154 obserwujących
8022 notki
21166k odsłon
4274 odsłony

Radosław Sikorski zakłócił konferencję Krzysztofa Bosaka: Proszę nie kłamać o UE!

Radosław Sikorski stanął pomiędzy politykami Konfederacji.
Radosław Sikorski stanął pomiędzy politykami Konfederacji.
Wykop Skomentuj186

Dziś przypada 16. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta, zorganizował konferencję przed siedzibą Komisji Europejskiej w Polsce, by zamanifestować swój sceptycyzm wobec działań UE. Niespodziewanie pojawił się na niej Radosław Sikorski, były szef MSZ i polityk Platformy Obywatelskiej.

- Do tej instytucji politycy różnych partii, od lewicy do prawicy, zdecydowali się przesunąć kilkanaście różnych kompetencji naszej władzy, poddać nas pod władzę obcą, władzę złożoną prawie wyłącznie przez urzędników z zagranicy - mówił Bosak. Twierdził, że "Europa, która będzie scentralizowana, będzie przypominać Związek Sowiecki".

Według Bosaka "Unia Europejska zamiast stanowić ramę współpracy międzynarodowej, koncentruje się na zostaniu superpaństwem". - Jedynym brakującym elementem owego superpaństwa, są niezależne, samodzielne źródła finansowania, które aktualnie stara się uzyskać poprzez nakładanie na państwa członkowskie nowych podatków - powiedział polityk Konfederacji.

Z kolei poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz przekonywał, że Unia Europejska wydaje dyrektywy, które trzeba wdrażać w państwach członkowskich. Jego wypowiedź przerwał Radosław Sikorski, którzy przechodził obok i przysłuchiwał się konferencji. - Proszę nie kłamać! - zawołał.

- Apeluję o to, by w rocznicę dobrowolnego wstąpienia, po referendum, do Unii Europejskiej, nie wprowadzać Polaków w błąd co do tego, jak ona działa. Takie kłamstwa w wykonaniu polityków, mediów, doprowadziły do brexitu, który jest bardzo niekorzystny dla Wielkiej Brytanii - mówił.

- Powiedzieliście, że Unia Europejska narzuca państwom członkowskim dyrektywy. To jest po prostu nieprawda - twierdził Sikorski. - Państwa członkowskie, komisja, gdzie są przedstawiciele demokratycznych rządów i Parlament Europejski: te trzy instytucje muszą się zgodzić, żeby była dyrektywa europejska. Jak się już zgodzimy, to oczywiście trzeba ją wykonać - tłumaczył.

Politycy Konfederacji najpierw poprosili Sikorskiego o zachowanie dystansu, a potem wdali się z nim w polemikę. Rozmowę zakończył w pewnym momencie Sikorski, życząc Bosakowi powodzenia.

Zobacz to zdarzenie:


Obaj politycy całe zdarzenie skomentowali na Twitterze.

ja

Wykop Skomentuj186
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka