Polska bez ambasadora w Londynie? Arkady Rzegocki z nowym stanowiskiem

Arkady Rzegocki, Ambasador RP w Londynie, ma zostać Szefem Służby Zagranicznej w MSZ. fot: Twitter
Arkady Rzegocki, Ambasador RP w Londynie, ma zostać Szefem Służby Zagranicznej w MSZ. fot: Twitter
Arkady Rzegocki, urzędujący ambasador Polski w Londynie, ma objąć nową funkcję szefa służby zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach. Nowy urząd powstanie na mocy ustawy, która wejdzie w życie od jutra.

- O tym, że to właśnie krakowski dyplomata zostanie nowym szefem służby zagranicznej słyszeliśmy w resorcie już od kilku miesięcy - potwierdza portalowi Salon24.pl wpływowy polityk z MSZ. 

Nowy urzędnik - jak zapisano w ustawie z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej - ma za zadanie koordynować polityką kadrową w MSZ, planować i organizować szkolenia, zbierać i przetwarzać szczegółowe dane o stanie zatrudnienia i wynagrodzeniach członków służby zagranicznej. Ponadto, do 15 marca każdego roku szef służby zagranicznej musi zdać raport ministrowi spraw zagranicznych o stanie polskiej dyplomacji i realizacji zadań. 

Zobacz także:

Próbowaliśmy kontaktować się z ambasadorem Rzegockim, niestety nie uzyskalismy od niego odpowiedzi. 

Z aktywności ambasadora na swoim koncie w serwisie Twitter, wynika, że ambasador Rzegocki wręczał dziś w imieniu prezydenta Dudy odznaczenia państwowe. 


Na nowe stanowisko zostaje powołana osoba, która m.in. posiada tytuł magistra, nie była karana za przestępstwo (w tym skarbowe), co najmniej trzy lata pracowała na stanowisku kierowniczym w dyplomacji, zna minimum dwa języki obce i "cieszy się nieposzlakowaną opinią". Poza tym, szef służby zagranicznej nie może przynależeć do partii politycznej. 

Kim jest Arkady Rzegocki? 

Arkady Rzegocki to obecnie ambasador RP w Londynie - objął placówkę dyplomatyczną z rekomendacji ówczesnej partii Jarosława Gowina "Polska Razem" w 2016 roku. O jego nominacji pisał wówczas sam Jarosław Gowin: - Arkady Rzegocki, prof. UJ i radny Krakowa z rekomendacji Polska Razem oficjalnie kandydatem na ambasadora RP w Londynie. Gratulacje!

W latach 2014-2016 Rzegocki był radnym miasta Krakowa, wybranym z list PiS. Dyplomata, który lada chwila ma zostać szefem służby zagranicznej, to doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki UJ oraz założyciel Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie. 

GW, MD

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka