154 obserwujących
7998 notek
21096k odsłon
3190 odsłon

Plakaty z hejtem wymierzonym w Szumowskiego. Ministrowie apelują do Trzaskowskiego

Ministrowie podczas konferencji dot. kampanii nienawiści wobec ministra Szumowskiego. fot. PAP/Wojciech Olkuśnik.
Ministrowie podczas konferencji dot. kampanii nienawiści wobec ministra Szumowskiego. fot. PAP/Wojciech Olkuśnik.
Wykop Skomentuj247

Na przystankach spółki należącej do Agory pojawiły się hejterskie plakaty wymierzone w Łukasza Szumowskiego. Przedstawiciele rządu żądają od Trzaskowskiego, aby nie dopuszczał do mowy nienawiści w Warszawie.

Plakaty zostały rozwieszone na kilku wiatach przystankowych w stolicy w nocy z czwartku na piątek. O sprawie informowała "Gazeta Wyborcza". Minister zdrowia Łukasz Szumowski występuje na nich w stroju kawalerów maltańskich. Na plakatach są też wymienione zarzuty wobec niego: "zakłamywanie statystyk dot. epidemii COVID-19”, "rekomendacja w sprawie wyborów”, "maseczki do d**y za 5 mln”.

Oprócz tego na grafice został wymieniony art. 165 Kodeksu karnego, dotyczący "sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego”, obok którego umieszczono napis "Szumo-winny”.

W artykule opublikowanym na portalu internetowym „GW” nie pojawiła się informacja, że plakaty znalazły się na przystankach spółki AMS należącej do Agory.


PiS apeluje do Trzaskowskiego 

Szef KPRM Michał Dworczyk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski stanęli w obronie ministra Szumowskiego. 

Podczas konferencji prasowej podkreślali, że plakaty te uderzają nie tylko w ministra Szumowskiego, ale też w jego rodzinę oraz w jego pracę.

- Żądamy od prezydenta Trzaskowskiego, żeby nie dopuszczał do mowy nienawiści w Warszawie. Żądamy, aby przystanki, które są infrastrukturą warszawską, nawet jeśli to jest powierzchnia reklamowa wynajęta, ale jest to infrastruktura miasta stołecznego Warszawy, były wolne od tego rodzaju hejterskich nienawistnych grafik - podkreślił Dworczyk.

- To jest proszę państwa niedopuszczalne, to jest przejaw skrajnej nieodpowiedzialności. Żądamy, żeby te plakaty jak najszybciej zostały usunięte i aby pan prezydent Trzaskowski zadbał o to, aby tego rodzaju grafik, plakatów w przestrzeni miejskiej nie było - dodał szef KPRM - powiedział Dworczyk podkreślając, że w polityce nie wolno używać mowy nienawiści i nie wolno w polityce w ten sposób funkcjonować.

Dworczyk zaapelował też, wraz z pozostałymi ministrami uczestniczącymi w konferencji, do "GW", na portalu której pojawiły się te informacje, aby nie promować tego rodzaju działań.

Ministrowie nie złożyli w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury, jednak "jeśli będzie podstawa do tego, to na pewno takie kroki zostaną podjęte".

Warszawski ratusz: plakaty zawieszone nielegalnie

Według operatora wiat przystankowych plakaty dotyczące ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zostały zawieszone nielegalnie, zostanie zawiadomiona policja - informuje warszawski ratusz.

W komunikacie ratusza zapewniono, że po otrzymaniu informacji o plakatach Warszawa podjęła natychmiastowe kroki w celu wyjaśnienia sprawy. "Sprzeciwiamy się mowie nienawiści i tego typu nielegalnym działaniom" - podkreślono.

Miasto wystąpiło do spółki o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, operator wiat przystankowych – spółka AMS poinformowała miasto, że zawieszone plakaty to nielegalna akcja, na którą nie wydano zgody. O sprawie zostanie zawiadomiona policja. Pracownicy spółki od piątku zdejmowali plakaty, a spółka zapewniła, że będzie zwracać szczególną uwagę na tego typu nielegalne działania, które noszą znamiona mowy nienawiści. 


KJWykop Skomentuj247
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka