154 obserwujących
8001 notek
21104k odsłony
2655 odsłon

Grecja znosi kwarantannę dla obywateli 29 państw. Ale nie dla Polski. Koronawirus-raport

W grecji pracownicy sektora turystycznego i gastronomicznego domagają się odmrożenia ich branż, fot. PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS
W grecji pracownicy sektora turystycznego i gastronomicznego domagają się odmrożenia ich branż, fot. PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS
Wykop Skomentuj163

Grecja od 15 czerwca zwolni obywateli 29 państw z odbywania po wjeździe obowiązkowej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusowym. Wśród tych krajów nie ma Polski. W piątek w naszym kraju zanotowano 330 nowych zakażeń i 13 zgonów. Prezydent USA Donald Trump zerwał stosunki z WHO.


Państwami, które Grecja wpisała na listę są: Albania, Austria, Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Północna Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry. Ich obywatele będą poddawani tylko wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa.

Na liście brakuje też między innymi Wielkiej Brytanii, będącej dotąd drugim obok Niemiec państwem, z którego przybywało do Grecji najwięcej turystów. Zapowiedziano, że 1 lipca zostanie dokonana ponowna ocena międzynarodowej sytuacji epidemicznej, co pozwoli na ewentualne zniesienie obowiązku kwarantanny wobec obywateli kolejnych krajów.

Z kolei Dania przyspieszając łagodzenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa otworzy od 15 czerwca swoje granice dla mieszkańców Norwegii i Islandii. Bez problemu wjadą także Niemcy. Warunek - bez noclegów w stolicy kraju, Kopenhadze. Decyzja o ponownym otwarciu granicy dla mieszkańców Szwecji, gdzie jest jeden z najwyższych na świecie wskaźników umieralności z powodu koronawirusa (4350 ofiar śmiertelnych), została przełożona na lato.

Bilans zakażeń Covid-19 w Polsce

Dotychczas w Polsce potwierdzono 23 155 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Od początku epidemii zmarło już 1 051 osób, a 10 692 wyzdrowiały. W piątek zdiagnozowano łącznie 330 nowych zakażeń. Zmarło 13 osób. Najmłodsza z nich miała 45 lat, najstarsza 94 lata. Przypadki śmiertelne odnotowano w Starachowicach, Raciborzu. Gdańsku, Kozienicach, Radomiu, Warszawie i Poznaniu.

W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu koronawirusa u 141 osób, a potem u 192 kolejnych. Jednocześnie wykreśliło ze statystyk dwa błędnie zakwalifikowane przypadki, a wieczorem jeden, co dało łączny przyrost nowych zachorowań w piątek o 330 przypadków zakażenia.

Dzień wcześniej resort informował łącznie o wykryciu 352 nowych chorych i śmierci 10. W ciągu mijającego tygodnia najwięcej przypadków oraz zgonów odnotowano we wtorek. Resort poinformował wtedy o zdiagnozowaniu 445 chorych, a 17 osób zmarło.

Najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. śląskim – 7 919 chorych, z których 204 zmarło. W woj. mazowieckim zanotowano 3 494 zakażeń i 262 zgonów, w woj. dolnośląskim – 2 556 zakażeń i 102 zgonów, w woj. wielkopolskim – 2 146 zakażeń i 151 zgonów, w woj. łódzkim – 1 488 zakażeń i 64 zgony, w woj. małopolskim – 1 199 zakażeń i 40 zgonów, w woj. opolskim – 631 zakażeń i 47 zgonów, w woj. kujawsko-pomorskim – 594 zakażeń i 46 zgonów, w woj. pomorskim – 552 zakażeń i 34 zgony, w woj. zachodniopomorskim – 531 zakażeń i 19 zgonów, w woj. lubelskim – 486 zakażeń i 15 zgonów, w woj. podlaskim – 445 zakażeń i 9 zgonów, w woj. świętokrzyskim – 439 zakażeń i 22 zgonów, w woj. podkarpackim – 382 zakażeń i 35 zgonów, w woj. warmińsko-mazurskim – 179 zakażeń i jeden zgon, w woj. lubuskim – 114 zakażeń, żadnego zgonu.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 873 tys. 456 próbek (798 tys. 476 osób). Ostatniej doby wykonano ponad 26,7 tys. testów diagnostycznych.

IV etap odmrażania gospodarki

Od jutra zdejmujemy maseczki - nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego:

- od 1 czerwca uruchomiony zostanie krajowy ruch lotniczy;

- od 6 czerwca otworzą się kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Możliwa będzie także organizacja wesel do 150 osób;

- od 19 czerwca będzie możliwy powrót kibiców na trybuny.

image
Otwarte kino plenerowe w Lublinie, fot. PAP/Wojtek Jargiło

USA zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia

Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem na świecie wynosi ponad 5,8 mln. Liczba zgonów na świecie przekroczyła 360 tys. osób. W USA stwierdzono już ponad 1,7 mln zakażeń – najwięcej na całym świecie.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia. Oskarżył władze w Pekinie o wywieranie presji na organizację. Chiny całkowicie kontrolują WHO - stwierdził. Amerykańskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie domniemanego niepodjęcia przez WHO stosownych działań w obliczu zagrożenia koronawirusowego.

Podczas konferencji w Białym Domu Trump ponownie zarzucił chińskiemu rządowi, że jego działania doprowadziły do rozprzestrzenienia się pandemii koronawirusa na świecie.

W środę - zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa - bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczył 100 tys. (obecnie ponad 101,5 tys.). USA są pod tym względem zdecydowanym światowym liderem. Więcej niż co czwarty zmarły na Covid-19 jest Amerykaninem.

W 2019 roku USA przekazały WHO ponad 400 mln dolarów, finansując w ten sposób 15 proc. jej budżetu.

ja


Wykop Skomentuj163
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości