Plakat filmowy serialu "Iwan Groźny z Treblinki". fot. Netflix
Plakat filmowy serialu "Iwan Groźny z Treblinki". fot. Netflix

Netflix poprawi mapy w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”. Rząd: Bardzo nas to cieszy

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Netflix doda "teksty objaśniające do niektórych map” przedstawionych w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”. To efekt interwencji polskiego rządu po tym, gdy okazało się, że niemieckie nazistowskie obozy zagłady zostały oznaczone na mapie Polski w obecnym kształcie, bez dodania kontekstu historycznego.

W pierwszym odcinku produkcji „Iwan Groźny z Treblinki” zamieszczono mapę, na której pokazano rozmieszczenie obozów koncentracyjnych w trakcie II wojny światowej. Do ilustracji użyto obecnych granic Polski. 

MSZ Polski wystosowało pismo do Netflixa. „Dbajmy o prawdę historyczną” – zaapelował resort. MSZ przypomniało, że w czasie, o którym mowa w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”, terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. „Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic” – zaznaczono. Interweniował także premier Mateusz Morawiecki, który napisał w tej sprawie do szefa Netfliksa Reeda Hastingsa.

Zobacz: MSZ interweniuje ws. mapy Polski w serialu Netflixa

Netflix odpowiada na zarzuty ws. "Iwana Groźnego z Treblinki"

Netflix opublikował oświadczenie, w którym zapowiedział, że w serialu zostaną dodane teksty wyjaśniające, że obozy zagłady zbudował niemiecki reżim nazistowski. "Wspieramy twórców serialu The Devil Next Door (Iwan Groźny z Treblinki), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map" - głosi oświadczenie opublikowane na Twitterze firmy.

"Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945" - dodano.

O tę kwestię pytany był w radiowej Jedynce rzecznik rządu Piotr Müller. - Cieszy nas bardzo ta reakcja, mamy XXI w. i faktycznie relacje dyplomatyczne, jak się okazuje, mogą mieć wieloraki charakter, nie tylko pomiędzy państwami, ale także między dużymi korporacjami - powiedział rzecznik rządu.

Jego zdaniem dobrze się stało, że reakcja premier była "tak szybka i zdecydowana". - Niektórzy nawet mówili, że za szybko, nie na tym poziomie, ale tu trzeba reagować naprawdę od razu" - mówił Müller. Wskazał przy tym, że reakcja premiera wywołała kilkaset publikacji w największych, najbardziej poczytnych gazetach i portalach na świecie. "Dotarło to do kilkuset milionów ludzi na świecie, a więc sama reakcja jest już jest pewnego rodzaju sposobem edukacji - ocenił

Zobacz też: Sellin o Muzeum Getta Warszawskiego i antypolskim przekłamaniu w serialu Netflixa

Kim był Iwan Groźny z Treblinki?

Miniserial dokumentalny "Iwan Groźny z Treblinki" (oryginalny tytuł: "The Devil Next Door") opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem.

Na mapie zaznaczono współczesne granice Rzeczpospolitej. Jest tam nawet Litwa i Czechosłowacja, o których wiemy, że przed 1939 rokiem nie istniały, natomiast granice Polski przebiegały zupełnie inaczej. Chełmno na tej mapie również zaznaczone jest błędnie (chodziło o Chełmno nad Nerem). Wyraźny napis POLAND sugeruje, że były to "polskie obozy".

Zobacz oficjalny zwiastun filmu

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura