156 obserwujących
8388 notek
22058k odsłon
5908 odsłon

Parlament Europejski. Debata ws. praworządności w Polsce

"Polska oddala się od wartości europejskich" - powiedział europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar podczas debaty w PE. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
"Polska oddala się od wartości europejskich" - powiedział europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar podczas debaty w PE. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Wykop Skomentuj253

Viera Jourova: Nie będzie środków z UE dla Polski w przypadku naruszeń praw LGBT.

Środki unijne nie trafią do Polski w przypadku naruszeń podstawowych praw grup osób LGBTI - ostrzegła w PE wiceszefowa KE Viera Jourova. Jej zdaniem dobrze się stało, że fundusze UE nie trafiły do 6 polskich gmin, które ogłosiły się strefami wolnymi od LGBTI. 

– Musimy jasno powiedzieć, że środki unijne nie trafią do Polski, jeśli będą naruszane podstawowe prawa grup LGBTI – podkreśliła wiceszefowa KE w debacie europarlamentu, którą sprowokowały uchwały niektórych samorządów dotyczące mniejszości seksualnych. 

Jej zdaniem retoryka anty-LGBTI, która pojawia się w polskich kręgach politycznych, jest pewnego rodzaju zezwoleniem na zachowania, które są wymierzone w te mniejszości. – Uważam, że to nie do przyjęcia – oświadczyła. 

Jourova mówiła też o tym, że KE powinna mieć więcej władzy, jeśli chodzi o nadzór nad środkami unijnymi. – Musimy w sposób nowatorski podchodzić do wspierania praworządności w państwach członkowskich, dlatego też proponowaliśmy warunkowość w dostępie do funduszy – przypomniała. 

Europosłowie dyskutują nad projektem raportu komisji wolności obywatelskich, który wskazuje na „przytłaczające dowody” łamania zasad państwa prawa i praw podstawowych. PiS uważa, że dokument jest stronniczy i że forsuje wizję sytuacji w Polsce oderwaną od rzeczywistości.

Eurodeputowani komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i praw wewnętrznych (LIBE) jeszcze w lipcu przy sprzeciwie eurodeputowanych PiS przyjęli to sprawozdanie. Projekt wskazuje na ciągłe pogarszanie się stanu demokracji, rządów prawa i praw podstawowych w Polsce. 

W tekście skoncentrowano się „na nieustannie pogarszającej się sytuacji w Polsce w zakresie funkcjonowania systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw sędziów oraz ochronie praw podstawowych”. 

Europosłowie uważają, że sytuacja w Polsce uległa pogorszeniu od czasu wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania z art. 7. W związku z tym domagają się od Rady zajęcia się tą sprawą i „przystąpienia wreszcie do działania”, w obronie praw obywateli. 

Głosowanie całego PE w sprawie raportu zaplanowane jest na piątek. W lipcu po przyjęciu go przez komisję LIBE europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska oceniała, że dokument „forsuje oderwaną od rzeczywistości wizję sytuacji w Polsce”. 

Dodatkowo w poniedziałek eurodeputowani będą dyskutować o sytuacji osób homoseksualnych, w tym tzw. strefach wolnych od LGBT - niewiążących prawnie uchwał niektórych samorządów w Polsce. 

PE w swojej informacji przed debatą przypomniał, że według Agencji Praw Podstawowych UE w Polsce rośnie nietolerancja i przemoc wobec osób LGBTI, z których przytłaczająca większość nie wierzy, że rząd skutecznie chroni je poprzez zwalczanie uprzedzeń i nietolerancji wobec nich. 

PE zaznaczył, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w wyroku z 2000 r., że dyrektywa UE ustanawiająca warunki równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy ma zastosowanie do oświadczeń prawnika składanych podczas audycji radiowej, w których powiedział on, że nigdy nie zatrudni „homoseksualisty” ani nie będzie chciał korzystać z jego usług. Eurodeputowani mają omówić potencjalny wpływ tego orzeczenia na sytuację w Polsce w kontekście „stref wolnych od LGBT”. 

Polska "oddala się od wartość europejskich"

Polska oddala się od wartości europejskich - powiedział europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar podczas debaty w PE. Według niego powody, dla których w PE jest debata na ten temat, są poważne; chodzi o inicjatywy ustawodawcze, które oznaczają poważne ryzyko naruszenia wartości europejskich.

Dyskusja związana jest z projektem raportu, nad którym europosłowie mają głosować w czwartek, a którego sprawozdawcą jest Juan Fernando Lopez Aguilar z frakcji socjaldemokratów. 

Aguilar mówił, że bardzo niepokoi go „podkopywanie wartości europejskich i demokracji w Polsce”, które oznacza „podkopywanie tych wartości w Unii Europejskiej”. 

Wskazał, że to kolejna debata i rezolucja na temat Polski w PE. Dodał, że UE nie może się zgodzić, by rezolucje te były systematycznie lekceważone przez jakiekolwiek państwo europejskiego. 

– Chodzi nam o przesłanie, w którym chcemy, by Polska wróciła do wartości Unii Europejskiej. UE nie jest obcym mocarstwem ani statkiem pozaziemskim. Reprezentujemy też obywateli polskich w tym zgromadzeniu – podsumował Hiszpan. 

Projekt rezolucji, przygotowany przez Komisję Wolności Obywatelskich, wskazuje na „przytłaczające dowody” łamania praworządności, w tym zagrożenia dla niezawisłości sądów, niewłaściwego funkcjonowania systemu legislacyjnego i wyborczego oraz zagrożenia dla praw podstawowych. 

Wykop Skomentuj253
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka