Wiceminister Cieszyński odchodzi z rządu. Nie znamy przyczyn dymisji

Janusz Cieszyński nie jest już wiceministrem zdrowia. Fot. Ministerstwo Zdrowia
Janusz Cieszyński nie jest już wiceministrem zdrowia. Fot. Ministerstwo Zdrowia

Janusz Cieszyński - po ponad dwóch latach - zrezygnował z pracy w Ministerstwie Zdrowia. 32-latek pełnił funkcję podsekretarza stanu, był najbliższym współpracownikiem Łukasza Szumowskiego i odpowiadał za cyfryzację ochrony zdrowia oraz walkę z pandemią koronawirusa. 

- Dziś mój ostatni dzień w Ministerstwie Zdrowia. To był dla mnie niesamowity czas, za który dziękuję wszystkim, z którymi go spędziłem - oświadczył były wiceminister Cieszyński na Twitterze.


- Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana. Kiedy przychodziłem na Miodową miałem wiele obaw, czy podołam zadaniom, które mi powierzono - dodał w pożegnalnym liście, w którym podziękował wielu osobom - w tym premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz Łukaszowi Szumowskiemu. 

Cieszyński niemal codziennie występował na konferencjach prasowych jako urzędników resortu zdrowia i informował o liczbie zakażonych i zmarłych pacjentów na koronawirusa. Odpowiadał też za kontrakty na dostawy sprzętu medycznego - w tym maseczek, które ostatecznie nie spełniały wymaganych atestów. Zakup maseczek i respiratorów doprowadził do politycznego kryzysu i głosowania nad wotum nieufności wobec Szumowskiego. Wniosek ostatecznie przepadł, a Zjednoczona Prawica obroniła ministra zdrowia przed utratą stanowiska. 

Cieszyński za swój największy sukces w roli podsekretarza stanu uważa wprowadzenie e-recept. - Udało się, chociaż chyba nikt w to nie wierzył, uruchomić pierwsze usługi na platformie P1. Liczbę wystawionych e-recept liczy się już w setkach milionów, przyrost dzienny e-skierowań to już kilkadziesiąt tysięcy, rusza pilotaż EDM i zdarzeń medycznych. Badanie, które przeprowadziliśmy na dużej próbie pacjentów, wskazuje, że NPS z porad udzielanych przez telefon w dobie COVID-19 jest na poziomie, który osiągały prywatne przychodnie trzy lata temu - wskazał.

- Dzięki świetnej współpracy z Adamem Niedzielskim ruszyły strukturalne zmiany w NFZ. Fundusz ma najwyższe w historii badań odczyty wskaźnika zaufania i stopniowo, krok po kroku, następuje jego transformacja od środka i względem otoczenia. Wprowadziliśmy bezlimitowe finansowanie w kolejnych zakresach i kontynuowaliśmy rozpoczęty w 2016 roku proces skracania najważniejszych systemowo kolejek. Udało się też wprowadzić istotne zmiany organizacyjne, przede wszystkim pionizację struktury - dodał Cieszyński. 

GW

Lubię to! Skomentuj88 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka