148 obserwujących
7431 notek
19448k odsłon
1350 odsłon

Świąteczna amnestia w Niemczech. Niektórzy woleli zostać w więzieniu na Wigilię

W Berlinie w ramach świątecznej amnestii z więzienia wyszły 142 osoby. Fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER (zdjęcie ilustracyjne)
W Berlinie w ramach świątecznej amnestii z więzienia wyszły 142 osoby. Fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER (zdjęcie ilustracyjne)
Wykop Skomentuj7

W Niemczech ponad tysiąc więźniów opuściło przed Bożym Narodzeniem zakłady karne. Choć konkretna argumentacja poszczególnych landowych ministerstw przy wydawaniu tzw. rozporządzeń ułaskawiających jest różna, to zazwyczaj łączy się ona ze Świętami. 

Nie są znane statystyki dotyczące recydywy wśród więźniów objętych wcześniejszym zwolnieniem. W tym roku jednak trzech skazańców z Dolnej Saksonii odmówiło skorzystania z niego - wolą spędzić Wigilię w więzieniu. 

Dzięki specjalnym zarządzeniom landów wydanym przed Bożym Narodzeniem od listopada na wolność wyszło ponad 1200 skazańców. Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przeprowadził w resortach sprawiedliwości niemieckich krajów związkowych specjalną ankietę na ten temat.

więzienie Niemcy
W niemieckich zakładach karnych przebywa obecnie około 63 tys. osób.
Dolna Saksonia (59 zwolnień), Hamburg (35), Meklemburgia-Pomorze Przednie (16), Szlezwik-Holsztyn (14), Turyngia (9) i Kraj Saary (9) mówią wprost o „akcie humanitarnym” związanym z nadchodzącymi świętami. 

Badenia-Wirtembergia, gdzie na wolność wyszło kilkaset osób powołuje się na z kolei na psychologię: więźniowie, którzy spędzają Święta z rodzinami mają podobno lepsze szanse na resocjalizację. 

W podobny sposób swoje decyzje uzasadniają też Nadrenia Północna-Westfalia (522 zwolnienia), Nadrenia-Palatynat (123) i Brema (12). 

Berlin i Brandenburgia - landy, które wypuściły ze swoich więzień w ramach świątecznej amnestii odpowiednio 142 i 43 osoby wskazują na względy praktyczne. 

Ministerstwo sprawiedliwości Brandenburgii w Poczdamie chce, żeby podlegli mu pracownicy mieli w okresie Bożego Narodzenia mniej pracy. Berlin z kolei zastrzega, że w rozporządzeniu ułaskawiającym nie chodzi o religijnie motywowane miłosierdzie. „Jest ono skierowane do wszystkich, nie tylko chrześcijan. Dodatkowo, placówki zajmujące się wspieraniem osób, które wyszły z więzienia, mają pod koniec roku zawsze więcej pracy.” Przedterminowe zwolnienie ułatwia zatem wszystkim życie. 

Tymczasem w Bawarii w tym roku nie było rozporządzenia. Tam 386 skazańców dostanie na okres Świąt lub Nowego Roku przepustki. 

W niemieckich zakładach karnych przebywa obecnie około 63 tys. osób.

KW 

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka