównie produkty ropopochodne, bawełnę, pszenicę, ropę naftową i minerały. W 2010 r. PKB Syrii wyniósł 60 mld USD, co stanowiło 0,12% światowej gospodarki. W latach 2006-2010 roczna stopa wzrostu PKB wynosiła średnio pięć procent.

W okresie sankcji od 2011 do 2016 roku tempo wzrostu stawało się ujemne. Sankcje gospodarcze nałożone na Syrię miały druzgocący wpływ na gospodarkę. Wzrosły 8-krotnie ceny produktów żywnościowych. Pod koniec 2016 r. Światowy Program Żywnościowy poinformował, że czterech na pięciu Syryjczyków żyło w ubóstwie i miało trudności z codziennym kupowaniem wystarczającej ilości żywności, a wskaźnik ubóstwa wzrósł z 12,4 procent w 2007 r. do 83 procent w 2014 r.

Według ONZ, przed konfliktem w Syrii, 22 miliony ludzi żyło w Syrii. Tymczasem 13,5 mln Syryjczyków jest zależnych od pomocy humanitarnej. Liczba przesiedleńców wewnętrznych wynosi sześć milionów osób, a pięć milionów Syryjczyków uciekło za granicę. W Turcji jest 3,5 miliona syryjskich uchodźców. W Jordanii 668 tysięcy, a w Libanie 976 tysięcy. Według UNHCR około 700 tysięcy Syryjczyków przybyło do Niemiec w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Na podstawie artykułu "Syrien: Zivilbevölkerung leidet...", opublikowanym w "Deutsche Wirtschafts Nachrichten" opracował  Zygmunt Białas.


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka