148 obserwujących
7754 notki
20426k odsłon
5641 odsłon

Pacjent z kwarantanny nagrał oddział szpitalny w Sosnowcu. Rośnie liczba zakażonych

Polska nadal walczy z koronawirusem. Fot. PAP/Leszek Szymański
Polska nadal walczy z koronawirusem. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj92

Ministerstwo Zdrowia w sobotę wieczorem poinformowało o 124 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ciągu dnia zmarło sześć osób. Szok w mediach wywołało nagranie pacjenta z kwarantanny w sosnowieckim szpitalu, który domagał się opuszczenia placówki po trzech negatywnych testach. 

Kolejne przypadki zakażeń koronawirusem w Polsce

Do soboty do godziny 18 wykryto łącznie 3627 przypadków zakażeń COVID-19, zmarło 79 osób. Resort zdrowia poinformował, że testy wyszły pozytywnie w przypadku: 32 osób z woj. małopolskiego, 25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 15  z woj. śląskiego, 13 z woj. pomorskiego, 11 z woj. łódzkiego, 8 z woj. podlaskiego, 7 z woj. podkarpackiego, 7 z woj. dolnośląskiego, 4 z woj. wielkopolskiego, po 1 - z woj. zachodniopomorskiego i lubelskiego.

Niestety, ministerstwo odnotowało kolejne zgony po zakażeniu koronawrusem. Mowa o 75-letniej kobiecie i 70-letnim mężczyźnie ze szpitala w Raciborzu, 59-latku w Bytomiu, 85-letniej pacjentce w Bielsku-Białej, 74-letnim chorym, przebywającym w szpitalu w Ostródzie oraz 81-latku z poznańskiego szpitala. U zmarłych występowały choroby współistniejące. 

Dostępne testy dla personelu i pacjentów 

Personel i pacjenci wszystkich szpitali w Polsce będą mogli liczyć dostęp do testów na obecność COVID-19. Koszt operacji poniesie Narodowy Fundusz Zdrowia. 

- Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem - zakomunikował NFZ.

- Z ministrem Łukaszem Szumowskim podjęliśmy decyzję o poszerzeniu dostępności do testów na koronowirusa. Od dziś finansujemy badania w laboratoriach szpitali z wykazu opublikowanego przez wojewodów bez względu na to w którym szpitalu został pobrany materiał - przekazał prezes NFZ Adam Niedzielski. 

Film z Sosnowca 

Jeden z pacjentów sosnowieckiego szpitala nagrał sytuację na oddziale, po czym film umieścił na Facebooku. Mężczyzna skarżył się, że mimo trzech negatywnych wyników w testach nie może opuścić placówki, w której są chorzy na koronawirusa. 

- Zostaliśmy w sześć osób z jedną pielęgniarką na oddziale. Tylko dzisiaj zostało osiem osób wywiezionych stąd z pozytywnym wynikiem na koronawirusa. Leżę na sali w tym momencie z sąsiadem, który ma wynik ujemny, ale naprzeciwko leży sąsiad z wynikiem pozytywnym. Jesteśmy już kilka godzin w jednym pomieszczeniu, nikt się nami nie zainteresował. Wychodząc na korytarz, widzimy jedne wielkie pustki, nie ma żadnych lekarzy. Są tylko i wyłącznie osoby z pozytywnymi wynikami, które jeszcze nie zdążyły stąd wyjechać, a tylko w taki sposób można się wydostać - relacjonował pacjent. 

- Pielęgniarki są z pozytywnymi wynikami, lekarze z pozytywnymi wynikami. Pani ordynator oddziału, która w ogóle nie powinna tu być od 28 marca, wyszła dopiero dzisiaj z wynikiem pozytywnym. Zostaliśmy sami - mówił na nagraniu. 

Dyrekcja szpitala w Sosnowcu odpowiedziała w długim komunikacie na pojawiające się zarzuty. - Szpital Miejski nie jest szpitalem zakaźnym, który byłby przystosowany do opieki nad zakażonymi koronawirusem, szczególnie, gdy liczba tych osób jest tak duża. A w ostatniej dobie nasze województwo odnotowało najwięcej w kraju – 130 zakażeń - stwierdzono. 

Odparto też inne zarzuty, które podniósł spanikowany pacjent. - Fakt, że na korytarzu było pusto, jest prawidłowy. Pacjenci nie powinni opuszczać swoich sal i przechodzić do innych pomieszczeń, o co prosimy i apelujemy. Przemieszczanie się między salami (jak widzimy na filmie) może powodować transmisję zakażeń. Film został nagrany po zdiagnozowaniu przypadku koronawirusa u 8 osób, o czym wczoraj Państwa otwarcie informowaliśmy. W trakcie nagrania zakażeni pacjenci przewożeni byli do szpitali zakaźnych. Prosimy, by wziąć też pod uwagę, że transport zakażonych osób odbywa się specjalnymi karetkami, które w ostatniej dobie obsługiwały wspomniane 130 zakażeń w województwie - zaznaczono. 

Cały komunikat sosnowieckiego szpitala dostępny jest tu: 

Orędzie abp Gądeckiego do wiernych

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystąpił w orędziu telewizyjnym, w którym poruszył m.in. problem odpowiedzialności wszystkich nas za rozwój pandemii. Duchowny zapewnił też, że polski Kościół podziela obawy społeczeństwa ws. zagrożenia rozprzestrzeniającym się koronawirusem. 

Wykop Skomentuj92
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości