Spór papieży o celibat? "Benedykt wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy"

Dwóch papieży: emerytowany Benedykt XVI i obecny Franciszek, fot.  	PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO HANDOUT
Dwóch papieży: emerytowany Benedykt XVI i obecny Franciszek, fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO HANDOUT

Emerytowany papież Benedykt XVI przerwał milczenie i stanął w obronie celibatu księży i jego wartości. Stało się to po synodzie biskupów na temat Amazonii, w trakcie którego większość duchownych opowiedziała się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów. Papież Franciszek nie ogłosił jeszcze oficjalnego stanowiska.

Manifestem na rzecz celibatu media określają książkę „Z głębi naszych serc”, jaką Benedykta XVI napisał wspólnie z kardynałem Robertem Sarahem  Ukaże się ona w środę. Fragmenty książki opublikował francuski dziennik "Le Figaro".

Książka składa się z dwóch części - jedna jest pióra papieża, druga kardynała; obaj podpisali przedmowę i konkluzję rozprawy, zadedykowanej „księżom całego świata”.

Papież Ratzinger podkreśla w niej: celibat ma "wielkie znaczenie" i jest "niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia".

Benedykt XVI i kardynał Sarah nawiązali do synodu biskupów w sprawie Amazonii, pisząc, że spotkali się w minionych miesiącach po "dziwnym synodzie medialnym, który przeważył nad synodem realnym". To ich komentarz do rozgłosu, jakiemu media nadały sprawie dyskusji na temat przedstawionej propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn.

Emerytowany papież i kardynał z Gwinei tłumacząc intencje książki zaznaczyli w niej, że podzielili się swym "zaniepokojeniem". "Robimy to - dodali - w duchu miłości i jedności Kościoła". "Jeśli ideologia dzieli, to prawda łączy serca" - zaznaczyli.

Benedykt XVI stwierdził: "z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego". Jego zdaniem "nie jest możliwa jednoczesna realizacja dwóch powołań". Należy zatem w jego przekonaniu "zrezygnować ze wszystkich kompromisów".

Wtóruje mu kardynał Sarah podkreślając: "Nie możemy proponować kapłanów drugiej kategorii".

image
Kardynał Robert Sarah i Kardynał Joseph Ratzinger, fot. Twitter.

Opinia emerytowanego papieża została przedstawiona w książce trzy miesiące po synodzie biskupów na temat Amazonii, w trakcie którego jedną z poruszanych kwestii była możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, tzw. viri probati na księży na odległych terenach, gdzie brakuje kapłanów.

Większość biskupów w głosowaniu na zakończenie obrad opowiedziała się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów, co wywołało protesty części konserwatywnej hierarchii i środowisk katolickich. Papież Franciszek ma się w najbliższych tygodniach wypowiedzieć się w tej w sprawie. Ogłoszony zostanie postsynodalny dokument papieża, czyli adhortacja apostolska.

Media zastanawiają się, jak na stanowisko swego poprzednika zareaguje papież Franciszek. „Jeśli odmówi wzięcia go pod uwagę, narazi się na ostry kryzys. Franciszek nigdy nie odpowiadał kardynałom, którzy publicznie wyrażali wątpliwości w sprawach konkluzji synodu o rodzinie czy rozwiedzionych, którzy ponownie weszli w związki małżeńskie. Czy może jednak zatrzasnąć drzwi przed emerytowanym papieżem?" – pyta autor redakcyjnego komentarza w „Le Figaro”.

Jean-Marie Guenois, specjalista od spraw religijnych „Le Figaro”, pisze w komentarzu, że  że w książce nie ma śladu agresywności ani polemizowania z obecnym papieżem. Wręcz przeciwnie - podkreśla dziennikarz - autorzy przedstawiają się jako „dwaj biskupi po synowsku posłuszni papieżowi Franciszkowi”, którzy „poszukują prawdy w duchu miłości i jedności Kościoła”.

Emerytowany papież i kardynał nie pomijają trudów życia w celibacie. Trudy te nie są powodem, by rezygnować z celibatu - twierdzą, sprzeciwiając się tym, którzy wysuwają argument, że celibat nie jest dogmatem i że nadszedł czas, by księża znów mogli się żenić, szczególnie w kontekście kryzysu związanego z przypadkami molestowania seksualnego przez przedstawicieli stanu duchownego – streszcza dziennikarz rozumowanie autorów.

Bardziej radykalni są dziennikarze niemieccy. "Swoimi wypowiedziami na temat nierozerwalnego związku kapłaństwa i obowiązku wstrzemięźliwości płciowej (...) Benedykt wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy. Duch rozpadu został uwolniony z butelki. Po siedmiu latach ziarna samozniszczenia, które Benedykt sam zasiał, nalegając na przyjęcie tytułu "papa emeritus", wydały plon" - czytamy na łamach "Frankfurtet Allgemaine Zeitung".

Dziennik jest przekonany, że sytuacja, w której część wiernych może stanąć po stronie jednego papieża, a część - po stronie drugiego (choćby emerytowanego), nie tylko podważa ideę jednego, niepodzielnego urzędu papieskiego, ale także spuszcza z uwięzi siły odśrodkowe, które mogą doprowadzić do rozpadu Kościoła.

Niemiecki tygodnik katolicki "Tagespost", na którego łamach regularnie ukazywały się w przeszłości artykuły kardynała Josepha Ratzingera, podkreśla w komentarzu, że zaistniała sytuacja ma "wybuchowy" potencjał.

"Papież Franciszek musi teraz zdecydować, co zrobić z zaleceniami synodu amazońskiego. Gdyby książkę napisał tylko kardynał Robert Sarah, to i tak byłaby to sensacja. Jednak fakt, że emerytowany papież występuje jako współautor (...), ponieważ nie jest w stanie milczeć ze względu na powagę sprawy, niesie ze sobą dramat, którego nie należy lekceważyć. Znaczna część kardynałów i episkopatu świata obawia się, że Franciszek, troszcząc się o rozwiązania duszpasterskie, narusza podstawy katolicyzmu" - konstatuje "Tagespost".

Mocna wypowiedź Benedykta XVI w obronie celibatu została uznana przez watykanistów za wydarzenie wyjątkowe. Zapowiadając swą dymisję w 2013 roku papież mówił, że pozostanie "ukryty dla świata". Benedykt XVI najpierw długo zachowywał milczenie i nie komentował działań swojego następcy, lecz potem wypowiedział się „w sposób dyskretny” w sprawach liturgii w 2017 roku i na wiosnę ubiegłego roku w kwestii pedofilii.

js

Lubię to! Skomentuj100 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo