169 obserwujących
9928 notek
25430k odsłon
  1706   0

Nowak nie musi od razu płacić miliona kaucji. Jest decyzja sądu

Sławomir Nowak po wyjściu z aresztu śledczego. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sławomir Nowak po wyjściu z aresztu śledczego. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Sławomir Nowak uniknie zapłaty miliona złotych poręczenia majątkowego do uprawomocnienia się decyzji przez sąd - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie. Śledczy nie zgadzają się na wypuszczenie byłego ministra transportu z aresztu, obawiając się matactwa w wielowątkowym śledztwie.

Najpierw wygrana pierwsza bitwa z prokuraturą i wyciągnięcie klienta z aresztu po 9 miesiącach odsiadki, teraz odsunięcie w czasie zapłaty należnego poręczenia majątkowego w kwocie miliona złotych - Sławomir Nowak nie może narzekać na pracę swoich obrońców. Tym samym znany polityk uzyskał dodatkowy czas na zebranie ogromnej sumy, która pozwoli mu przebywać na wolności. Nowakowi grozi do 15 lat kary więzienia za zarzucane mu czyny korupcyjne w głośnym śledztwie polsko-ukraińskim. 

Sąd kontra prokuratura w sprawie Nowaka

12 kwietnia sędzia Agnieszka Domańska z Sądu Okręgowego w Warszawie nie uwzględniła wniosku prokuratora o przedłużenie stosowanego od lipca 2020 roku tymczasowego aresztowania wobec Sławomira Nowaka. Sąd uznał, że na obecnym etapie śledztwa wystarczające będą tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze.

Wobec Nowaka zastosowano zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, dozór policji raz w tygodniu, zakaz kontaktowania się z podejrzanymi i świadkami w jego sprawie, z wyłączeniem osób mu najbliższych i poręczenie majątkowe w kwocie 1 miliona złotych. Na wpłatę tych pieniędzy Nowak miał czas do 26 kwietnia, czyli 14 dni od ogłoszenia postanowienia.

Obrona Sławomira Nowaka nie złożyła zażalenia na postanowienie z 12 kwietnia, do Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpłynęło w piątek jedynie zażalenie prokuratury, ale sprawa nie ma jeszcze wyznaczonego terminu.

Jak się okazało, obrona podejrzanego złożyła jeszcze inny wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie. W tym tygodniu sędzia Domańska rozpoznawała wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia z 12 kwietnia w zakresie poręczenia majątkowego.

- Postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 r. sąd wstrzymał wykonanie powyższego postanowienia w zakresie dotyczącym poręczenia majątkowego do czasu rozpoznania zażalenia Prokuratury przez Sąd Apelacyjny w Warszawie - przekazała komórka prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie mówiła po zwolnieniu Nowaka z aresztu, że taka decyzja sądu "stwarza bardzo duże zagrożenie dla prawidłowego biegu postępowania przede wszystkim poprzez stworzenie podejrzanemu możliwości ucieczki z kraju, a także umożliwienie mu mataczenia".

Rzeczniczka prokuratury podkreśliła, że istnieje "niezwykle duże ryzyko" ucieczki Sławomira Nowaka z kraju "z powodu bardzo wysokiego zagrożenia karą popełnionych przez niego czynów, wynoszącego nawet do 20 lat pozbawienia wolności i jego niewątpliwych kontaktów międzynarodowych, które wynikają z treści ogłoszonych mu zarzutów".

"Porażające dowody" ws. Nowaka

B. minister transportu w rządzie Donalda Tuska przebywał w areszcie od lipca 2020 r. Został zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Według źródeł w prokuraturze, materiał zebrany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w tej sprawie jest "porażający" i składa się głównie z materiałów niejawnych, w tym podsłuchów rozmów, a także "bardzo obszernych" i "wyjątkowo szczegółowych" wyjaśnień wieloletniego przyjaciela Nowaka i współpodejrzanego w tym śledztwie - Jacka P. Nowak podejrzany jest obecnie o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy.

Zarzuty korupcji dotyczą m.in. okresu, gdy Nowak pełnił funkcję szefa gabinetu premiera Donalda Tuska. Chodzi o przyjmowanie korzyści majątkowych - w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych - od Wojciecha T., byłego wiceprezesa PGE i Energi za pośrednictwem Leszka K. Nowak miał także - według śledczych - przyjąć blisko 200 tys. złotych w latach 2012-2016 od byłego prezesa PKN Orlen Dariusza K. za pośrednictwem "osoby trzeciej". Miała ona przekazywać Nowakowi co miesiąc 3,5 tys. złotych od byłego prezesa Orlenu.

Prokurator 7 stycznia zdecydował o rozszerzeniu zarzutów o wątek przyjmowania kolejnych łapówek przez Nowaka i powoływanie się na wpływy. Zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych dotyczą przestępstw popełnionych w czasie, gdy był on szefem Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy (Ukrawtodor).

CBA zatrzymało tego dnia trzy osoby, które miały brać udział w tych przestępstwach. Jedną z nich był Łukasz Z., były doradca Ewy Kopacz, który - według ustaleń prokuratury - "czterokrotnie wspólnie i w porozumieniu ze Sławomirem N., przyjął pieniądze w łącznej kwocie około 1,3 mln zł w zamian za podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw oraz zapewnienia przychylnego potraktowania spółek w postępowaniach m.in. administracyjnych, arbitrażowych oraz o charakterze międzynarodowym. Przyjęcie korzyści majątkowych poprzedzone było faktem wywołania u osób reprezentujących spółki przekonania o posiadaniu przez Sławomira N., rozległych wpływów na arenie międzynarodowej" - informowała prokuratura.

GW

Lubię to! Skomentuj93 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo