164 obserwujących
9511 notek
24745k odsłon
  4086   2

Fundusz Wsparcia Artystów. PiS przegrał w Sejmie. Solidarna Polska zagłosowała z opozycją

Sejm RP. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Sejm RP. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Wydatkowanie środków z Funduszu Wsparcia Artystów wzbudziło wiele głosów oburzenia wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy; mają oni prawo do informacji, dlatego głosowaliśmy za jawnością - oświadczyła w czwartek Solidarna Polska.

Sejm zdecydował w czwartek, że wysłucha informacji wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego ws. procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Za uzupełnieniem porządku obrad Sejmu o ten punkt zagłosowało m.in. 17 posłów Solidarnej Polski.

Wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o ten punkt poparło 232 posłów, 217 było przeciw. Za wysłuchaniem informacji głosowali posłowie: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji, Kukiz'15, Polski 2050 oraz 17 posłów Solidarnej Polski. Przeciw zagłosowało 217 posłów. 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Piotr Gliński, Fundusz Wsparcia Kultury
Sejm zdecydował, że wysłucha informacji wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego ws. Funduszu Wsparcia Kultury. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

„Wydatkowanie środków z Funduszu Wsparcia Artystów wzbudziło wiele głosów oburzenia wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy. Mają oni prawo do informacji. Dlatego głosowaliśmy za jawnością. Nasze wątpliwości budzą też inf. art. »Przemysł pogardy« w »Do Rzeczy«” - czytamy w oświadczeniu Solidarnej Polski.

Później Solidarna Polska dodała na Twitterze: „ZP trwa. To wartość. Dlatego musimy dbać o nasz program - są medialne informacje o przekazywaniu dużych pieniędzy na projekty atakujące polską historię i Polaków - wyborcy mają prawo do rzetelnej informacji”.


Wpis na ten temat zamieścił także polityk SP Sebastian Kaleta. „Nie rozumiemy decyzji o utajnieniu drugiej listy beneficjentów w sytuacji gdy wydatkowanie pierwszej transzy wzbudziło takie kontrowersje. Dobrze, że wicepremier Piotr Gliński będzie mógł przedstawić informację o wydatkowaniu środków z Funduszu na posiedzeniu Sejmu” - napisał na Twitterze.


Inny z posłów Solidarnej Polski, Janusz Kowalski stwierdził w swoim wpisie na Twitterze, iż „w związku z dużą ilością informacji o możliwym szerokim finansowaniu projektów lub organizacji antypolskich” zgodzili się, że w interesie Zjednoczonej Prawicy jest wyjaśnienie tych wątpliwości.

– Uważamy, że jawność, przejrzystość finansowania jest bardzo istotna, dlatego posłowe Solidarnej Polski zdecydowali o takim głosowaniu. Zjednoczona Prawica to duża wartość, a przekazywanie pieniędzy wielkim organizacjom antypolskim należy wyjaśnić – powiedział poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba. 

KW

Lubię to! Skomentuj93 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka