164 obserwujących
9164 notki
24179k odsłon
  1736   0

Morawiecki podsumował walkę o budżet UE. Odpowiedział Solidarnej Polsce

Mateusz Morawiecki o kulisach negocjacji unijnych. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki o kulisach negocjacji unijnych. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki szanuje rozbieżność zdań w koalicji rządzącej, jednak wyraził nadzieję na ugaszenie sporu z Solidarną Polską. Szef rządu podsumował wielotygodniową batalię Polski i Węgier o budżet unijny z grożącym wetem w tle. Partia Zbigniewa Ziobry rozważa tymczasem wyjście z koalicji Zjednoczonej Prawicy. 

- Szanuję poglądy naszych najbliższych współpracowników, partnerów, a w szczególności tych z Solidarnej Polski. Mam nadzieję, że pomimo pewnego różnego patrzenia na sprawy, osoby, które znają się na prawie europejskim potwierdzą szybko, że dojdziemy do porozumienia - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po szczycie Rady Europejskiej. Przywódcy unijni doszli do porozumienia ws. wypłat z funduszu odbudowy dla gospodarek pogrążonych w kryzysie pandemicznym. 

- Kwota  770 mld złotych dla Polski to bardzo dobry budżet. Dzięki negocjacjom, które były dość długotrwałe, trudne, żmudne doszło do porozumienia, które zaakceptowało wszystkie nasze warunki - podkreślił Morawiecki.

Innego zdania są Zbigniew Ziobro i jego współpracownicy. Lider Solidarnej Polski skrytykował postawę polskiej delegacji, która zgodziła się na doprecyzowanie mechanizmu uzależnienia wypłat środków od oceny praworządności w konkluzjach. Beata Kempa oświadczyła wprost, że Polska utraciła suwerenność na rzecz innych krajów. 

- Warto rozmawiać, warto się dogadywać, warto wierzyć w to, że mimo iż kogoś ponoszą emocje, to nie jest koniec świata - odpowiedział Morawiecki krytykom z Solidarnej Polski. - Gdybym miał za każdym razem się obrażać na to co piszą na mój temat, trudno byłoby prowadzić realne działania. Jako kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości pokazaliśmy drogę środka - dodał szef rządu. 

Wielogodzinne negocjacje z twardym stanowiskiem Polski dotyczyły również transformacji klimatycznej. - Temat, który zajął nam kilka godzin, to kwestie klimatyczne. Zależało nam, żeby wypracować dobre porozumienie, żeby Polska mogła mieć środki na sprawiedliwą transformację klimatyczną. Polityka klimatyczna Unii jest dziś jednym z kluczowych narzędzi polityki gospodarczej i polityki przemysłowej, dlatego dobrze się stało, że wbudowaliśmy tam kilka elementów, które służą gospodarce Polski i uwzględniają jej nietypowy charakter - ocenił Morawiecki. 

Przywódcy unijni zdeklarowali się do zmniejszenia emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. Polska wynegocjowała ok. 230 mld złotych na transformację klimatyczną.

Ważą się kolejny raz w tym roku losy koalicji rządzącej. Wiceminister Michał Woś w Radiu Plus potwierdził, że partia Ziobry rozważa opuszczenie gabinetu, który ostatecznie nie zawetował kompromisowej propozycji ze strony niemieckiej prezydencji. 

- Będziemy rozważali za i przeciw tego scenariusza. Między innymi o tym zarząd będzie dyskutował. Są różne racje: za i przeciw. Część osób mówi, żeby wyjść z rządu, czy chcemy w takim rządzie zasiadać. Niektórzy stawiają pytanie co jest alternatywą, ale alternatywą są rządy lewicy i liberałów - stwierdził Woś. 


GW

Lubię to! Skomentuj120 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka