Próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną trwają trzy dni. Odbywają się stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.
Zgodnie z harmonogramem podanym przez CKE, 17 marca odbył się próbny egzamin z języka polskiego. 18 marca egzamin próbny z matematyki, a 19 marca - próbny egzamin z języka obcego nowożytnego.
Rozprawka lub opowiadanie o bohaterze z lektury
Rozprawka o tym, że w każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych lub opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej - takie tematy do napisania mieli do wyboru uczniowie na próbnym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego.
Na egzaminie z polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 20 zadań. Odnosiły się one m.in. do dwóch tekstów zamieszczonymi w arkuszu: tekstu literackiego i tekstu nieliterackiego. Pierwszy z nich to fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, drugi to fragment tekstu z "Krótkiego przewodnika po życiu" ks. Józefa Tischnera.
Wśród nich były zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znalazły się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz i zadania na dobieranie. Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź.
Wśród zadań otwartych jedno brzmiało: Na podstawie przytoczonego fragmentu "Pana Tadeusza" napisz, w jaki sposób Sędzia dba o dobre samopoczucie gości. Nie cytuj sformułowań z arkusza". Inne zadanie otwarte brzmiało: "Na popularnym internetowym forum rozpoczęła się dyskusja na temat: Czy warto pielęgnować dawne zwyczaje? Zabierz głos w dyskusji. Przedstaw swoje stanowisko i poprzyj je dwoma argumentami.
Jeszcze inne zadanie zilustrowane było ilustracjami okładek pięciu książek; były to: Henryk Sienkiewicz "Latarnik", Adam Mickiewicz "Dziady, część II", Henryk Sienkiewicz "Quo Vadis", Aleksander Fredro "Zemsta", Juliusz Słowacki "Balladyna". Polecenie w tym zadaniu brzmiało: "Wybierz dwie okładki i uzasadnij związek zamieszczonego na każdej z nich elementu graficznego z treścią każdej z wybranych lektur".
Uczniowie musieli też streścić cytowany w arkuszu fragment tekstu Tischnera. Do tego tekstu odnosiło się też kilka zadań zamkniętych i otwartych.
Uczniowie musieli także napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów. Jeden z nich to temat o charakterze argumentacyjnym, drugi to temat o charakterze twórczym.
Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: "W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego".
Drugi z zaproponowanych tematów brzmiał: "Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który przekonał Cię podczas spotkania, że w życiu warto podejmować ryzyko. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową".
Lista lektur obowiązkowych dla klas VII i VIII w roku szkolnym 2020/2021
W arkuszu przywołano listę lektur obowiązkowych dla klas VII i VIII w roku szkolnym 2020/2021, zgodną z wymaganiami egzaminacyjnymi: Charles Dickens "Opowieść wigilijna"; Aleksander Fredro "Zemsta"; Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII, VIII; Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec"; Adam Mickiewicz - "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady część II", "Pan Tadeusz" (całość); Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę"; Henryk Sienkiewicz - "Quo Vadis", "Latarnik"; Juliusz Słowacki - "Balladyna"
Nowe zasady egzaminu ósmoklasisty
Decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.
Arkusze egzaminacyjne na próbne egzaminy ósmoklasisty zostały przygotowane w oparciu w wymagania egzaminacyjne, które będę obowiązywać na egzaminach w maju tego roku.
- Pragnę również zwrócić uwagę na to, że zadania w teście diagnostycznym mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do połowy marca br. Uprzejmie proszę o poinformowanie ósmoklasistów oraz – jeżeli to możliwe – również ich rodziców o przyczynie ewentualnych trudności w rozwiązywaniu niektórych zadań w teście w takiej sytuacji oraz możliwości powrotu do nierozwiązanych zadań po realizacji danego zagadnienia na lekcjach - wskazał dyrektor CKE.
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. W tym roku przeprowadzany będzie po raz trzeci. Odbędzie się w dniach 25-27 maja.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w maju, to będzie go pisał w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
KJ
Inne tematy w dziale Społeczeństwo