163 obserwujących
8723 notki
23040k odsłon
1225 odsłon

Premier apeluje o pomoc do Grodzkiego. "Postawmy na solidarność"

Morawiecki apeluje do Grodzkiego. fot. PAP
Morawiecki apeluje do Grodzkiego. fot. PAP
Wykop Skomentuj57

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałka Tomasza Grodzkiego z apelem, by Senat pilnie zajął się ustawą covidową po przyjęciu jej przez Sejm.

Dziś wszyscy musimy zjednoczyć się, by wygrać z koronawirusem. Solidarność to nasza największa broń w tej walce. Dlatego przypominam członkom opozycji i tym, którzy nie zawsze zgadzają się z naszymi decyzjami: zgoda buduje! - przekazał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zwrócił się do marszałka Senatu, by "jak najszybciej pomógł w uchwaleniu tej bardzo potrzebnej dla walki z COVID-19 ustawy".

"W duchu odpowiedzialności za kraj apeluję do Pana Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Grodzkiego, by jak najszybciej pomógł nam w uchwaleniu tej bardzo potrzebnej dla walki z COVID-19 ustawy. Walka z wirusem to nie sprawa lewicy, prawicy, koalicji czy opozycji! To sprawa wszystkich Polaków i kluczowa kwestia dla przyszłości Polski" - napisał szef rządu.

"Opozycja jako wsparcie a nie przeszkoda"

- Dzisiaj pandemia dotyka każdego kraju na świecie. To gigantyczne wyzwanie, jakiego pokolenia Europejczyków nie widziały od II wojny światowej. Codziennie jestem w kontakcie z przywódcami z całej Europy. Opowiadają mi, że w trudnych chwilach ich klasa polityczny potrafi się zjednoczyć, może nie wszędzie, nie zawsze, ale często opozycja jest dla nich wsparciem niż przeszkodą. Razem potrafią stawić czoła trudnym zadaniom - mówił w opublikowanym w mediach społecznościowym nagraniu Morawiecki. 

- Dlatego dziś ja również chcę zaapelować o rezygnację z obstrukcji, z przerw, z odroczeń i zwlekania. Chce się zwrócić do marszałka Senatu o pilne przeprocedowanie tej ustawy w izby wyższej zaraz po je  prawdopodobnym przyjęciu przez Sejm - mówił premier. 

Jak dodał, jest gotowy "wytłumaczyć marszałkowi Grodzkiemu, jak ważne są to rozwiązania, jak bardzo pomagają lekarzom, pielęgniarkom, służbom w realizowaniu ich różnych zadań".

"Postawmy na solidarność"

- Postawmy na solidarność tak, jak stawiają na nią Polacy. Choćby już teraz mam 100 zgłoszeń osób chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym budowanym na Stadionie Narodowym. Pandemia to egzamin dla całek klasy politycznej, bo w walce z koronawirusem nie ma przecież rozwiązań prawicowych, lewicowych. Są skuteczne lub nieskuteczne - powiedział szef rządu. 

Zapewnił, że rząd stara się ciągle podnosić skuteczność. - Zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów z Covid-19. Jeszcze na początku września było ich 600 tysięcy, dzisiaj to już 16 tys. W przypadku respiratorów, mamy ich już 2,5 tys. które czekają na podłączenie. Nasza skuteczność zależy jednak nie tylko od decyzji rządowych, zależy także od naszych indywidualnych decyzji. Bardzo proszę, stosujmy się do zasady DDM. Dopóki nie mamy szczepionki, musimy zaszczepić w sobie dyscyplinę i solidarność - mówił Morawiecki. 

- Wiele razy w naszej historii udowodniliśmy, że jeżeli jesteśmy solidarni i jesteśmy razem, to stawiamy czoła największym wyzwaniom. Mimo wszystkich różnić, ja zawsze będę otwarty na dobre pomysły, ale dzisiaj trzeba przede wszystkim działać - podkreślił. 

"Wywrócenie ładu w państwie"

- Mam nadzieję, że Polacy zrozumieją, iż jedynym celem totalnej opozycji jest wywrócenie ładu w państwie oraz utrudnianie pracy służb, w tym medycznych - w ten sposób wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował przegrane przez PiS głosowanie. Większość posłów zgodziła się, aby odroczyć obrady izby do środy. Parlamentarzyści mieli na nim zająć się ustawą dotyczącą Covid-19.

Sejm w środę rano ma wznowić odroczone we wtorek obrady i zająć się m.in. złożonym przez PiS projektem nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Z harmonogramu środowych obrad wynika, że Sejm ma przeprowadzić tego dnia dwa czytania tego projektu oraz głosowanie

Wcześniej we wtorek wicedyrektor CIS Anna Godzwon poinformowała, że nie jest planowane żadne specjalne posiedzenie Senatu, bo nie ma materii, nad którą izba miałaby pracować. Jak dodała, najbliższe posiedzenie, które potrwać ma trzy dni, planowane jest na przyszły wtorek

Grodzki odpowiada Kosiniakowi

- Niewykluczone, że posiedzenie Senatu rozpocznie się w poniedziałek, 26 października, wieczorem - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Prośba PSL o przyśpieszenie prac zostanie w stopniu możliwie jak największym uwzględniona - zadeklarował

Wcześniej we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że jeszcze tego dnia będzie rozmawiał z marszałkiem Grodzkim i przekonywał do tego, by - jeśli Sejm uchwali w środę nowelizację przepisów dotyczącą walki z epidemią koronawirusa - zwołać szybko posiedzenie Senatu

Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka