(Clout MMA na Torwarze pod znakiem zapytania. Fot. YouTube/Fan Sportu, Clout MMA)
(Clout MMA na Torwarze pod znakiem zapytania. Fot. YouTube/Fan Sportu, Clout MMA)

Pierwsza gala Clout MMA na Torwarze pod znakiem zapytania? Po weekendzie spotkanie w MSW

Marcin Dobski Marcin Dobski Sporty walki Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Został niecały miesiąc do inauguracyjnej gali freak-fightowej Clout MMA, która powstała po zamknięciu przez MSWiA jej poprzedniczki High League. W przyszłym tygodniu w resorcie spraw wewnętrznych mają spotkać się przedstawiciele z ministerstw spraw wewnętrznych i sportu, żeby omówić ewentualne związki organizacji z Czeczenami - ustalił Salon24.pl. Informację potwierdziliśmy nieoficjalnie w obu resortach. Powiązania High League z Ramzanem Kadyrowem doprowadziły do nałożenia sankcji na spółkę i do jej zamknięcia.

Ministerstwo Sportu i Turystyki, któremu podlega COS Torwar, gdzie ma odbyć się pierwsza gala Clout MMA, chce uniknąć ewentualnego skandalu, którym byłoby dopuszczenie do eventu, za którym mieliby stać Czeczeni powiązani z Kadyrowem. Podobne intencje przyświecają resortowi kierowanemu przez Mariusza Kamińskiego.

Kontrakty na zawrotne kwoty

Nowa federacja jest promowana przez byłego piłkarza reprezentacji Polski Sławomira Peszkę i Lexy Chaplin, młodą influenserkę z ogromną popularnością wśród młodej części społeczeństwa. W KRS spółki NO LIMIT, która odpowiada za federację Clout MMA, prezesem jest Julita Górska, a członkiem zarządu wspomniana Chaplin. Górska jest żoną Sławomira Bielskiego, który widniał w KRS firmy High League Bielski, w której byli też obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego: Khazhbi Edelbiev i jego siostra Diana Edelbieva. Rodzina Edelbiev ma utrzymywać relacje z przywódcą Czeczenii – Kadyrowem, znajdującym się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej, Ukrainy, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii.

Nowa spółka NO LIMIT ma kapitał zakładowy w wysokości 50 tys. zł, a proponując swoim potencjalnym nowym zawodnikom, jak byli piłkarze czy siatkarze z przeszłością w reprezentacji Polski, jest w stanie operować kwotami na poziomie kilku milionów złotych a nawet kilkunastu za kilka walk i promocję federacji.

MSW i służby już nie zamierzają czekać tak długo, jak było w przypadku High League, szczególnie, że chodzi o bezpieczeństwo Polski, chociaż pozornie bicie się po twarzach na galach freak-fightowych nie powinno mieć z tym związku.

Gala z mocnymi nazwiskami i wysokimi kontraktami

Skoro już jesteśmy przy eventach, to 5 sierpnia na Torwarze ma odbyć się inauguracyjna gala Clout MMA. Poprzedzi ją 12 lipca konferencja, która odbędzie się w Studio Polsatu przy ulicy Łubinowej.


Na zaplanowanej gali zmierzą się m.in. Andrzej Fonfara i Marcin Najman, Denis Labryga i Dawid 'Crazy' Załęcki, Tomasz Sarara z Jayem Silvą, a także zadebiutuje były siatkarz Zbigniew Bartman,którego rywal na razie nie jest znany.


Zamknięta federacja High League

W nowej federacji Clout MMA pracuje dużo osób, które wcześniej były związane z High League. Jak choćby konferansjer Arkadiusz Pawłowski. O zamkniętej już organizacji zrobiło się jeszcze głośniej niż w okresie przed i po galach, gdy pod koniec maja MSW wydało komunikat o wpisaniu federacji na listę sankcyjną.


"HIGH League, jedna z największych organizacji zajmujących się galami freakfight została wpisana na listę sankcyjną osób i podmiotów, wobec których stosowane są środki, o których mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. To oznacza, że aktywność organizacji HIGH League może zostać znacząco ograniczona, a wręcz zawieszona. Decyzję wraz z uzasadnieniem można przeczytać na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji" - pisaliśmy na Salon24.pl.

Gala HIGH League była zaplanowana na 17 czerwca br. i miała się odbyć w Tauron Arenie w Krakowie. Twarzą federacji był raper Malik Montana. Na gali mieli walczyć m.in. tacy zawodnicy jak Michał Pasternak, Daro Lew, Marcin Najman oraz Jacek Murański.

Decyzja MSWiA o wpisaniu HIGH League na listę sankcyjną

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego postanowił:

1. wpisać HIGH LEAGUE Bielski spółka komandytowo-akcyjna, z siedzibą w Warszawie (ul. Pańska 98 lok. 52, 00-837 Warszawa), KRS 0000940900, NIP 8442375089, na listę, o której mowa w art. 2 ust. 1 ustawy;

2. zastosować wobec podmiotu, o którym mowa w punkcie 1:

a) zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych

w rozumieniu rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających (Dz. Urz. UE L 78 z 17.03.2014, str. 6, z późn. zm.), zwanego dalej: „rozporządzeniem 269/2014”, będących własnością, pozostających w posiadaniu, pozostających w faktycznym władaniu lub pod kontrolą podmiotu, o którym mowa w pkt 1, w pełnym zakresie.

W uzasadnieniu wskazanego wniosku Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wskazał, że:

High League Bielski sp. Komandytowo-akcyjna działa w ramach federacji High League1, która zajmuje się organizowaniem gali typu freak show fight. Beneficjentami rzeczywistymi tego podmiotu są m.in. obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego: Khazhbi Edelbiev i jego siostra Diana Edelbieva. Rodzina Edelbiev ma utrzymywać relacje z przywódcą Czeczenii – Ramzanem Kadyrowem, znajdującym się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej, Ukrainy, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii. Oddziały specjalne Ramzana Kadyrova zaangażowane są w działania wojenne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, a rekrutacja do nich odbywać ma się m.in. za pośrednictwem klubów mieszanych sztuk walki.

HIGH League: Jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją

Organizacja HIGH League odniosła się do decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją. Analizujemy ją wraz z naszym działam prawnym. Prosimy o cierpliwość" - czytamy na Twitterze spółki.

Marcin Dobski

(Clout MMA na Torwarze pod znakiem zapytania. Fot. YouTube/Fan Sportu, Clout MMA)

Czytaj dalej:

Marcin Dobski
Dziennikarz Salon24 Marcin Dobski
Nowości od autora

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport