Bp Janiak nie będzie przewodniczył uroczystościom święceń kapłańskich w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak. Fot. PAP
Biskup kaliski Edward Janiak. Fot. PAP

Wcześniej w mediach ukazała się informacja, że bp Janiak będzie udzielał 23 maja święceń kapłańskich alumnom seminarium duchownej diecezji kaliskiej. 

Biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył sobotnim uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior tej diecezji Stanisław Napierała - poinformowało na swojej stronie internetowej biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. 

W komunikacie przypomniano, że 18 maja, po emisji filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał zawiadomienie w sprawie biskupa kaliskiego do Nuncjatury. „W czwartek otrzymał z Nuncjatury potwierdzenie przekazania pisma – zgodnie z procedurą – do Stolicy Apostolskiej” – informował ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. 

„Zabawa w chowanego”, wyemitowany na kanale YouTube w zeszłą sobotę, to drugi filmu dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich - opisującego przypadki pedofilii wśród polskich księży. Prezentuje on historię trzech chłopców - braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja, wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej. W filmie pokazano, jak bp Janiak krył przestępstwa seksualne podległych mu księży.

Bp Edward Janiak
W filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich pokazano, jak bp Janiak krył przestępstwa seksualne podległych mu księży. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

W oświadczeniu wydanym tuż po filmie braci Sekielskich abp Polak stwierdził, że dokument braci Sekielskich „ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży”. Dodał, że chodzi o „sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne”.

W ubiegłą niedzielę przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu odbył się protest. „Z parafii do parafii zamiast do celi”, „Biskupie czas na sąd ostateczny”, „Jesteśmy z ofiarami” - transparenty z takimi hasłami towarzyszyły osobom, które zebrały się przed kurią, żeby zaprotestować przeciwko księżom pedofilom i biskupowi diecezji kaliskiej Edwardowi Janiakowi.

KW

Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo