Salwador ma uznać bitcoin za oficjalną walutę

Salwador ma uznać bitcoin za oficjalną walutę. Fot. flickr.com
Salwador ma uznać bitcoin za oficjalną walutę. Fot. flickr.com
Bitcoin zaliczył ostatnio znaczny spadek wartości, ale jest coraz poważniej traktowany na całym świecie. Kryptowaluta już wkrótce ma zostać uznana za oficjalny środek płatniczy w pierwszym kraju na świecie. Tak przynajmniej zapowiada prezydent Salwadoru.

Nayib Bukele powiedział w sobotę, że przekaże salwadorskiemu parlamentowi ustawę, która uzna bitcoin za oficjalny środek płatniczy w tym kraju. Miałoby to ułatwić przekazy pieniężne tysiącom jego rodaków, pracujących poza krajem, którzy wspierają w ten sposób swoje rodziny.

Bitcoin ma zostać oficjalną walutą. Salwador prekursorem

PKB Salwadoru - według szacunków ekonomistów - opiera się w ok. 20 proc. właśnie na przekazach gotówkowych od pracujących emigrantów. Bukele podkreślił, że kwota byłaby większa niż 6 mld dolarów, gdyby nie marże pośredników. „Dzięki wykorzystaniu Bitcoina kwota otrzymywana przez ponad milion rodzin o niskich dochodach będzie rosła o równowartość miliardów dolarów każdego roku” - napisał prezydent Salwadoru.

Czytaj też:

Bukele we wpisie na Twitterze nazwał uznanie bitcoina krokiem w stronę „promowania integracji finansowej” i „imperatywem moralnym”. Jego zdaniem zapewni to Salwadorczykom dostęp do kredytów, oszczędności, inwestycji i bezpiecznych transakcji.

Bitcoin zbawi Salwador? W branży kryptowalut zacierają ręce

Bitcoin ma też napędzić gospodarkę, wpłynąć na tworzenie miejsc pracy i włączenie populacji do oficjalnego obiegu pieniężnego. Prezydent Salwadoru wskazał, że 70 proc. jego rodaków nie ma konta w banku i pracuje w szarej strefie.

Zapowiedź Bukele była hitem na konferencji poświęconej bitcoinowi, która odbyła się w sobotę w Miami. Jack Mallers, założyciel platformy Strike, która zajmuje się obrotem kryptowalutą powiedział, że plany Salwadoru sprawią, że o bitcoinie usłyszy cały świat.

- Uznając całkowicie cyfrową walutę za oficjalny środek płatniczy, Salwador zapewni sobie najbardziej bezpieczny, skuteczny i globalnie zintegrowany system finansowy na świecie - powiedział.

MD

Czytaj dalej:

Grzegorz Braun wyrzucony z debaty Radia Zet. Za homofobię i koronasceptycyzm

Rosyjski okręt miał wpłynąć na polskie terytorium. MON: Fake news!

Maciej Dowbor nabijał się z prezydenta. „Niech Cię pali sumienie, podły człowieku!”

Jan Rulewski o powrocie Tuska: Wróci pod koniec roku, chce pobić Kaczyńskiego

Burza po słowach Terleckiego o Cichanouskiej. Marszałek Sejmu: „Wyjaśniam oburzonym...”

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka