167 obserwujących
9598 notek
24886k odsłon
  469   0

Policja chce ukarać wiceministra Warchoła za brak maseczki w miejscu publicznym

Marcin Warchoł z rodziną i znajomymi na ulicach Rzeszowa, fot. Twitter/profil Marcina Warchoła
Marcin Warchoł z rodziną i znajomymi na ulicach Rzeszowa, fot. Twitter/profil Marcina Warchoła

Policjanci z Rzeszowa przygotowali wniosek o uchylenie immunitetu wiceministrowi Marcinowi Warchołowi, który startuje tam w wyborach na prezydenta. Chodzi o zdjęcia, na których pokazywał się w miejscach publicznych bez maseczki - informuje RMF FM.

Wiceminister opublikował 8 marca zdjęcie z rozdawania kwiatów przy okazji Dnia Kobiet. Warchoł - wbrew obowiązującym przepisom - nie zakrywał wtedy ust i nosa.

Na innych fotografiach dokumentujących kampanię Marcin Warchoł również często występuje bez maseczki, czasem nie mają ich także osoby towarzyszące mu na zdjęciach.

Podczas konferencji o zarejestrowaniu komitetu wyborczego w Rzeszowie, również pozował z niezakrytą twarzą.


Warchoł na pytanie, dlaczego występuje bez maseczki, odpowiadał: - Dlatego, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - odparł minister. - Tydzień temu odbyło się spotkanie liderów partii opozycyjnych, którzy poparli pana Fijołka. Byli tam panowie Budka, Hołownia, Czarzasty czy Kosiniak-Kamysz. Każdy z nich miał ściągniętą maskę. Absolutnie uważam, że nie jestem pod prawem, a moje prawa obywatelskie nie są niższe w tej kwestii od tych panów - dodaje Warchoł.

Dziennikarze RMF FM dowiedzieli się, że rzeszowska policja po zgłoszeniu incydentów przekazała sprawę do Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Biuro zgodnie z trybem postępowania powinno przygotować wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wyrażenie zgody na pociągnięcie Marcina Warchoła do odpowiedzialności karnej. Ale wniosek będzie musiał przejść przez ręce Zbigniewa Ziobry, który jest ministrem sprawiedliwości i którego Warchoł jest zastępcą.

Sztab kandydata na prezydenta Rzeszowa przekonuje: "Jeśli Pan poseł prof. Marcin Warchoł nieświadomie naruszył rozporządzenie, oczywiście jest gotów natychmiast opłacić mandat".

Komentatorzy piszą, że Warchoł, jako członek rządu, powinien świecić przykładem i zakrywać usta i nos. Na niezakładanie maseczki przez rządowego kolegę zareagował także minister w MSWiA Maciej Wąsik:

Na tłumaczenia wiceministra sprawiedliwości, że był na terenie zielonym zareagowali internauci przypominając, że publikował również "bezmaseczkowy" filmik z centrum miasta.

Wiceminister sprawiedliwości podkreśla również, że "nie organizuje zgromadzeń publicznych". - Wszystkie moje eventy polegają na przemieszczaniu się. Wręczałem kwiatki, przemieszczając się. Wręczałem ciasteczka, przemieszczając się. A gdy z okazji dnia wiosny wręczałem drzewka, również się przemieszczałem - tłumaczy.

Za brak maseczki policja może wystawić mandat w wysokości nawet tysiąca złotych. Policja może też skierować sprawę do sanepidu, który za niestosowanie się do przepisów może nakładać kary administracyjne od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

jaLubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka