To nie koniec sporu o Baltic Pipe. Jest silny sojusznik Polski

Baltic Pipe - Unia Europejska pomoże dokończyć projekt?
Baltic Pipe - Unia Europejska pomoże dokończyć projekt?
Komisja Europejska gotowa jest do znalezienia rozwiązań, dzięki którym powstanie gazociąg Baltic Pipe.

- Projekt Baltic Pipe to europejski projekt wspólnego zainteresowania (PCI), którego celem jest pomoc UE w realizacji jej celów w zakresie polityki energetycznej i klimatu: przystępna, bezpieczna i zrównoważona energia dla wszystkich obywateli. Projekt otrzymał dotację w wysokości 215 mln euro z instrumentu "Łącząc Europę" - przekazał rzecznik Komisji Europejskiej. 

Przeczytaj:

Baltic Pipe. Duński koncern pyta o warunki wznowienia prac

Baltic Pipe z kompletem pozwoleń. Rozpoczyna się budowa

Komisja Europejska mediatorem?

- Wszystkie projekty wspólnego zainteresowania muszą być zgodne ze wszystkimi odpowiednimi unijnymi i krajowymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Proces wydawania pozwoleń środowiskowych dla tego gazociągu biegnącego przez ląd w Danii należy do kompetencji krajowych władz duńskich. Komisja śledziła ostatnie doniesienia i pozostaje w kontakcie ze stronami, aby otrzymywać aktualne informacje. Komisja Europejska jest gotowa pomóc stronom w znalezieniu rozwiązania tej kwestii, z pełnym poszanowaniem odpowiednich przepisów dotyczących ochrony środowiska - ocenił rzecznik.

W ubiegły czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Prace nad Baltic Pipe zostaną prawdopodobnie wstrzymane - jeśli nie wskóra nic Komisja Europejska - ale jak tłumaczyła wicedyrektorka Energinetu Marian Kaagh, nie da się tego zrobić natychmiast. 

Baltic Pipe - strategiczny projekt 

Decyzja wywołała ogromne zaskoczenie w polskich sferach rządowych. Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet.

Zobacz też:


GW

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka