Szymon Hołownia. Fot. PAP//Artur Reszko
Szymon Hołownia. Fot. PAP//Artur Reszko

Wybory 2020. Szymon Hołownia - program wyborczy

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Filary programu wyborczego kandydata to bezpieczeństwo, ochrona środowiska, solidarność społeczna, samorządność. 

Szymon Hołownia decyzję o starcie w wyborach prezydenckich ogłosił w grudniu 2019 roku w Gdańsku. 

Program wyborczy przedstawił 7 lutego 2020 r. Składa się on z czterech filarów: bezpieczeństwo, ochrona środowiska, solidarność społeczna, samorządność. 

Jak przekonuje Szymon Hołownia, „potrzebujemy przywódców myślących w kategoriach pokolenia, dla których celem jest dobro wspólne, a nie przeskoczenie progu kolejnej kadencji”. 

System bezpieczeństwa

W ramach rozwoju obronności Hołownia postuluje stworzenie efektywnego systemu cyberbezpieczeństwa. 

Chce również odtworzenia systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym i obroną państwa, ustabilizowania sytuacji kadrowej w wojsku, regularnych posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 

W swoim programie podkreśla wagę szczególnie dobrych relacji Polski z Ukrainą. Jest za odbudową Trójkąta Weimarskiego (Polska, Francja, Niemcy) i sprzeciwia się budowaniu polskiej polityki zagranicznej jedynie w oparciu o silny sojusz z USA. 

Hołownia postuluje „stworzenie instrumentu konsultującego główne zagadnienia polityki europejskiej, obejmującego rząd i prezydenta, większość sejmową i opozycję, włączającego także te polskie instytucje, które posiadają swoje biura lub przedstawicieli w Brukseli”. 

Kandydat na prezydenta uważa, że Polska powinna w pełni wykorzystywać obecność w Unii dla wsparcia własnej transformacji energetycznej. Jest zwolennikiem przystąpienia do Europejskiego Zielonego Ładu. 

Klimat i środowisko

Prezydent ma współodpowiadać za politykę ekologiczną w Polsce. Dlatego Kancelaria Prezydenta powinna zostać wpisana do rejestru Systemu Zarządzania i Audytu (EMAS), wyznaczającego standardy w ekologicznej odpowiedzialności instytucji. 

Kolejny postulat to powołanie Narodowej Rady Klimatycznej: „by jak najszybciej udało się opracować realistyczną mapę naszego kierowania się do klimatycznej neutralności”. 

Szymon Hołownia,
Szymon Hołownia podczas briefingu prasowego przed schroniskiem dla bezdomnych zwierząt „Na Paluchu” w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Hołownia chce również:

- większej roli ekspertów w polskim rolnictwie, gospodarce ściekami i rybołówstwie;

- większego wsparcia dla lokalnych społeczności w strzeżeniu lokalnej przyrody;

- nowoczesnego, kompleksowego programu gospodarowania wodą (mikroretencja, renaturyzacja rzek). 

Solidarność społeczna

Szymon Hołownia postuluje powołanie Pełnomocnika Osób Wykluczonych wspierającego osoby wykluczone ze względu na status majątkowy, kryzys bezdomności, wiek, niepełnosprawność oraz ogólniej stan zdrowia, tożsamość psychoseksualną, wyznawaną wiarę oraz pochodzenie etniczne. 

Jak zaznacza w tej części programu: „będę stanowczo sprzeciwiał się ideologicznej nagonce na osoby nieheteronormatywne”. 

Równość w prawie i dostępie do edukacji, zniesienie tzw. pułapki rentowej, wprowadzenie opieki wytchnieniowej - to także propozycje Szymona Hołowni skierowane do osób z niepełnosprawnościami.

Pułapka rentowa to przepisy na mocy których osobom, których dochody przekroczą określone limity, zawiesza się lub zmniejsza świadczenie rentowe.

Hołownia chce działać na rzecz osób wykluczonych za pośrednictwem Rady Gabinetowej. Chce również „wspierać swoim autorytetem i narzędziami ministra zdrowia, środowisk lekarskich oraz organizacji społecznych”. 

Kandydat jest za zachowaniem obecnie programu Rodzina 500 Plus w jego obecnej formie, ale nie wyklucza, że w przyszłości mniej zamożni powinni w jego ramach otrzymywać większe wsparcie, a bardziej zamożni – mniejsze. 

Samorząd i jego zadania

Hołownia deklaruje: „Marzę o takiej reformie samorządu powiatów i województw, która osłabi wpływ partii, a wzmocni rolę jednostek samorządowych wchodzących w ich skład”. 

Senat powinien zyskać status izby samorządowej, reprezentującej gminy i powiaty.

Prezydent powinien stać się reprezentantem samorządu w systemie władzy centralnej. 

Jako swoje priorytety dotyczące praktycznego funkcjonowania samorządów Hołownia przedstawia walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Zwraca uwagę na rozwój transportu publicznego i realizację programu komunikacyjnego lepszego niż PKS Plus. 

Chce też zakopania podziału na centrum i peryferie, metropolię i stolicę: tak by nie był już przyczyną poważnych różnic społecznych. 

Hołownia chce przekazania województwom wszystkich szpitali wraz z dochodami ze składki zdrowotnej. Miałoby to sprawić, że za jakość i dostępność opieki będą odpowiadać ludzie wybierani bezpośrednio przez obywateli. 

Kandydat postuluje powołanie Komisja Edukacji Narodowej: „byłaby to powoływana przez wysoką większość posłów oraz senatorów niezależna agencja, która zastąpi upolitycznione kuratoria oświaty”. 

W polityce mieszkaniowej jest zwolennikiem modelu, w którym państwo pomaga średniozamożnym rodzinom w uzyskaniu własnego lokum. Równocześnie należy rozbudować szeroki system wspierania tanich mieszkań na wynajem. 

Inwestycjami powinny zajmować się samorządy i Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Główną rolę powinien pełnić Bank Gospodarstwa Krajowego, przekształcony w Bank Mieszkaniowy, udzielający „atrakcyjnego finansowania na inwestycje w tej sferze”. 

Biogram Szymona Hołowni

Urodził się w Białymstoku w 1976 roku. Jest absolwentem tamtejszego Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie – nie skończył studiów. 

Jest dziennikarzem, publicystą, prezenterem telewizyjnym.

W latach 1997-2000 pracował w „Gazecie Wyborczej” jako redaktor działu kultura.

Od 2001 do 2004 roku związany był z „Newsweek Polska” (dział społeczny, felietonista i redaktor).

W latach 2005-2006 pracował w „Rzeczpospolitej” jako redaktor dodatku opinii „Plus Minus”.

W 2006 roku prowadził program „Po prostu pytam” w TVP.

W latach 2007-2012 był dyrektorem programowym stacji Religia.tv. W latach 2008-2019 w TVN prowadził program „Mam talent!” wraz z Marcinem Prokopem.

W latach 2012-2013 pisał felietony dla „Wprost”. Od 2015 roku zajmował się publicystyką na łamach „Tygodnika Powszechnego” (w 2019 zawiesił współpracę w związku ze startem w wyborach prezydenckich). 

Szymon Hołownia to również autor książek religijnych i społecznych. Jest znany z działalności charytatywnej: w Białymstoku założył oddział „Pomocy Maltańskiej”. Stworzył również fundacje „Kasisi” i „Dobra Fabryka”. 

Szymon Hołownia jest żonaty. Żona Urszula jest oficerem Wojska Polskiego. Kandydat na prezydenta ma córkę Marię. 

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka