154 obserwujących
7981 notek
21049k odsłon
399 odsłon

Netflix poprawi mapy w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”. Rząd: Bardzo nas to cieszy

Plakat filmowy serialu "Iwan Groźny z Treblinki". fot. Netflix
Plakat filmowy serialu "Iwan Groźny z Treblinki". fot. Netflix
Wykop Skomentuj4

Netflix doda "teksty objaśniające do niektórych map” przedstawionych w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”. To efekt interwencji polskiego rządu po tym, gdy okazało się, że niemieckie nazistowskie obozy zagłady zostały oznaczone na mapie Polski w obecnym kształcie, bez dodania kontekstu historycznego.

W pierwszym odcinku produkcji „Iwan Groźny z Treblinki” zamieszczono mapę, na której pokazano rozmieszczenie obozów koncentracyjnych w trakcie II wojny światowej. Do ilustracji użyto obecnych granic Polski. 

MSZ Polski wystosowało pismo do Netflixa. „Dbajmy o prawdę historyczną” – zaapelował resort. MSZ przypomniało, że w czasie, o którym mowa w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”, terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. „Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic” – zaznaczono. Interweniował także premier Mateusz Morawiecki, który napisał w tej sprawie do szefa Netfliksa Reeda Hastingsa.

Zobacz: MSZ interweniuje ws. mapy Polski w serialu Netflixa

Netflix odpowiada na zarzuty ws. "Iwana Groźnego z Treblinki"

Netflix opublikował oświadczenie, w którym zapowiedział, że w serialu zostaną dodane teksty wyjaśniające, że obozy zagłady zbudował niemiecki reżim nazistowski. "Wspieramy twórców serialu The Devil Next Door (Iwan Groźny z Treblinki), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map" - głosi oświadczenie opublikowane na Twitterze firmy.

"Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945" - dodano.

O tę kwestię pytany był w radiowej Jedynce rzecznik rządu Piotr Müller. - Cieszy nas bardzo ta reakcja, mamy XXI w. i faktycznie relacje dyplomatyczne, jak się okazuje, mogą mieć wieloraki charakter, nie tylko pomiędzy państwami, ale także między dużymi korporacjami - powiedział rzecznik rządu.

Jego zdaniem dobrze się stało, że reakcja premier była "tak szybka i zdecydowana". - Niektórzy nawet mówili, że za szybko, nie na tym poziomie, ale tu trzeba reagować naprawdę od razu" - mówił Müller. Wskazał przy tym, że reakcja premiera wywołała kilkaset publikacji w największych, najbardziej poczytnych gazetach i portalach na świecie. "Dotarło to do kilkuset milionów ludzi na świecie, a więc sama reakcja jest już jest pewnego rodzaju sposobem edukacji - ocenił

Zobacz też: Sellin o Muzeum Getta Warszawskiego i antypolskim przekłamaniu w serialu Netflixa

Kim był Iwan Groźny z Treblinki?

Miniserial dokumentalny "Iwan Groźny z Treblinki" (oryginalny tytuł: "The Devil Next Door") opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem.

Na mapie zaznaczono współczesne granice Rzeczpospolitej. Jest tam nawet Litwa i Czechosłowacja, o których wiemy, że przed 1939 rokiem nie istniały, natomiast granice Polski przebiegały zupełnie inaczej. Chełmno na tej mapie również zaznaczone jest błędnie (chodziło o Chełmno nad Nerem). Wyraźny napis POLAND sugeruje, że były to "polskie obozy".

Zobacz oficjalny zwiastun filmu

KJ

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura