W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda.
W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda.

Od dziś "korytarz życia" i jazda "na suwak" - obowiązkowe

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 98

Nowe przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak zaczynają obowiązywać od dziś.

Wprowadzenie obowiązku tworzenia "korytarzy życia" ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek jazdy "na suwak", co ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku jeden z nich się kończy.


Odpowiednie zmiany przepisów wprowadza nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, przygotowana przez resort infrastruktury.

- W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Zależy nam, by kierowcy wiedzieli, jak należy tworzyć korytarze życia, żeby odpowiednie służby mogły jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zobacz zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów: Korytarz życia i jazda na suwak będą obowiązkowe

Korytarz życia

Zgodnie z ustawą w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni.

Z kolei na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będzie obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi będą obowiązani do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.


Jazda na suwak

Zmiany przewidują też, że w przypadku, gdy nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem w tym samym kierunku jazdy, z powodu wystąpienia utrudnienia na tym pasie lub zanikania tego pasa, kierujący pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany umożliwić kierującemu pojazdem znajdującym się na takim pasie ruchu zmianę tego pasa na sąsiedni.

Manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny - nazywane jest to zasadą zamka błyskawicznego lub suwaka.

KJ



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka