Ocean Południowy. Znasz cztery oceany? Od dzisiaj jest piąty

Ocean Południowy. Nowy twór na mapie. Fot. Wikimedia
Ocean Południowy. Nowy twór na mapie. Fot. Wikimedia
Czy oceanów może przybyć? Okazuje się, że nie trzeba do tego ruchów płyt tektonicznych i nowego układu lądów. Globusy i mapy trzeba będzie jednak zmienić, bo naukowcy uznali, że do czterech istniejących oceanów należy doliczyć kolejny. Ocean Południowy.

Ocean Południowy został oficjalnie uznany za piąty ocean Ziemi przez National Geographic. W Światowy Dzień Oceanów prestiżowe pismo ogłosiło, że przychyla się do zdania Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery, która już wcześniej uznała wody wokół Antarktydy za osobny ocean.

Ocean Południowy. Nowy twór na mapie wokół Antarktydy

Ocean Południowy - ten termin był już używany przez amerykańską instytucję rządową na początku tego roku. Naukowcy uznali, że jego granicami będzie 60 st. szerokości geograficznej południowej. Nieco „wycięty” na rzecz Atlantyku ma być tylko w okolicy Cieśniny Drake’a. To oznacza, że będzie on się roztaczał od kilkudziesięciu do kilkuset kilometrów od brzegów Antarktydy.

Czytaj też:

National Geographic podkreśla, że na wyodrębnienie Oceanu Południowego największy wpływ ma występujący w jego wodach prąd. Zimna, mało słona woda, którą niesie ze sobą od ok. 34 mln lat, zapewnia wyjątkowe środowisko rozwoju tysiącom gatunków.


Oceany kluczowe dla klimatu

Ocean Południowy, jak i pozostałe - Ocean Indyjski, Ocean Atlantycki, Ocean Spokojny i Ocean Północny są zdaniem naukowców kluczowymi elementami w się ciągle klimacie Ziemi. Wymiana wód oceanicznych ma odpowiadać za przepływ ciepła, ciśnienia i wilgoci - czyli w ujęciu krótkoterminowym za pogodę, a w długoterminowym: za klimat - po niemal całej planecie.

MD

Czytaj dalej:

Uważajcie, trucizna tego owada może zabijać!

Spółka Prairie Mining żąda od Polski ponad 4 mld zł! O co chodzi?

Prof. Bogdan Musiał: Niemcy traktują Polskę jak półkolonię. To nastawienie psychologiczne

Śniegu najwięcej od 70 lat. Na Śnieżce padł niesamowity rekord

Barack Obama ostrzega. Daje przykład Polski i Węgier

Jak nie koniec historii, to koniec demokracji

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości