Sikorski ostro o Nord Stream 2. „Sprawa załatwiona po myśli Putina”. Fot. flickr.com (CC BY-ND 2.0)
Sikorski ostro o Nord Stream 2. „Sprawa załatwiona po myśli Putina”. Fot. flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Sikorski ostro o Nord Stream 2. „Sprawa załatwiona po myśli Putina”

Redakcja Redakcja Nord Stream Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Joe Biden i Władimir Putin spotkali się w środę w Genewie. Przywódcy USA i Rosji omówili wiele tematów, ale w agendzie zabrakło budowy gazociągu Nord Stream 2. Wcześniej Amerykanie nakładali sankcje na podmioty związane z inwestycją. - Sprawa została załatwiona. I to po myśli Putina - powiedział Radosław Sikorski.

Szczyt Biden - Putin w Genewie zdaniem byłego szefa MSZ potwierdził wcześniejszą zmianę kursu USA ws. Nord Stream 2. Sikorski zwrócił uwagę, że brak tej kwestii wśród tematów poruszanych na spotkaniu to dowód, że „sprawa została załatwiona”.

Radosław Sikorski: Nord Stram 2? Sukces Putina

- To jest ustępstwo amerykańskie, że zostały zawieszone sankcje - powiedział europoseł PO na antenie TVN24. W jego ocenie jest to „sukces Władimira Putina i Rosji, a porażka nie tylko naszego rządu, ale całego regionu”.

Sikorski na łamach czwartkowego „Dziennika Gazety Prawnej” dodał, że Polska ułatwiła Bidenowi decyzję ws. Nord Stream 2, bo przez swoje działania dyplomatyczne od lat spadamy w hierarchii sojuszników USA.

Polecamy:

Radosław Sikorski: Polska „półsojusznikiem” USA

- Polska nie jest wartością dla Amerykanów jako dostarczyciel dywizji pancernych czy nawet klient na sprzęt wojskowy. Jest znacząca ponadregionalnie, gdy staje się przykładem do naśladowania - wyjaśniał były szef MSZ.

- (…) w obozie Zachodu, definiowanym jako demokratyczny, Polska powinna być jednym z głównych sojuszników, bo byliśmy przez 30 lat ikoną sukcesu transformacyjnego - przekonywał Sikorski. Polityk uważa, że „Polska ma unikalną szansę do wykorzystania miękkiej siły albo zdegradowania się do roli półsojusznika”. - Niestety nasz rząd wybiera tę rolę półsojusznika - stwierdził europoseł.

Nord Stream 2. Inwestycja budzi kontrowersje

Nord Stream 2 to gazociąg przebiegający pod powierzchnią Morza Bałtyckiego, którym popłynie gaz z Rosji do Niemiec. Brak dostępu do tego źródła energii zmniejszy bezpieczeństwo energetyczne państw Europy Środkowej i wschodniej. Wokół inwestycji narosło wiele kontrowersji - krytykują ją nawet eksperci z Niemiec.

MD

Czytaj więcej: 

Dlaczego Konfederacja nie została języczkiem u wagi?

Brzechwa dla dorosłych, czyli medialny świat na niby

Sensacja w Hiszpanii: Sergio Ramos odchodzi z Realu Madryt. To już pewne

Putin rozmawiał z Bidenem w Genewie. Będzie reset w stosunkach Rosja-USA?


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka