155 obserwujących
8145 notek
21490k odsłon
2018 odsłon

Szefem komisji europarlamentu ds. walki z rakiem będzie Kopacz lub Arłukowicz

Przewodniczącym specjalnej komisji Paramentu Europejskiego ds. walki z rakiem może zostać Ewa Kopacz. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Przewodniczącym specjalnej komisji Paramentu Europejskiego ds. walki z rakiem może zostać Ewa Kopacz. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wykop Skomentuj93

W EPL zapadła decyzja, że będzie to na pewno polski europoseł – powiedział szef frakcji PO-PSL w PE Andrzej Halicki (PO). 

Przewodniczącym specjalnej komisji Paramentu Europejskiego ds. walki z rakiem zostanie wiceszefowa PE Ewa Kopacz lub europoseł Bartosz Arłukowicz.  

PE podjął decyzję, że komisja będzie liczyć 33 członków - oznajmił Halicki. 

– W efekcie uzgodnień między parlamentarnymi frakcjami PE ustalił, że stanowisko przewodniczącego komisji przypadnie Europejskiej Partii Ludowej. Polska delegacja PO-PSL, w tym wiceprzewodnicząca Ewa Kopacz, od początku tej kadencji była zaangażowana w prace nad powołaniem komisji, stąd szef grupy Manfred Weber zaproponował nam objęcie tego stanowiska – powiedział Halicki. 

Jak dodał, decyzje o tym, kto zostanie przewodniczącym, zapadną na początku września. – Wtedy dojdzie do ukonstytuowania się komisji i rozpoczniemy prace. Pełnymi członkami komisji będą wiceszefowa PE Ewa Kopacz i europoseł Bartosz Arłukowicz. Byli ministrami zdrowia i mają doświadczenie, by kierować pracami komisji. Grupa nie podjęła decyzji personalnych, ale dziś możemy powiedzieć na 100 procent, że Polka lub Polak będzie szefem komisji – podkreślił. Zastępcą członka komisji z ramienia EPL będzie Adam Jarubas (PSL). 

Bartosz Arłukowicz
Przewodniczącym specjalnej komisji Paramentu Europejskiego ds. walki z rakiem może zostać europoseł Bartosz Arłukowicz. Fot. PO RP/CC BY-SA 2.0  

Halicki podkreśla, że komisja będzie ściśle współpracować z Komisją Europejską. – Walka z rakiem to jeden z priorytetów obecnej przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Można powiedzieć, że ta kwestia to wyzwanie cywilizacyjne. Liczę na bardzo ofensywną dyskusję (...) pod kątem oczekiwań związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli – mów Halicki. 

Szef delegacji PO-PSL podkreśla, że Polska stoi w obliczu rosnącej liczby zgonów z powodu raka. „Niestety jesteśmy w UE na niechlubnym pierwszy miejscu, jeśli chodzi o ilość zgonów na tę chorobę. To obecnie około 140 tys. rocznie. Stąd dla nas to tak bardzo ważna kwestia – powiedział. 

W czerwcu Parlament Europejski zdecydował o powołaniu specjalnej komisji ds. walki z rakiem. Komisja ma 12-miesięczny mandat, który może być przedłużony. 

Parlament Europejski przyjął po wybuchu pandemii rezolucję, w której wezwał, by w ramach nowego budżetu i planu odbudowy po koronawirusie UE zdecydowała o przeznaczeniu 50 mld euro na zwiększenie odporności systemów opieki zdrowotnej. 

W Europie z rakiem zmaga się prawie 200 mln osób. W Polsce około 50 proc. wszystkich zgonów związanych jest z rakiem.

KW

Wykop Skomentuj93
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka