164 obserwujących
9143 notki
24151k odsłon
  2467   0

Ministerstwo sprawiedliwości interweniuje w Wielkiej Brytanii ws. Polaka w śpiączce

Wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Paweł Supernak
Wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Paweł Supernak

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że wystąpił do władz Wielkiej Brytanii z wnioskiem o ponowne przyłączenie Polaka w śpiączce do aparatury podtrzymującej życie i o przekazanie go do Polski.

- Nasz rodak w ciężkim stanie trafił do szpitala w Wielkiej Brytanii. W tej chwili stan zdrowia jego się poprawia, zgodnie z informacjami, które uzyskujemy od rodziny przebywającej zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce - mówił Warchoł podczas konferencji prasowej o Polaku ze szpitala w Plymouth.

- Moim obowiązkiem jako pełnomocnika rządu ds. praw człowieka jest ochrona zdrowia, życia wszystkich naszych rodaków, zwłaszcza tych, którzy są narażeni na utratę życia, zwłaszcza tych w ciężkiej sytuacji - podkreślił.

Jak mówił, z tego powodu wystąpił do ministra spraw zagranicznych o przyznanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi, żeby wyjąć go spod jurysdykcji sądów brytyjskich i przekazać pod jurysdykcję sądów polskich, zarówno w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych, jak i egzekucyjnych. Wyjaśnił, że dzięki temu to sądy polskie będą decydować o dalszym leczeniu Polaka, a nie sądy brytyjskie. Warchoł podkreślił równocześnie, że paszport dyplomatyczny Polaka został już przesłany do konsula w Londynie.

- Ponadto zawnioskowałem do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o rozpoczęcie procedury przed polskim sądem o wyrażenie zgody przez polski sąd na transport naszego rodaka do naszego kraju - poinformował Warchoł. Jak dodał, w piątek prokuratura wystąpiła do sądu o taką zgodę, i taką zgodę uzyskała. - W godzinach wieczornych Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie prawomocne i wykonalne od razu o zgodzie na transport naszego rodaka do Polski - opisywał wiceminister.

- W związku z powyższym, wystąpiłem w dniu dzisiejszym do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski, z wnioskiem o rozpoczęcie procedury wdrożenia w życie prawomocnego i wykonalnego orzeczenia naszego sądu wydanego wczoraj - poinformował. - Ponadto, wystąpiłem do ministra zdrowia Wielkiej Brytanii z wnioskiem o ponowne przyłączenie naszego rodaka do aparatury podtrzymującej życie - dodał. Wyjaśnił przy tym, że szpital, w którym się on znajduje, jest szpitalem podlegającym rządowi brytyjskiemu.

Wiceminister poinformował także, że transport Polaka jest przygotowany i w ciągu kilku godzin może zostać zrealizowany. - Jedyne, czego potrzebujemy, to zgody Wielkiej Brytanii. Ufam, że taka zgoda zostanie szybko wydana. Moje pisma z dnia dzisiejszego mają temu służyć - oświadczył wiceminister.

Podkreślił, że "jest to gra o życie naszego rodaka". - Ufam, że ją wygramy, ufam, że wygra cywilizacja życia nad cywilizacją śmierci. Nie możemy nikogo z naszych rodaków zostawiać samym sobie. W naszej kulturze, wierze, w naszej tradycji leży ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci - powiedział Warchoł.

Wiceminister proszony podczas konferencji o komentarz do opinii brytyjskiego sądu, iż ewentualna śmieć Polaka w trakcie transportu do kraju byłaby "bardziej uwłaczająca", niż odłączenie go od aparatury, podkreślił, że poziom ochrony życia w Polsce i Wielkiej Brytanii jest różny.

- Nie możemy zgodzić się z takim podejściem do życia, nie możemy zgodzić się z ignorancją dla osób cierpiących, chorych. Nie ma zgody na cywilizację śmierci. Musimy pryncypialnie bronić cywilizacji życia - mówił. - Sądy nie mogą decydować o niczyim życiu czy śmierci - dodał.

Wskazał także, że polscy lekarze i eksperci są gotowi zaopiekować się naszym rodakiem. - Klinika "Budzik" jest gotowa go przyjąć, o czym zapewnił również pan wiceminister zdrowia Waldemar Kraska - przekazał.

Chodzi o mężczyznę w średnim wieku, od kilkunastu lat mieszkającego w Anglii, który doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora orzekł o zabezpieczeniu postępowania poprzez wyrażenie zgody na przetransportowanie mężczyzny na terytorium Polski. Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka w śpiączce.

ja

Lubię to! Skomentuj103 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka