148 obserwujących
7431 notek
19448k odsłon
1776 odsłon

Gdańsk: 5-dniowe obchody pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza

Ceremonia nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Pawła Adamowicza, fot. PAP/Jan Dzban
Ceremonia nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Pawła Adamowicza, fot. PAP/Jan Dzban
Wykop Skomentuj137

Mija pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Przez 5 dni potrwają w Gdańsku obchody upamiętniające zmarłego prezydenta tego miasta. Zaplanowano m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej w miejscu tragedii, przemarsz do Bazyliki Mariackiej, modlitwę międzywyznaniową przed grobem prezydenta oraz specjalną konferencję.

Rok od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza minie dokładnie we wtorek 14 stycznia. Władze miasta opublikowały harmonogram wydarzeń związanych z obchodami upamiętniającymi zamordowanego prezydenta.

Oficjalna część obchodów rozpocznie się w piątek 10 stycznia w Kampusie Oliwskim przy ul. Bażyńskiego 4, gdzie odbędzie się ceremonia nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Pawła Adamowicza. Następnego dnia w Europejskim Centrum Kultury o godz. 18 zaplanowano wspólne kolędowanie poświęcone jego pamięci.

12 stycznia odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem", nawiązującym do ostatnich słów Pawła Adamowicza wypowiedzianych przed atakiem nożownika. Tego dnia o godz. 19:30 przed ECS odbędzie się wyjątkowe światełko do nieba wraz ze wspomnieniem wieloletniego prezydenta Gdańska.

Podczas konferencji przed 28. finałem WOŚP Jerzy Owsiak stwierdził, że "to nie WOŚP była powodem śmierci prezydenta Gdańska". - To był język nienawiści - przyznał i dodał, że nadal nie wiadomo, w jaki sposób zabójca Adamowicza dostał się na scenę, a "to pomogłoby w zabezpieczeniu imprezy w przyszłości". Dodał, że dziś widzi nagonkę na inną osobę - marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Jedną z kwestujących w tym roku na ulicach Gdańska będzie żona Pawła Adamowicza, obecnie europosłanka Magdalena Adamowicz. Jerzy Owsiak przyznał, że jest to "bardzo ważna decyzja", a on i Magdalena Adamowicz chcą w najbliższą niedzielę "celebrować zwycięstwo". - Tragedia, która miała miejsce, jest tą tragedią. My ją przetrawiliśmy. To nie była łatwa chwila dla nas, dla fundacji, dla mnie osobiście. Minął rok i tak z Magdą powiedzieliśmy sobie - mówmy o tym, że idea zwyciężyła, że znowu mnóstwo ludzi chce z nami grać, że ludzie chcą z nami być, celebrujmy to - dodał szef WOŚP.

Kumulację wydarzeń zaplanowano na poniedziałek - 13 stycznia - czyli dzień, w którym rok temu nożownik zaatakował Adamowicza. O godz. 10 rozpocznie się uroczyste nadanie nazwy Alei Pawła Adamowicza dotychczasowej Nowej Bulońskiej - trasie łączącej Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem.

W ECS o godz. 17 zaplanowano "Wieczór dla Przyjaciela", podczas którego odbędzie się premiera książki „Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?” autorstwa Katarzyny Żelazek. To zbiór zdjęć wykonanych od 13 do 20 stycznia 2019 przez fotoreporterów oraz 21 opowieści, które - jak mówi autorka - "są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia".

O godz. 19:45 w miejscu, gdzie stała scena, na której Stefan W. zaatakował nożem Pawła Adamowicza, przy ul. Bogusławskiego na Targu Węglowym w centrum miasta, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona zmarłemu prezydentowi. Po ceremonii odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 20:30 rozpocznie się międzywyznaniowa modlitwa w kaplicy św. Marcina, gdzie spoczęła urna z jego prochami. Do godz. 22:30 potrwają tam "ciche odwiedziny grobu prezydenta Pawła Adamowicza".

14 stycznia, czyli w dniu 1. rocznicy jego śmierci o godz. 18 rodzina, władze Gdańska oraz mieszkańcy wezmą udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Mariackiej. W tym samym czasie zaplanowano również koncert „Pamiętamy - koncert dla śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza” w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Obchody zakończą się 15 stycznia konferencją pt. "Przemoc i polityka" w Europejskim Centrum Solidarności, która rozpocznie się o godz. 10:30 i potrwa do godz. 18:00. Uczestnicy debaty będą dyskutować o tym, jaki wpływ na zabójstwo Pawła Adamowicza miała mowa nienawiści w sferze publicznej. - Chcemy wypełnić dotkliwą lukę w pogłębionej naukowej refleksji nad tym tragicznym wydarzeniem i jego psychopolitycznym tłem, a także w dłuższej perspektywie przygotować raport, który będzie stanowić analizę sytuacji politycznej i społecznej, w jakiej do morderstwa doszło - mówią organizatorzy konferencji.

Wśród zaproszonych gości są m.in. naukowcy, rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar, żona zamordowanego prezydenta Magdalena Adamowicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

image
Wdowa po Prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, posłanka parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz oraz brat Prezydenta Gdańska, poseł na Sejm RP Piotr Adamowicz, fot. PAP/Jan Dzban.

Dodatkowo od 8 do 31 stycznia w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności będzie można obejrzeć instalację artystyczną Mirosława Miłogrodzkiego pt. "Antaby. Pamięci prezydenta Pawła Adamowicza", a 13 stycznia o godz. 20 na ul. Długiej przy Fontannie Neptuna i Dworze Artusa zostanie zapalona specjalna iluminacja świetlna, która zgaśnie dzień później o tej samej porze.

13 stycznia wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wtargnął na scenę. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej.

ja

Wykop Skomentuj137
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka